Mine værktøjer
Du er her: Forside Nyheder Copenhagen Challenge 2011
Handlinger tilknyttet webside

Copenhagen Challenge 2011

Resultater fra årets Jernmand. Vi havde vores trimmer Brian E. Petersen med.

Copenhagen Challenge 2011

Brian E. Petersen

Copenhagen challange 2011
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Women 18-24 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                 Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        189          Katia Hiersemenzel                                    FRA - Edinburgh University Triathlon Club   1:13:52   2    19:26    4:07    1    5:51:02   3    30.77   3:24    1    4:09:05   1    5:54     11:21:27
2        280          Sofie Struve Løgstrup                                 DEN                                         1:07:09   1    17:40    7:13    3    5:44:32   2    31.35   7:29    3    4:28:13   2    6:21     11:34:35   0:13:08
3        177          Jeanne Hautop Enevoldsen                              DEN - Kvik Tri Team                         1:14:40   3    19:38    7:01    2    6:10:42   4    29.13   4:18    2    4:39:08   3    6:36     12:15:48   0:54:21
4        115          Annelie Petersen                                      DEN - Haderslev Tri 2000                    1:25:31   4    22:30    8:30    4    5:33:33   1    32.38   10:52   4    5:25:38   5    7:42     12:44:01   1:22:34
5        202          Laura Victoria Bell                                   DEN - FitnessDk                             1:52:07   5    29:30    12:02   5    6:25:55   5    27.99   12:55   5    5:04:07   4    7:12     13:47:05   2:25:38

Individual: Women 25-29 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                 Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        165          Helene Pallesen                                       DEN - SMT                                   1:07:25   4    17:44    3:24    3    5:30:27   1    32.68   1:32    1    3:08:00   1    4:27     9:50:46
2        146          Dianne Emery                                          RSA                                         1:00:14   2    15:50    2:48    1    5:39:49   3    31.78   2:33    5    3:36:42   2    5:08     10:22:04   0:31:18
3        273          Sanne Otte                                            DEN - Tri-athleten                          0:52:39   1    13:51    3:14    2    5:36:52   2    32.06   1:56    2    4:14:30   8    6:01     10:49:09   0:58:23
4        262          Ria Kruse Olsen                                       DEN - fitnessdk.dk                          1:17:16   13   20:19    5:27    8    5:42:45   4    31.51   2:31    4    3:56:37   4    5:36     11:04:35   1:13:49
5        117          Annemette Valant                                      DEN - Kongens TRI                           1:15:11   11   19:46    5:39    10   6:04:02   11   29.67   3:10    7    3:55:55   3    5:35     11:23:55   1:33:09
6        171          Irina Palimaru                                        DEN - Tri4                                  1:18:48   14   20:44    6:30    14   5:48:08   6    31.02   5:03    16   4:06:40   7    5:50     11:25:08   1:34:22
7        242          Mireille Captieux                                     GBR - Edinburgh University Triathlon CLub             0             23:25   26   6:17:28   15   28.61   2:51    6    3:59:42   5    5:40     11:38:49   1:48:03
8        113          Anne Simonsen                                         DEN                                         1:16:30   12   20:07    5:50    11   6:07:34   13   29.38   6:27    21   4:05:34   6    5:49     11:41:53   1:51:07
9        128          Brynhild Davidsen                                     NOR                                         1:19:54   16   21:01    6:01    12   5:47:07   5    31.11   2:16    3    4:31:23   12   6:25     11:46:39   1:55:53
10       195          Kristin Stengård                                      DEN - Odense Triathlon Klub/Team Fit4Run    1:21:01   17   21:19    6:18    13   5:55:20   9    30.39   3:54    10   4:20:53   10   6:10     11:47:24   1:56:38
11       141          Claire Chedzoy                                        GBR - Wessex Wizards                        1:23:36   22   21:59    9:12    22   5:59:52   10   30.01   11:23   26   4:17:47   9    6:06     12:01:48   2:11:02
12       226          Marie Pallisgaard                                     DEN - Tri4                                  1:12:19   8    19:01    4:33    5    6:19:39   16   28.45   3:59    11   4:27:18   11   6:20     12:07:45   2:16:59
13       259          Rebecca Hjortegaard Hansen                            DEN - FitnessDK                             1:11:47   6    18:53    8:55    20   5:48:56   7    30.95   4:05    12   4:56:42   20   7:01     12:10:23   2:19:37
14       111          Anne Brink                                            DEN                                         1:13:19   10   19:17    4:05    4    5:52:32   8    30.64   5:34    17   5:10:35   22   7:21     12:26:02   2:35:16
15       185          Karina Jacobsen                                       DEN - Tri4                                  1:23:58   23   22:05    9:10    21   6:14:44   14   28.82   4:24    13   4:43:17   17   6:42     12:35:31   2:44:45
16       246          Nanna Dehlsen                                         DEN                                         1:27:40   24   23:04    7:20    17   6:07:02   12   29.43   3:46    9    4:50:07   18   6:52     12:35:54   2:45:08
17       131          Carina Nyvang Jørgensen                               DEN - Fitnessdk                             1:21:44   18   21:30    8:00    18   6:21:04   17   28.34   6:04    18   4:41:22   15   6:40     12:38:12   2:47:26
18       238          Michèle Chan                                          SUI - TRICANA                               1:07:28   5    17:45    7:15    15   6:47:05   23   26.53   6:08    19   4:42:44   16   6:41     12:50:37   2:59:51
19       142          Claire Powell                                         IRL - 3D                                    1:19:14   15   20:50    11:49   24   6:45:34   22   26.63   9:15    23   4:40:32   14   6:38     13:06:22   3:15:36
20       116          Annelisa Justesen                                     FOY - TRI4                                  1:12:46   9    19:08    5:02    7    7:03:17   25   25.52   7:49    22   4:39:54   13   6:37     13:08:46   3:18:00
21       163          Helene Boeck                                          DEN                                         1:06:34   3    17:31    4:35    6    6:35:14   21   27.33   6:23    20   5:26:00   26   7:43     13:18:45   3:27:59
22       114          Annegret Standke                                      GER                                         1:21:54   19   21:32    8:52    19   6:53:40   24   26.11   4:36    15   4:53:46   19   6:57     13:22:46   3:32:00
23       181          Joanna Kitley                                         GBR - Team Southampton                      1:23:28   21   21:57    10:12   23   6:24:58   18   28.06   10:04   25   5:22:26   25   7:38     13:31:05   3:40:19
24       133          Catherine Pratt                                       GBR                                         1:40:17   25   26:23    5:36    9    6:31:58   20   27.55   4:31    14   5:11:40   23   7:23     13:34:01   3:43:15
25       129          Camilla Frosch                                        DEN - FitnessDK                             1:23:05   20   21:51    15:01   25   6:30:44   19   27.64   9:33    24   5:20:41   24   7:35     13:39:01   3:48:15
26       269          Ruth Blair                                            NZL                                         1:12:06   7    18:58    7:16    16   8:35:47   26   20.94   3:44    8    5:05:35   21   7:14     15:04:25   5:13:39
DNF      275          Sara Al Hadi Christensen                              DEN - Fitnessdk                                       0                     0              0                    0              0
DNF      297          Vesna Pueschel                                        GER - Techniker Krankenkasse                          0                     0              0                    0              0
DNF      132          Caroline Halpap                                       DEN - Kraichgau Triathlon e.V.                        0                     0              0                    0              0
DNF      183          Julie Hjorth-Hansen                                   DEN - Sigma Tri                                       0                     0              0                    0              0

Individual: Women 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                 Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        287          Thea Storm Henriksen                                  DEN - Vejle tri                             1:11:42   8    18:51    5:17    10   5:29:21   1    32.79   2:21    4    4:02:29   4    5:44     10:51:08
2        247          Nina Eng                                              DEN                                         1:20:42   21   21:14    7:11    18   5:32:09   2    32.52   5:11    16   3:46:05   1    5:21     10:51:15   0:00:07
3        162          Helen Williams                                        NZL                                         0:59:31   2    15:39    3:33    3    5:53:58   11   30.51   2:16    3    3:57:13   2    5:37     10:56:28   0:05:20
4        193          Krista Terämaa                                        FIN - Helsinki Triathlon                    0:58:52   1    15:29    2:57    1    5:46:31   5    31.17   1:22    1    4:22:01   14   6:12     11:11:41   0:20:33
5        241          Mille Bjarrum                                         DEN - KtK86                                 1:08:28   6    18:01    4:24    5    6:15:07   18   28.79   3:17    7    3:59:20   3    5:40     11:30:34   0:39:26
6        295          Unni Lizier                                           DEN - Fitnessdk                             1:31:07   32   23:58    9:37    29   5:34:20   3    32.30   6:32    29   4:15:24   9    6:03     11:36:58   0:45:50
7        137          Charlotte Tuvesson                                    SWE - Klubb Sisu                            1:30:16   31   23:45    4:45    7    6:06:17   15   29.49   1:58    2    4:02:46   5    5:45     11:46:01   0:54:53
8        108          Anja Pihl Svendsen                                    DEN - FitnessDk                             1:26:37   26   22:47    10:39   31   5:55:42   12   30.36   8:58    31   4:04:36   6    5:47     11:46:30   0:55:22
9        292          Tine Holmgaard                                        DEN - FitnessDk                             1:18:34   15   20:40    4:49    8    5:51:13   9    30.75   5:10    15   4:31:07   16   6:25     11:50:51   0:59:43
10       217          Maj Dideriksen                                        DEN - TNP.dk / CTC Køge                     1:19:16   20   20:51    4:28    6    5:41:54   4    31.59   2:48    6    4:47:45   21   6:49     11:56:09   1:05:01
11       225          Marie Leautey                                         GRE - Schiniathlon                          1:07:06   4    17:39    3:58    4    5:47:36   6    31.07   5:51    23   5:02:30   27   7:10     12:06:59   1:15:51
12       148          Ditte Brammer                                         DEN - TRI4                                  1:12:27   10   19:03    5:59    13   6:30:02   25   27.69   5:41    21   4:16:34   10   6:04     12:10:42   1:19:34
13       210          Lise Ring Christiansen                                DEN - FitnessDK                             1:26:58   27   22:53    11:44   32   6:17:44   21   28.59   6:28    27   4:09:29   7    5:54     12:12:21   1:21:13
14       218          Maja Petersen                                         DEN - TARGIT A/S                            1:09:40   7    18:19    12:23   33   6:35:29   27   27.31   5:34    18   4:11:08   8    5:57     12:14:11   1:23:03
15       255          Pernille Wallentin Bagge                              DEN                                         1:25:18   24   22:26    6:11    16   6:10:18   17   29.17   3:22    8    4:30:48   15   6:25     12:15:55   1:24:47
16       206          Leoni Elizabeth Christensen                           DEN - fitnessdk                             1:28:44   29   23:20    8:39    24   5:59:49   13   30.02   4:14    10   4:35:17   17   6:31     12:16:41   1:25:33
17       197          Laila Vejrgang                                        DEN                                         1:30:00   30   23:40    12:29   34   5:52:03   10   30.68   6:19    26   4:42:52   20   6:42     12:23:41   1:32:33
18       260          Rebecca Mulley                                        GBR - Team Southampton                      1:23:52   22   22:04    9:17    27   6:25:08   24   28.04   5:34    19   4:19:59   13   6:09     12:23:48   1:32:40
19       286          Tanja Hall                                            DEN                                         1:16:41   13   20:10    36:19   35   5:50:37   8    30.80   6:03    24   4:40:01   18   6:38     12:29:39   1:38:31
20       279          Sinéad Wearen                                         IRL - Trilogy                               1:18:45   18   20:43    3:19    2    5:49:50   7    30.87   4:17    11   5:14:09   32   7:26     12:30:18   1:39:10
21       254          Pernille Midtgaard Soltau                             DEN                                         1:19:05   19   20:48    9:29    28   6:46:16   29   26.58   9:01    32   4:18:59   12   6:08     12:42:49   1:51:41
22       124          Bettina Misselhorn                                    GER                                         1:34:42   34   24:55    7:34    20   6:05:26   14   29.55   5:36    20   4:50:32   23   6:53     12:43:49   1:52:41
23       166          Helga Arnadottir                                      ISL                                         1:18:44   17   20:43    5:15    9    6:57:22   33   25.88   5:19    17   4:17:53   11   6:06     12:44:31   1:53:23
24       228          Marie-Eve Crépault                                    CAN - Fitnessdk                             1:33:47   33   24:40    6:28    17   6:20:11   22   28.41   6:11    25   4:40:21   19   6:38     12:46:57   1:55:49
25       222          Maria Kring                                           DEN                                         1:16:11   12   20:02    6:10    15   6:15:30   19   28.76   3:57    9    5:11:59   31   7:23     12:53:45   2:02:37
26       175          Janni Selmer                                          DEN                                         1:07:57   5    17:52    6:01    14   6:32:29   26   27.52   6:30    28   5:02:56   28   7:10     12:55:52   2:04:44



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                                     1
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Women 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                     Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
27       215          Lærke Rau                                             DEN - fitness dk                                1:24:42   23   22:17    8:15    23   6:22:48   23   28.21   6:49    30   4:53:45   25   6:57     12:56:17   2:05:09
28       283          Stine Nørgaard Olesen                                 DEN - FitnessDK                                 1:28:33   28   23:17    7:19    19   6:36:58   28   27.21   2:45    5    4:50:17   22   6:52     13:05:50   2:14:42
29       130          Carina Holt                                           DEN - Fitnessdk                                 1:44:13   35   27:25    8:59    25   6:16:36   20   28.68   5:03    14   4:56:03   26   7:00     13:10:52   2:19:44
30       250          Octavia Chambers                                      GBR - storford tri                              1:18:12   14   20:34    7:43    21   6:51:44   31   26.23   4:47    13   4:53:11   24   6:56     13:15:34   2:24:26
31       169          Hrefna Sylvia Sigurgeirsdottir                        ISL - Triathlon Iceland                         1:13:40   11   19:23    5:23    11   6:52:51   32   26.16   5:50    22   5:11:39   30   7:23     13:29:22   2:38:14
32       188          Kathrin Lösing                                        GER - MSV Hamburger Ärzte                       1:18:39   16   20:41    9:05    26   6:51:21   30   26.26   10:08   33   5:05:03   29   7:13     13:34:15   2:43:07
33       301          Zenia Larsen                                          DEN - Fitness dk                                1:12:12   9    18:59    8:01    22   6:09:01   16   29.27   11:39   34   5:54:52   34   8:24     13:35:43   2:44:35
34       274          Sanne Piltoft                                         DEN                                             1:26:34   25   22:46    10:24   30   7:43:40   34   23.29   4:19    12   5:46:28   33   8:12     15:11:23   4:20:15
DNF      221          Maria Clementz                                        SWE - ostgota helikopter sk& if                 1:06:46   3    17:34    5:27    12             0                    0              0
DNF      207          Line Brix Rønhard                                     DEN - Aalborg Triathlon Klub                              0                     0              0                    0              0
DNF      249          Ninette Brunse                                        DEN                                                       0                     0              0                    0              0
DNF      101          Alexia Sidiropoulou-Barrable                          GRE                                                       0                     0              0                    0              0

Individual: Women 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                     Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        270          Ruth Gomez Alvarez                                    ESP - triatlon A6                               1:06:41   2    17:32    2:54    1    5:34:04   2    32.33   3:26    8    3:26:12   1    4:53     10:13:15
2        180          Jo Hayman                                             GBR - Ful-On Tri                                1:16:27   12   20:07    5:01    7    5:36:43   3    32.08   2:39    4    3:38:15   2    5:10     10:39:04   0:25:49
3        296          Vanessa Colless                                       AUS                                             1:13:10   10   19:15    5:50    10   5:40:22   5    31.73   2:06    3    3:45:47   3    5:21     10:47:13   0:33:58
4        143          Claudia Spychiger                                     SUI                                             1:11:15   8    18:44    3:55    3    5:38:34   4    31.90   3:22    6    3:52:59   5    5:31     10:50:03   0:36:48
5        284          Sueli Tillieux                                        BEL - NSTT                                      1:06:44   4    17:33    4:03    4    5:48:01   6    31.03   1:58    2    3:49:59   4    5:26     10:50:43   0:37:28
6        156          Genevieve Freeman                                     GBR - ATHelite Triathlon Club                   1:11:39   9    18:51    3:21    2    5:34:01   1    32.33   1:51    1    4:11:01   8    5:56     11:01:52   0:48:37
7        266          Roslyn Mcginty                                        GBR - Tri London                                1:09:11   7    18:12    6:15    11   6:00:51   9    29.93   7:52    19   4:04:18   7    5:47     11:28:25   1:15:10
8        293          Tine Haaber                                           DEN - SigmaTri                                  1:19:11   13   20:50    5:18    9    5:49:11   7    30.93   5:04    13   4:15:05   9    6:02     11:33:46   1:20:31
9        236          Mette Groth                                           DEN - Brøndby Triathlon Club                    1:24:03   17   22:06    7:59    17   6:02:58   10   29.76   4:44    11   4:02:02   6    5:44     11:41:44   1:28:29
10       170          Ingrid Frankfurth                                     GER - ASC Konstanz                              1:06:43   3    17:33    4:08    5    6:10:38   11   29.14   4:02    9    4:39:15   13   6:37     12:04:43   1:51:28
11       157          Gitte Drøger                                          DEN - Rigspolitiets Idrætsforening /Ninjas.dk   1:28:20   20   23:14    4:37    6    6:21:52   13   28.28   2:52    5    4:19:22   10   6:08     12:17:01   2:03:46
12       127          Brit Kongstad                                         DEN - TRI4                                      1:38:45   25   25:59    5:11    8    5:59:14   8    30.06   4:47    12   4:39:57   14   6:38     12:27:52   2:14:37
13       291          Tina Lilja                                            SWE - Frostamultispot klubb                     1:14:56   11   19:43    7:22    14   6:30:55   17   27.63   3:24    7    4:41:19   15   6:39     12:37:56   2:24:41
14       235          Meredith Shirey                                       USA                                             1:23:24   15   21:56    7:41    15   6:18:52   12   28.51   4:17    10   4:49:11   17   6:51     12:43:23   2:30:08
15       285          Sylvie De Wolf                                        BEL - NSTT                                      0:59:48   1    15:44    6:16    12   6:23:41   14   28.15   5:38    15   5:15:57   21   7:29     12:51:18   2:38:03
16       106          Angelika Kaunicnik                                    GER                                             1:33:40   23   24:38    8:47    18   6:30:22   16   27.67   8:19    22   4:32:36   11   6:27     12:53:42   2:40:27
17       216          Maibritt Møller                                       DEN - Tri4                                      1:28:59   21   23:24    14:31   26   6:26:49   15   27.92   7:11    17   4:38:18   12   6:35     12:55:45   2:42:30
18       276          Sarah Hardwick-Jones                                  GBR - Black Country Triathletes                 1:23:28   16   21:57    9:22    19   6:47:28   21   26.51   10:45   25   4:42:58   16   6:42     13:14:00   3:00:45
19       205          Lene Kirstine Jensen                                  DEN - Skovshoved triathlon klub                 1:37:14   24   25:35    9:40    20   6:38:13   20   27.12   6:28    16   5:10:27   20   7:21     13:42:00   3:28:45
20       112          Anne L''her                                           FRA - LANNION TRIATHLON                         1:08:21   6    17:59    7:51    16   6:35:45   19   27.29   8:33    23   5:41:45   23   8:05     13:42:13   3:28:58
21       288          Thea Vesterby Chabert                                 DEN                                             1:27:09   19   22:55    12:23   23   6:56:32   24   25.93   8:10    21   5:01:55   18   7:09     13:46:08   3:32:53
22       107          Anja Kim Østergaard                                   DEN - FitnessDK                                 1:26:01   18   22:38    12:37   24   6:49:52   23   26.35   7:52    20   5:10:02   19   7:20     13:46:22   3:33:07
23       152          Erica Cumming                                         AUS - Tri London                                1:22:51   14   21:48    9:48    21   6:48:28   22   26.44   9:23    24   5:27:52   22   7:46     13:58:19   3:45:04
24       245          Nadia Saba                                            GBR - BAD Tri                                   1:07:17   5    17:42    7:19    13   6:31:07   18   27.61   5:05    14   6:24:54   26   9:07     14:15:41   4:02:26
25       153          Eva Birgitte S. Bisgaard                              DEN                                             1:31:49   22   24:09    11:35   22   7:02:32   25   25.56   11:06   26   5:41:46   24   8:05     14:38:48   4:25:33
26       187          Katharina Kaliszczuk                                  DEN                                             1:54:56   26   30:14    13:11   25   7:32:54   26   23.85   7:20    18   6:04:47   25   8:38     15:53:07   5:39:52
DNF      220          Margareta Kingham                                     SWE - Skovshoved Triathlon Klub                           0                     0              0                    0              0
DNF      234          Melanie Buettner                                      GER - Trc Essen                                           0                     0              0                    0              0
DNF      294          Tulle Sølyst Jeberg                                   DEN - Køge Tri Team 2000                                  0                     0              0                    0              0
DNF      277          Sarah Russell                                         GBR - Tunbridge Wells Harriers Tri Club                   0                     0              0                    0              0
DNF      257          Pia Jørgensen                                         DEN - Team Sport-dk.dk                                    0                     0              0                    0              0

Individual: Women 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                     Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        211          Lone Bundgaard                                        DEN - TRI4                                      1:03:02   1    16:35    5:48    3    5:56:14   5    30.32   4:27    7    3:48:11   2    5:24     10:57:41
2        134          Catherine Roch                                        SUI - CAPA                                      1:10:25   3    18:31    6:00    4    5:29:36   1    32.77   2:30    1    4:27:12   10   6:19     11:15:41   0:18:00
3        149          Dominika Schuler                                      GER                                             1:13:25   7    19:19    6:12    5    5:51:40   4    30.71   3:14    3    4:22:17   7    6:12     11:36:46   0:39:05
4        184          Kara Hobbs                                            USA                                             1:24:49   14   22:18    9:53    15   6:16:49   10   28.66   6:32    12   3:46:22   1    5:21     11:44:22   0:46:41
5        192          Kirstine Dahl                                         DEN - Sigma Nordsjælland Triathlon Klub         1:23:35   13   21:59    9:20    13   5:35:54   2    32.15   7:38    13   4:30:41   13   6:24     11:47:07   0:49:26
6        136          Charlotte Larsen                                      DEN - Hareskovens Triathlonklub                 1:11:23   4    18:46    5:34    2    6:06:32   7    29.47   4:29    8    4:19:23   6    6:08     11:47:19   0:49:38
7        119          Asdis Kristjansdottir                                 ISL - Iceland Triathlon club                    1:33:32   16   24:36    5:09    1    5:45:14   3    31.28   3:05    2    4:22:37   8    6:13     11:49:35   0:51:54
8        109          Anke Brinkmann                                        GER - Tri-Team Dissen                           1:20:43   11   21:14    8:31    11   6:09:26   8    29.23   3:45    5    4:09:31   3    5:54     11:51:54   0:54:13
9        120          Becky Lynn                                            USA - Columbia Multisport Club                  1:08:17   2    17:58    6:47    7    6:03:55   6    29.68   4:16    6    4:30:35   12   6:24     11:53:48   0:56:07
10       196          Krystyna Møller                                       DEN - Tri4                                      1:25:46   15   22:34    6:20    6    6:13:41   9    28.90   3:18    4    4:24:36   9    6:16     12:13:39   1:15:58
11       200          Birgitte Romme Lisdorf                                DEN - Brøndby TRI                               1:15:06   8    19:45    8:08    8    6:35:29   13   27.31   5:02    10   4:12:30   4    5:58     12:16:13   1:18:32
12       219          Manuela Licht-Pedersen                                GER                                             1:19:21   10   20:52    9:11    12   6:24:58   12   28.05   5:18    11   4:32:22   14   6:27     12:31:09   1:33:28
13       252          Patricia Carden                                       NZL - Triathlon NZ                              1:22:48   12   21:47    10:18   17   6:22:13   11   28.26   11:22   18   4:57:52   17   7:03     13:04:31   2:06:50
14       265          Rosemary Nixon                                        GBR - Triathlon England                         1:16:05   9    20:01    8:18    9    6:53:16   15   26.13   8:41    15   4:47:18   15   6:48     13:13:35   2:15:54
15       261          Rhian Gates                                           GBR                                             1:12:31   5    19:04    8:18    10   7:06:38   17   25.31   10:07   16   4:53:21   16   6:57     13:30:53   2:33:12
16       243          Mona Slyngborg                                        DEN - Odder Triathlon                           1:40:23   18   26:24    10:16   16   7:11:45   18   25.02   4:48    9    4:29:29   11   6:23     13:36:39   2:38:58
17       174          Jane Bloore                                           GBR                                             1:13:07   6    19:14    11:36   18   6:59:42   16   25.73   11:23   19   5:27:59   18   7:46     14:03:44   3:06:03
18       299          Vibeke Haaning                                        DEN - BLÆKSPRUTTEN                              2:11:50   19   34:41    17:34   19   7:21:28   19   24.46   8:09    14   4:19:13   5    6:08     14:18:12   3:20:31



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                                         2
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Women 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
19       191          Kira Gall Henriksen                                   DEN - Fitness DK                      1:33:34   17   24:37    9:48    14   6:49:00   14   26.41   11:13   17   5:37:01   19   7:59     14:20:35   3:22:54
DNF      172          Itta Olaj                                             AUT - UNION SPORT LINZ                          0                     0              0                    0              0
DNF      118          Anne-Vibeke Sundgaard                                 DEN - fitnessdk                                 0                     0              0                    0              0
DNF      135          Charlotte Hjerl Fenger                                DEN - Skovshoved Triathlon Klub                 0                     0              0                    0              0
DNF      126          Birgitte Dahl                                         DEN - FitnessDK                                 0                     0              0                    0              0

Individual: Women 45-49 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        167          Helle Søgaard                                         DEN - Brøndby Triathlon Club          0:59:55   1    15:45    4:18    1    5:41:37   1    31.61   2:21    4    3:45:18   2    5:20     10:33:27
2        224          Maria Stenderup Korch                                 DEN - Sigma Tri                       1:18:22   8    20:37    5:27    3    5:43:46   2    31.42   1:41    1    3:44:51   1    5:19     10:54:05   0:20:38
3        186          Karina Søgaard                                        DEN                                   1:05:04   2    17:07    5:07    2    6:07:56   6    29.35   2:02    2    4:16:49   6    6:05     11:36:56   1:03:29
4        231          Martina Funke                                         GER - SV Altencelle                   1:23:10   11   21:53    9:14    11   6:13:23   8    28.93   5:25    10   3:55:41   3    5:35     11:46:51   1:13:24
5        213          Lyn Mahy                                              GBR - Guernsey Triathlon Club         1:29:22   14   23:31    6:09    6    5:59:28   4    30.05   2:53    5    4:10:23   4    5:55     11:48:13   1:14:46
6        151          Emma Laudrup                                          DEN - TRI4                            1:21:03   10   21:19    8:37    10   5:49:43   3    30.88   4:47    9    4:35:37   10   6:31     11:59:46   1:26:19
7        232          Martina Schiffer                                      GER - SV Grün-Weiß Holzkirchen        1:15:45   5    19:55    12:19   15   6:16:40   9    28.67   3:47    8    4:15:24   5    6:03     12:03:53   1:30:26
8        139          Christina Munch Risgaard                              DEN - køge tri team 2000              1:17:00   7    20:15    6:03    5    6:13:21   7    28.93   2:08    3    4:59:57   11   7:06     12:38:27   2:05:00
9        150          Dorothea Heyer                                        GER - TV 03 Breitenbach               1:37:05   16   25:32    6:30    7    6:21:01   10   28.35   2:58    6    4:34:29   9    6:30     12:42:01   2:08:34
10       160          Hanne Rasmussen                                       DEN - Odder Triathlon                 1:33:45   15   24:40    9:57    12   6:54:57   12   26.03   9:30    12   4:25:05   7    6:16     13:13:13   2:39:46
11       300          Vinnie Löfvall                                        DEN - Ninjas.dk                       1:25:23   12   22:28    19:25   17   6:55:18   13   26.01   7:22    11   4:27:56   8    6:20     13:15:21   2:41:54
12       122          Berit Gunnarsen                                       DEN - Blovstrød Tri-athleten          1:20:36   9    21:12    11:11   14   6:52:13   11   26.20   13:00   15   5:34:28   12   7:55     14:11:26   3:37:59
13       214          Lynette Rasmussen                                     GBR                                   1:54:54   17   30:14    12:43   16   7:13:13   14   24.93   9:57    13   5:39:06   13   8:02     15:09:51   4:36:24
14       302          Zoe Leech                                             GBR                                   1:16:54   6    20:14    6:00    4    7:23:50   16   24.33   3:16    7    6:32:35   14   9:18     15:22:32   4:49:05
DNF      278          Satu Alavalkama                                       FIN - Triathlon Stadi                 1:28:34   13   23:18    10:35   13   7:19:17   15   24.59   10:42   14             0
DNF      164          Helene Girard                                         CAN                                   1:13:02   3    19:13    7:03    8    6:06:04   5    29.50           0              0
DNF      1508         Vera Luerken-Scholl                                   GER - SC Delphin Eschweiler           1:14:28   4    19:35    7:54    9              0                    0              0
DNF      258          Rannveig Halldórsdóttri                               ISL - The Iceland Triathlon Club.               0                     0              0                    0              0
DNF      223          Maria Nygårds                                         SWE - Stockholm City Triathlon Club             0                     0              0                    0              0
DNF      110          Anna Myatt                                            GBR                                             0                     0              0                    0              0

Individual: Women 50-54 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        154          Gabi Celette                                          GER                                   1:08:49   3    18:06    3:16    1    6:07:14   5    29.41   2:35    2    3:22:54   1    4:48     10:44:45
2        190          Kim Kildegaard Isherwood                              DEN - TRI4                            1:07:56   1    17:52    4:57    2    6:07:49   6    29.36   3:09    4    3:32:38   2    5:02     10:56:27   0:11:42
3        208          Lisbeth Crafack                                       DEN - Århus 1900 triathlon            1:20:40   10   21:13    4:58    3    5:41:23   1    31.64   2:24    1    4:00:36   4    5:42     11:09:59   0:25:14
4        229          Marita Ritter                                         GER - TRI Team TUS Engter             1:17:37   7    20:25    8:31    7    5:45:35   3    31.25   4:40    6    4:08:39   6    5:53     11:25:00   0:40:15
5        248          Nina Kriegbaum                                        DEN - sigma tri                       1:35:30   13   25:07    8:49    8    6:00:37   4    29.95   5:31    7    3:58:50   3    5:39     11:49:15   1:04:30
6        102          Alison Rose-Quirie                                    GBR - Rugby and Northampton AC        1:14:54   5    19:42    11:23   11   6:17:42   8    28.60   7:55    14   4:35:28   8    6:31     12:27:20   1:42:35
7        304          Åse Møl                                               DEN                                   1:32:02   12   24:13    12:04   12   6:37:03   11   27.20   7:03    9    4:22:01   7    6:12     12:50:11   2:05:26
8        227          Marie Christine Walter                                FRA - Laneuveville devant nancy       1:24:55   11   22:20    10:42   10   6:44:08   12   26.72   7:37    12   4:36:32   9    6:33     13:03:52   2:19:07
9        271          Sally Gilbert                                         GBR - Team Southampton                1:08:18   2    17:58    8:12    6    7:46:39   14   23.14   5:32    8    4:05:09   5    5:48     13:13:49   2:29:04
10       168          Hendra Bezuidenhout                                   RSA - None                            1:10:10   4    18:27    7:39    5    7:20:30   13   24.52   7:16    10   5:35:08   11   7:56     14:20:41   3:35:56
11       303          Åse Mygland                                           NOR                                   2:46:09   14   43:43    12:24   13   6:33:29   9    27.45   7:27    11   4:58:02   10   7:03     14:37:28   3:52:43
12       203          Lena Jørgensen                                        DEN - TRI4 triathlonklub              1:17:53   8    20:29    15:43   14   6:35:56   10   27.28   7:52    13   6:36:36   12   9:23     14:53:59   4:09:14
DNF      209          Lise Weibel                                           DEN - Blovstrød Tri-athleten          1:16:10   6    20:02    5:10    4    5:45:09   2    31.29   3:38    5              0
DNF      176          Jannie Fuhlendorff                                    DEN - Hareskovens Triathlon Klub      1:19:23   9    20:53    10:39   9    6:14:26   7    28.84   2:57    3              0
DNF      123          Berit V. Melgaard                                     DEN - Team Triathlon Herning                    0                     0              0                    0              0

Individual: Women 55-59 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        298          Vibeke Hansen                                         DEN - TRI4                            1:08:55   1    18:07    5:56    1    5:52:04   1    30.68   4:02    2    3:25:09   1    4:51     10:36:04
2        159          Hanne Fransson                                        DEN - Svendborg triathlonklub         1:28:43   3    23:20    6:57    2    6:20:19   2    28.40   3:24    1    4:25:12   2    6:17     12:24:32   1:48:28
3        204          Lena Malmberg                                         SWE - Heleneholms Triteam             1:15:59   2    19:59    11:28   3    6:34:14   3    27.40   6:58    3    5:30:24   4    7:49     13:39:01   3:02:57
4        125          Birgitte Bønnelykke                                   NOR                                   1:46:24   4    27:59    13:14   4    7:37:06   4    23.63   10:01   4    5:10:55   3    7:22     14:57:39   4:21:35

Individual: Women 60-64 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        121          Bente Lauritsen                                       DEN - hs-tri                          1:18:08   1    20:33    6:56    1    6:34:43   1    27.36   2:40    1    4:13:36   1    6:00     12:16:02

Individual: Elite Women
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        52           Rebekah Keat                                          AUS - Team TBB                        0:50:21   2    13:14    2:05    2    4:48:04   1    37.49   0:59    1    3:13:09   2    4:34     8:54:36
2        2            Belinda Granger                                       AUS                                   0:50:26   3    13:16    2:33    8    5:03:42   2    35.56   1:18    4    3:17:27   3    4:40     9:15:25    0:20:49
3        59           Camilla Lindholm                                      SWE - Heleneholms Triteam             1:05:52   8    17:19    2:25    5    5:05:42   3    35.33   1:17    3    3:11:41   1    4:32     9:26:55    0:32:19
4        53           Hillary Biscay                                        USA                                   0:49:33   1    13:02    2:30    6    5:24:10   5    33.32   2:27    5    3:18:20   4    4:41     9:36:59    0:42:23
5        57           Nicole Best                                           GER - StartNet Team Darmstadt         0:57:43   5    15:11    1:58    1    5:20:10   4    33.73   1:06    2    3:25:59   5    4:52     9:46:54    0:52:18
6        54           Susanne Buckenlei                                     GER - TSG Roth                        1:05:12   7    17:09    2:33    7    5:28:12   6    32.91   2:40    7    3:53:01   7    5:31     10:31:36   1:37:00



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                               3
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Elite Women
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
7        55           Silvia Blahova                                        SVK - triatlon team trnava                   1:05:05   6    17:07    2:17    4    5:52:29   7    30.64   2:31    6    3:45:19   6    5:20     10:47:39   1:53:03
DNF      51           Lisbeth Kristensen                                    DEN - Esbjerg tri- og Motion                 0:50:35   4    13:18    2:14    3              0                    0              0
DNF      58           Christie Sym                                          AUS - Warringah Triathlon Club                         0                     0              0                    0              0
DNF      56           Anne-Marie Dupont                                     BEL - SMO                                              0                     0              0                    0              0

Individual: Men 18-24 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        478          Gregers Christensen                                   DEN                                          0:58:11   5    15:18    4:10    12   4:59:36   3    36.05   1:20    4    3:07:26   2    4:26     9:10:40
2        414          Anders Wagner                                         DEN - Eventyrsport Roskilde                  1:10:40   24   18:35    5:57    20   5:07:55   4    35.08   3:03    18   3:06:03   1    4:24     9:33:36    0:22:56
3        523          Kasper Ougaard                                        DEN - 7-Technologies A/S                     1:00:28   7    15:54    3:56    7    5:19:26   9    33.81   0:53    2    3:11:55   3    4:32     9:36:37    0:25:57
4        1004         Anders Elbeck                                         DEN                                          0:48:56   2    12:52    4:06    10   4:53:47   2    36.76   2:36    15   3:54:11   16   5:32     9:43:35    0:32:55
5        556          Mathias Sørgaard                                      DEN - Tri4                                   1:03:35   9    16:43    4:53    15   4:53:14   1    36.83   2:18    13   3:44:36   9    5:19     9:48:33    0:37:53
6        1110         Jonas Borsøe Christensen                              DEN                                          1:09:40   21   18:19    4:55    16   5:16:26   7    34.13   1:37    7    3:17:08   4    4:40     9:49:43    0:39:03
7        906          Nickolas Kofod Christiansen                           DEN - Tri4                                   1:00:26   6    15:54    4:31    13   5:23:15   11   33.41   1:28    5    3:32:43   5    5:02     10:02:21   0:51:41
8        1421         Jonas Lyngholm                                        DEN - Køge Tri Team 2000                     1:03:51   11   16:48    3:38    5    5:15:46   6    34.20   2:26    14   3:39:13   7    5:11     10:04:53   0:54:13
9        424          Axel Sjöstedt                                         SWE - Stockholm City Triathlon               1:04:54   14   17:04    3:41    6    5:26:55   12   33.04   2:05    10   3:42:51   8    5:16     10:20:25   1:09:45
10       1542         Rasmus Barfred                                        DEN                                          1:03:42   10   16:45    6:05    23   5:34:08   16   32.32   3:08    19   3:36:07   6    5:07     10:23:09   1:12:29
11       598          Rasmus Fitzner                                        DEN - Kvik Tri                               1:02:30   8    16:26    3:37    4    5:30:08   15   32.71   2:11    11   3:50:40   11   5:27     10:29:05   1:18:25
12       479          Gustav Lindéus                                        SWE - Heleneholms IF Tri Team                1:04:39   13   17:00    3:04    2    5:09:34   5    34.89   1:01    3    4:16:04   24   6:04     10:34:21   1:23:41
13       890          Rasmus Jersild Jensen                                 DEN - Svendborg Tri Klub, Kemp & lauritzen   1:12:15   30   19:00    3:35    3    5:16:58   8    34.07   3:24    21   3:59:25   17   5:40     10:35:34   1:24:54
14       1174         Nicolai Mifsud                                        DEN - Aalborg Triathlon Klub                 1:07:27   19   17:44    4:01    9    5:37:23   19   32.01   1:57    8    3:52:25   14   5:30     10:43:11   1:32:31
15       1627         Brian Lafferty                                        GBR - Edinburgh University Triathlon Club    1:05:36   16   17:15    4:07    11   5:28:41   13   32.86   2:42    16   4:02:16   21   5:44     10:43:20   1:32:40
16       1304         Alexandre Rosenberg                                   DEN                                          1:07:10   18   17:40    7:08    30   5:42:02   24   31.58   4:13    27   3:50:45   12   5:28     10:51:16   1:40:36
17       1341         Christian Liliegren Christensen                       DEN                                          0:56:07   4    14:46    7:11    31   5:20:26   10   33.71   5:16    35   4:23:31   30   6:14     10:52:30   1:41:50
18       268          Rune Hostrup                                          DEN                                          1:05:21   15   17:11    6:55    28   5:45:28   25   31.26   5:56    38   3:51:58   13   5:29     10:55:37   1:44:57
19       1487         Michael Bertelsen                                     DEN                                          1:15:30   33   19:52    6:20    25   5:36:07   18   32.13   4:28    31   4:01:04   19   5:42     11:03:27   1:52:47
20       1093         Jens Olaf Svanholm Fogh                               DEN                                          1:06:27   17   17:29    5:09    18   5:38:49   20   31.88   2:12    12   4:21:43   28   6:12     11:14:18   2:03:38
21       1353         Dennis Hedegaard                                      DEN                                          1:09:41   22   18:20    9:06    38   6:04:19   31   29.65   4:46    33   3:46:53   10   5:22     11:14:43   2:04:03
22       1222         Thomas Andersen                                       DEN - Randers Freja Atletik & Triathlon      1:12:15   29   19:00    4:35    14   5:40:22   22   31.73   3:53    24   4:17:10   25   6:05     11:18:13   2:07:33
23       938          Søren Kirkegaard                                      DEN                                          1:28:11   43   23:12    12:59   44   5:29:34   14   32.77   5:58    39   4:04:49   22   5:48     11:21:30   2:10:50
24       1862         Thomas Bender                                         DEN                                          1:19:19   39   20:52    5:08    17   5:55:55   28   30.35   0:00    1    4:02:07   20   5:44     11:22:28   2:11:48
25       730          Mads Petersen                                         DEN                                          1:11:51   28   18:54    9:47    40   5:34:12   17   32.32   4:39    32   4:25:50   31   6:17     11:26:18   2:15:38
26       513          Jonathan Lawaetz                                      DEN                                          1:04:22   12   16:56    6:04    22   5:54:33   27   30.46   3:43    23   4:22:07   29   6:12     11:30:46   2:20:06
27       1433         Kasper Møller                                         DEN                                          1:15:39   34   19:54    11:32   42   6:12:09   34   29.02   4:23    30   3:53:56   15   5:32     11:37:37   2:26:57
28       1613         Andreas Premer Attrup                                 DEN                                          1:10:41   25   18:35    3:56    8    5:41:27   23   31.63   2:03    9    4:40:51   35   6:39     11:38:57   2:28:17
29       1659         Dion Køhler Mertz                                     DEN                                          1:33:08   46   24:30    7:26    33   6:06:09   32   29.50   4:18    29   4:00:38   18   5:42     11:51:38   2:40:58
30       1089         Jens Flø Jensen                                       DEN                                          1:11:47   27   18:53    6:11    24   6:25:15   41   28.03   2:51    17   4:08:13   23   5:52     11:54:15   2:43:35
31       1868         Thomas Olsen                                          DEN - TRI4                                   0:45:46   1    12:02    5:55    19   6:19:48   38   28.44   5:49    37   4:38:57   34   6:36     11:56:13   2:45:33
32       1370         Frederik Skov-Pedersen                                DEN                                          1:34:18   47   24:48    7:24    32   5:56:05   29   30.33   3:53    25   4:21:37   27   6:11     12:03:16   2:52:36
33       1461         Lasse Kandler                                         DEN                                          1:10:47   26   18:37    13:40   45   5:40:18   21   31.74   4:03    26   4:57:28   38   7:02     12:06:13   2:55:33
34       1752         Kristian Madsen                                       DEN                                          1:29:16   44   23:29    14:03   47   6:07:43   33   29.37   6:11    40   4:19:02   26   6:08     12:16:13   3:05:33
35       1337         Christian Jørn Hansen                                 DEN                                          1:23:19   41   21:55    12:06   43   6:20:18   39   28.40   16:25   47   4:27:38   32   6:20     12:39:44   3:29:04
36       1740         Kenneth Kramer                                        DEN                                          1:18:24   37   20:37    7:49    34   5:58:12   30   30.15   3:32    22   5:17:15   41   7:31     12:45:09   3:34:29
37       1081         Jamie Cooper                                          GBR - Sports-Where.co.uk                     1:16:13   35   20:03    5:59    21   6:28:07   42   27.83   1:37    6    4:54:48   36   6:59     12:46:42   3:36:02
38       810          Chrispin Niyongabo                                    DEN - FitnessDK                              1:24:00   42   22:06    7:08    29   6:12:45   35   28.97   6:41    42   4:57:12   37   7:02     12:47:44   3:37:04
39       743          Nicklas Poulsen                                       DEN                                          1:20:13   40   21:06    9:56    41   5:48:20   26   31.00   14:09   45   5:15:54   39   7:29     12:48:31   3:37:51
40       105          Andreas Munk Rasmussen                                DEN                                          1:17:49   36   20:28    9:28    39   6:43:22   46   26.78   5:36    36   4:33:23   33   6:28     12:49:35   3:38:55
41       1216         Sven Hagemann                                         GER                                          1:09:26   20   18:16    7:51    35   6:20:49   40   28.36   6:27    41   5:32:17   44   7:52     13:16:47   4:06:07
42       1660         Don Fischer                                           DEN                                          1:12:22   31   19:02    6:24    26   6:36:31   44   27.24   3:23    20   5:30:09   43   7:49     13:28:47   4:18:07
43       1565         Tarjei Myhren                                         NOR - Krigsskolen Il.                        1:18:41   38   20:42    6:42    27   6:15:25   36   28.77   4:57    34   5:47:19   45   8:13     13:33:01   4:22:21
44       1806         Nicolas Barclay Wittrup                               DEN                                          1:14:37   32   19:38    18:08   48   6:42:54   45   26.81   16:12   46   5:16:00   40   7:29     13:47:50   4:37:10
45       1638         Casper D. Alexander                                   DEN                                          1:45:14   48   27:41    13:55   46   6:45:52   47   26.61   9:09    44   5:27:37   42   7:45     14:21:45   5:11:05
46       835          Poul Nick Sørensen                                    DEN - FitnessDK                              1:29:55   45   23:39    8:54    37   6:33:53   43   27.42   6:49    43   6:23:42   46   9:05     14:43:11   5:32:31
DNF      1410         Jesper Fält                                           SWE                                          1:10:38   23   18:35    8:46    36   6:17:56   37   28.58   4:18    28             0
DNF      461          Fabian Kremser                                        AUT - Tempo-Sport olivierbernhard            0:49:29   3    13:01    2:37    1              0                    0              0
DNF      610          Sebastian Kronborg                                    DEN                                                    0                     0              0                    0              0
DNF      1204         Robin Bajlum                                          DEN                                                    0                     0              0                    0              0
DNF      1092         Jens Hjortebjerg Theil                                DEN                                                    0                     0              0                    0              0
DNF      1783         Martin Schantz                                        DEN - TRI4                                             0                     0              0                    0              0
DNF      1785         Mathias Sarborg                                       DEN - Sigma Triathlon Nordsjælland                     0                     0              0                    0              0

Individual: Men 25-29 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        434          Carsten Nørregaard                                    DEN - Esbjerg Tri & Multisport               0:54:43   5    14:23    3:01    2    4:54:12   3    36.71   1:34    12   3:14:30   8    4:36     9:07:59
2        447          Daniel-Philip Grundmann                               AUT - Top Team Tri Horschinegg               0:56:35   8    14:53    3:49    20   4:57:26   6    36.31   1:43    16   3:13:38   7    4:35     9:13:10    0:05:11
3        413          Anders Nyberg                                         DEN - Marathonsport                          1:07:20   57   17:42    3:42    17   4:59:31   9    36.06   1:06    2    3:07:04   3    4:25     9:18:41    0:10:42
4        1468         Mads Høyer                                            DEN                                          1:08:57   62   18:08    4:49    42   5:01:41   12   35.80   3:35    78   3:05:35   1    4:23     9:24:34    0:16:35



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                                      4
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 25-29 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                          Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
5        584          Oscar Hellström                                       SWE - Maersk IF                                      1:15:46   99    19:56    3:05    3     4:55:04   4     36.60   1:04    1     3:12:29   6     4:33     9:27:27    0:19:28
6        1491         Mikael Suhr Kristensen                                DEN - TARGIT A/S                                     1:08:58   63    18:08    5:41    63    5:01:40   11    35.80   1:23    5     3:10:58   5     4:31     9:28:38    0:20:39
7        489          Ilkka Utriainen                                       FIN - Turun Urheiluliitto                            1:00:26   23    15:54    3:32    14    5:05:07   17    35.40   1:35    13    3:18:44   10    4:42     9:29:23    0:21:24
8        587          Paw Møller Hansen                                     DEN - Rødekro Triathlon Klub                         0:58:55   16    15:30    3:07    4     4:57:32   7     36.30   2:27    37    3:30:36   20    4:59     9:32:35    0:24:36
9        537          Lars Dyrholm Hansen                                   DEN - Svendborg Triathlon Klub                       0:56:19   7     14:49    3:35    15    5:06:03   20    35.29   1:49    19    3:27:35   15    4:55     9:35:20    0:27:21
10       525          Kenneth Liere Rasmussen                               DEN                                                  1:19:20   110   20:52    5:58    71    5:02:17   15    35.73   2:31    40    3:06:25   2     4:25     9:36:29    0:28:30
11       613          Simon Gelvad                                          DEN - KTK86                                          0:58:31   15    15:23    3:41    16    5:05:46   18    35.32   1:31    8     3:31:04   21    5:00     9:40:30    0:32:31
12       558          Matthias Andersen                                     DEN - Århus 1900 tri                                 1:06:43   50    17:33    4:06    27    4:58:47   8     36.15   1:12    3     3:34:01   26    5:04     9:44:48    0:36:49
13       1374         Gorm Eriksen                                          DEN                                                  1:07:46   58    17:49    4:21    34    5:08:57   23    34.96   1:46    17    3:22:24   13    4:47     9:45:11    0:37:12
14       634          Thomas Kaiser                                         GER                                                  1:03:37   35    16:44    2:31    1     4:53:20   1     36.82   1:28    7     3:45:41   52    5:20     9:46:36    0:38:37
15       756          Stefan Olesen                                         DEN                                                  0:59:58   20    15:46    5:23    54    5:12:54   30    34.52   2:02    25    3:26:24   14    4:53     9:46:40    0:38:41
16       488          Ilazki Zalakain Erbiti                                ESP - Krafft Atletico SS EUSKADI                     0:58:25   13    15:22    3:14    6     5:02:10   14    35.74   2:17    34    3:40:54   42    5:14     9:46:59    0:39:00
17       483          Henrik Johansen                                       DEN - Århus 1900 triathlon                           1:00:30   24    15:55    4:41    39    5:19:46   35    33.78   3:03    65    3:19:09   11    4:43     9:47:07    0:39:08
18       916          Kasper Dideriksen                                     DEN - Tri-athleten                                   0:48:23   1     12:43    4:08    30    4:56:05   5     36.48   3:17    73    3:55:53   70    5:35     9:47:44    0:39:45
19       590          Peter Nedergaard                                      DEN - OTK                                            1:04:19   38    16:55    5:34    60    5:16:34   33    34.12   2:12    30    3:20:24   12    4:44     9:49:01    0:41:02
20       577          Niels Brandt-Jørgensen                                DEN                                                  1:01:28   28    16:10    4:02    22    5:10:43   25    34.76   2:02    26    3:31:10   23    5:00     9:49:23    0:41:24
21       642          Tim Klug                                              GER - Kaifu Tri Team                                 0:58:27   14    15:22    3:23    10    4:53:59   2     36.74   3:00    62    3:51:16   60    5:28     9:50:03    0:42:04
22       1017         Bjørn Hother Pedersen                                 DEN                                                  1:08:48   60    18:06    5:55    70    5:08:43   21    34.99   5:31    113   3:27:47   16    4:55     9:56:41    0:48:42
23       1567         Thomas Bekker Jakobsen                                DEN - Bagsværd Tri                                   1:02:19   30    16:23    3:25    13    5:11:49   29    34.64   2:36    46    3:37:20   33    5:08     9:57:27    0:49:28
24       648          Troels Ravn                                           DEN - KTK86                                          1:02:14   29    16:22    4:03    26    5:19:19   34    33.82   2:50    55    3:30:17   19    4:58     9:58:41    0:50:42
25       725          Kristian Henrik Behrndtz                              DEN                                                  0:51:37   2     13:34    3:48    19    5:23:31   39    33.38   1:24    6     3:40:04   40    5:12     10:00:22   0:52:23
26       814          Henrik Kjærgaard                                      DEN - FitnessDK                                      1:04:20   40    16:55    4:07    28    5:13:50   32    34.41   1:33    9     3:38:28   37    5:10     10:02:15   0:54:16
27       539          Lasse Stoneyard Jensen                                DEN - Århus 1900 Triathlon                           1:13:31   84    19:20    5:41    64    5:25:09   49    33.22   2:03    27    3:16:14   9     4:38     10:02:36   0:54:37
28       1158         Michael Strøm                                         DEN                                                  0:57:54   10    15:14    4:28    36    5:05:51   19    35.31   2:34    44    3:54:41   68    5:33     10:05:25   0:57:26
29       717          Jens Just Christensen                                 DEN - Team PISA                                      1:17:22   104   20:21    7:26    96    5:28:27   59    32.88   4:09    92    3:09:37   4     4:29     10:06:59   0:59:00
30       632          Thomas Andersen                                       DEN                                                  1:03:31   34    16:42    7:24    94    5:13:22   31    34.46   2:00    24    3:40:54   41    5:14     10:07:09   0:59:10
31       1625         Bo Mortensen                                          DEN - Novozymes                                      1:10:48   72    18:37    8:00    105   5:08:54   22    34.96   4:37    99    3:35:18   29    5:06     10:07:35   0:59:36
32       1514         Nis Lind                                              DEN - Livgarden                                      1:05:17   43    17:10    3:23    11    5:24:29   45    33.28   1:46    18    3:35:43   31    5:06     10:10:36   1:02:37
33       926          Jesper Christensen                                    DEN - Vejle IF Triathlon                             1:09:51   67    18:22    4:41    40    5:25:09   50    33.22   2:53    56    3:29:19   18    4:57     10:11:52   1:03:53
34       440          Christian Maretti Nicolaisen                          DEN - SMT- Silkeborg                                 0:54:59   6     14:27    7:13    90    5:09:38   24    34.88   2:25    36    3:57:59   73    5:38     10:12:12   1:04:13
35       551          Marcus Jensen                                         DEN - team Parkvej Cykler                            0:59:33   18    15:40    4:22    35    5:22:23   37    33.50   2:57    59    3:45:56   53    5:21     10:15:08   1:07:09
36       1197         Rasmus Solbjerg Stie Christensen                      DEN - Odense Triathlon Klub                          1:07:19   55    17:42    3:24    12    5:24:28   44    33.29   2:14    31    3:39:23   38    5:11     10:16:46   1:08:47
37       1397         Jan Almblad                                           DEN                                                  1:06:38   49    17:32    6:58    85    5:00:51   10    35.90   3:00    60    3:59:45   79    5:40     10:17:10   1:09:11
38       1854         Sveinung Voreland                                     NOR - Krigsskolen IL Norway                          1:13:51   86    19:25    3:21    9     5:28:51   61    32.84   3:08    69    3:28:50   17    4:56     10:18:00   1:10:01
39       788          Lasse Frost                                           DEN - Fitness DK                                     1:01:02   27    16:03    4:18    32    5:24:39   46    33.27   1:41    14    3:53:31   67    5:32     10:25:08   1:17:09
40       512          Jonas Stig Kämpf Hansen                               DEN - Tri4                                           0:57:19   9     15:04    4:02    23    5:37:43   73    31.98   1:49    20    3:44:25   51    5:19     10:25:16   1:17:17
41       1573         Thomas Dueholm Laursen                                DEN - KTK86                                          1:15:09   93    19:46    5:45    66    5:21:30   36    33.59   3:00    61    3:41:13   43    5:14     10:26:35   1:18:36
42       1097         Jesper Carlson                                        DEN - www.sport-dk.dk                                1:15:28   94    19:51    5:03    47    5:11:22   28    34.69   2:34    45    3:52:31   65    5:30     10:26:56   1:18:57
43       631          Tatu Kasurinen                                        FIN - Tawast Cycling Club                            0:54:02   4     14:13    3:19    7     5:46:46   93    31.15   4:32    96    3:39:25   39    5:11     10:28:02   1:20:03
44       1639         Casper Henriques                                      DEN - SATS Triathlon                                 1:09:16   66    18:13    7:24    95    5:22:51   38    33.45   3:12    72    3:46:09   54    5:21     10:28:50   1:20:51
45       1411         Jesper Trebbien Andersen                              DEN - Sorø Triathlon Klub                            1:10:57   73    18:40    5:23    55    5:36:01   69    32.14   2:15    32    3:34:17   27    5:04     10:28:51   1:20:52
46       1610         Andreas Buhl                                          DEN - Kolding Triahtlon Klub                         1:11:20   74    18:46    6:44    80    5:26:20   53    33.10   2:33    43    3:42:00   47    5:15     10:28:55   1:20:56
47       837          Rasmus Kristiansen                                    DEN - FitnessDK                                      1:13:10   82    19:15    5:20    53    5:10:58   26    34.73   2:17    33    3:58:02   74    5:38     10:29:46   1:21:47
48       1546         Ronni Larsen                                          DEN                                                  1:00:42   26    15:58    6:56    84    5:26:36   55    33.07   4:43    101   3:51:48   64    5:29     10:30:44   1:22:45
49       1214         Steinar Gunnarshaug                                   NOR - Krigsskolen IL                                 1:07:14   54    17:41    6:36    78    5:36:28   70    32.10   2:57    58    3:38:24   36    5:10     10:31:36   1:23:37
50       640          Thomas Vester Nielsen                                 DEN - Sparta                                         1:21:05   116   21:20    9:06    120   5:24:21   43    33.30   2:40    50    3:35:19   30    5:06     10:32:28   1:24:29
51       554          Martin Lawaetz                                        DEN                                                  1:14:39   90    19:38    5:42    65    5:39:20   78    31.83   2:10    29    3:31:04   22    5:00     10:32:53   1:24:54
52       871          Karsten Bruhn Kristiansen                             DEN - Nordre Birk PI                                 1:12:05   77    18:58    5:03    48    5:40:53   84    31.68   2:23    35    3:33:04   24    5:02     10:33:26   1:25:27
53       1220         Søren Rørly Møller                                    DEN                                                  1:15:46   98    19:56    4:35    37    5:28:38   60    32.86   1:52    21    3:43:09   49    5:17     10:34:00   1:26:01
54       1080         Jakob Blædel Gottlieb                                 DEN - Ninjas.dk                                      1:03:47   36    16:47    3:51    21    5:02:04   13    35.76   3:26    75    4:22:45   106   6:13     10:35:50   1:27:51
55       1432         Kasper Andersen                                       DEN                                                  1:14:33   89    19:36    7:07    88    5:31:05   63    32.62   6:30    123   3:37:22   34    5:09     10:36:35   1:28:36
56       1801         Morten Hove Henriksen                                 DEN                                                  1:07:00   53    17:37    6:16    75    5:23:35   40    33.38   2:04    28    3:59:19   77    5:40     10:38:13   1:30:14
57       463          Felix Petersen                                        DEN - OTK                                            1:02:42   31    16:29    4:43    41    5:28:12   57    32.91   1:23    4     4:02:31   83    5:44     10:39:29   1:31:30
58       1009         Anders Trøck-Nielsen                                  DEN                                                  1:15:40   97    19:54    5:00    46    5:11:15   27    34.70   4:16    93    4:04:57   86    5:48     10:41:08   1:33:09
59       144          Claus Christophersen                                  DEN - Bagsværd Atletik Club, TRI afdeling            1:13:06   80    19:13    5:29    58    5:38:38   76    31.89   2:40    51    3:43:33   50    5:17     10:43:23   1:35:24
60       1386         Henrik Olsen                                          DEN                                                  1:10:05   70    18:26    7:31    98    5:34:47   68    32.26   3:11    70    3:47:54   56    5:24     10:43:26   1:35:27
61       1805         Nicolaj Æbeltoft                                      DEN - Brøndby Triathlon Club                         1:09:54   68    18:23    5:18    50    5:25:17   51    33.20   5:05    109   3:58:27   75    5:39     10:43:58   1:35:59
62       1479         Martin Kuld                                           DEN - Skovshoved Triathlon Klub                      1:07:20   56    17:42    9:51    125   5:43:59   88    31.40   7:15    130   3:36:05   32    5:07     10:44:29   1:36:30
63       1492         Mikkel Bech-Jensen                                    DEN                                                  1:09:04   64    18:10    10:45   129   5:31:29   65    32.58   13:49   138   3:41:47   44    5:15     10:46:53   1:38:54
64       860          Kresten Juel Jensen                                   DEN - KTK86/Topsoe Fuel Cell                         1:13:47   85    19:24    4:54    43    5:31:35   66    32.57   2:39    49    3:56:33   71    5:36     10:49:26   1:41:27
65       1189         Peter Fensholm                                        DEN                                                  1:06:37   48    17:31    6:07    72    5:37:01   72    32.05   3:03    66    3:57:20   72    5:37     10:50:07   1:42:08
66       1181         Olivier Panchaud                                      SUI                                                  1:11:20   75    18:46    15:53   138   5:24:48   47    33.25   3:44    80    3:54:42   69    5:33     10:50:26   1:42:27
67       1205         Robin Rosset                                          SUI - Tri Team Lutry                                 1:04:08   37    16:52    7:22    93    5:26:27   54    33.08   7:18    132   4:05:12   87    5:48     10:50:26   1:42:27
68       1607         Anders Krogh Kristensen                               DEN - HOI                                            1:22:03   121   21:35    7:17    91    5:30:38   62    32.67   4:55    106   3:46:42   55    5:22     10:51:33   1:43:34
69       529          Kristian Pedersen                                     DEN - Hareskovens Triathlonklub/PISA                 1:00:22   22    15:53    4:36    38    5:36:58   71    32.05   2:47    53    4:07:01   92    5:51     10:51:42   1:43:43
70       1451         Kristoffer Rosenberg                                  DEN - Idrætsforeningerne FLV Officersskole og FSN Karup
                                                                                                                                 1:06:59   51    17:37    6:52    81    6:03:19   111   29.73   2:56    57    3:33:36   25    5:03     10:53:39   1:45:40
71       1207         Ronnie Rasmussen                                      DEN - Fredensborg Tri                                1:00:18   21    15:52    7:09    89    5:44:00   89    31.40   3:35    77    3:59:27   78    5:40     10:54:26   1:46:27
72       1539         Piotr Domaniecki                                      POL                                                  0:58:07   11    15:17    4:57    45    6:04:43   115   29.61   4:53    105   3:41:57   46    5:15     10:54:36   1:46:37



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                                                   5
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 25-29 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                       Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
73       407          Anders Clarin                                         SWE - Stockholm City Triathlon                    1:03:12   32    16:37    4:21    33    5:23:45   41    33.36   3:05    68    4:21:06   104   6:11     10:55:28   1:47:29
74       1231         Thomas Møller Madsen                                  DEN                                               1:11:24   76    18:47    5:18    51    6:00:59   109   29.92   3:48    81    3:34:50   28    5:05     10:56:18   1:48:19
75       809          Casper Ludvigsen                                      DEN - fitnessdk                                   1:15:39   96    19:54    8:25    111   5:23:52   42    33.35   10:10   135   3:58:56   76    5:39     10:57:01   1:49:02
76       830          Morten Dalgaard Hansen                                DEN - FitnessDK                                   1:05:44   45    17:17    6:35    77    5:48:29   96    30.99   4:01    84    3:53:15   66    5:31     10:58:01   1:50:02
77       1738         Kenneth Clausen                                       DEN - Brøndby Triathlon Club                      1:13:31   83    19:20    6:44    79    5:43:32   87    31.44   4:07    88    3:50:33   58    5:27     10:58:24   1:50:25
78       1674         Frederik Mejlby                                       DEN                                               1:15:30   95    19:52    6:56    83    5:56:42   106   30.28   3:05    67    3:38:16   35    5:10     11:00:26   1:52:27
79       1310         Anders Elmholdt Pedersen                              DEN                                               1:05:58   47    17:21    8:12    108   5:38:02   74    31.95   4:56    107   4:03:27   84    5:46     11:00:34   1:52:35
80       1830         Rasmus Trangbæk                                       DEN - SMT-Silkeborg                               1:18:28   107   20:38    8:30    113   5:40:35   82    31.71   4:43    100   3:48:34   57    5:24     11:00:47   1:52:48
81       1040         Daniel Nørager Olesen                                 DEN - Århus 1900 TRIATHLON                        1:18:15   105   20:35    6:14    74    5:31:12   64    32.61   3:02    63    4:04:27   85    5:47     11:03:08   1:55:09
82       1064         Gorm Strecke                                          DEN - Tri4                                        0:59:04   17    15:32    4:08    29    5:41:38   85    31.61   2:27    38    4:20:37   103   6:10     11:07:53   1:59:54
83       827          Mads Bro Spanggaard                                   DEN - Fitnessdk                                   1:10:03   69    18:25    7:36    99    5:40:22   81    31.73   5:14    112   4:05:36   90    5:49     11:08:49   2:00:50
84       1342         Claus Andreasen                                       DEN - TRI4                                        1:04:58   41    17:05    4:11    31    5:25:04   48    33.22   2:48    54    4:32:44   117   6:27     11:09:44   2:01:45
85       1447         Kristian Buus-Nielsen                                 DEN - Lund Elmer Sandager Advokatpartnerselskab   1:16:08   101   20:02    6:56    82    5:26:17   52    33.10   3:44    79    4:18:04   99    6:06     11:11:06   2:03:07
86       477          Gotfred Skjødeberg                                    DEN - Tri4                                        1:18:44   108   20:42    5:09    49    5:44:39   90    31.34   1:56    23    4:00:59   81    5:42     11:11:25   2:03:26
87       783          Christian Videbæk                                     DEN - fitness dk                                  1:07:00   52    17:37    3:20    8     5:51:00   100   30.77   1:42    15    4:08:28   93    5:53     11:11:27   2:03:28
88       1787         Michael Clausen                                       DEN                                               0:58:21   12    15:21    7:27    97    5:55:50   104   30.35   7:13    129   4:05:15   88    5:48     11:14:05   2:06:06
89       1224         Thomas Crone                                          DEN                                               1:16:45   103   20:11    4:03    25    5:39:30   79    31.81   3:48    82    4:11:16   95    5:57     11:15:21   2:07:22
90       1636         Carsten Tørnes                                        DEN                                               1:21:15   118   21:22    4:57    44    5:27:02   56    33.02   2:37    48    4:21:25   105   6:11     11:17:14   2:09:15
91       1011         Andreas Barstad                                       NOR - Oslofjord Triatlon Klubb                    1:16:13   102   20:03    3:47    18    6:15:12   128   28.79   2:28    39    3:42:48   48    5:16     11:20:26   2:12:27
92       1079         Jacob Meyland                                         DEN - Hold Afstand                                0:52:20   3     13:46    5:38    62    5:52:43   101   30.62   4:02    85    4:28:02   111   6:21     11:22:44   2:14:45
93       1666         Eoghan Maguire                                        IRL - Edinburgh University Triathlon Club         1:03:27   33    16:41    5:20    52    6:02:11   110   29.82   2:36    47    4:10:59   94    5:56     11:24:30   2:16:31
94       1034         Christian Juell Gudbrandsen                           NOR - Halden Skiklubb                             1:04:19   39    16:55    5:53    68    5:40:51   83    31.69   5:12    111   4:28:36   113   6:21     11:24:50   2:16:51
95       858          Anders Grandgård Vedul                                NOR - Krigsskolen IL                              1:15:05   92    19:45    6:09    73    5:40:08   80    31.75   4:46    103   4:19:06   101   6:08     11:25:12   2:17:13
96       1500         Morten Olesen                                         DEN                                               1:10:43   71    18:36    7:05    87    6:05:12   116   29.57   3:12    71    3:59:53   80    5:41     11:26:03   2:18:04
97       802          Peter Michael Bruus Madsen                            DEN - Fitness.DK                                  1:26:09   127   22:40    9:04    118   5:56:10   105   30.32   4:08    89    3:51:38   63    5:29     11:27:06   2:19:07
98       1773         Mads Behrndt                                          DEN                                               1:19:33   111   20:56    8:05    106   6:13:59   126   28.88   6:45    124   3:41:53   45    5:15     11:30:13   2:22:14
99       561          Max Hoffmann                                          GER - TNB Malterdingen                            1:05:01   42    17:06    3:10    5     5:38:08   75    31.94   1:34    10    4:44:18   122   6:44     11:32:08   2:24:09
100      1579         Tobias Wartacz                                        DEN                                               1:14:31   88    19:36    8:27    112   5:44:58   91    31.31   4:09    90    4:20:09   102   6:09     11:32:13   2:24:14
101      1700         Jacue Guembe                                          ESP - Lagunak                                     1:29:30   132   23:32    6:58    86    5:34:46   67    32.26   5:51    116   4:16:19   97    6:04     11:33:21   2:25:22
102      1754         Kristian Kiær Thygesen                                DEN                                               1:20:22   114   21:08    12:14   134   5:53:10   102   30.58   6:00    117   4:01:58   82    5:44     11:33:42   2:25:43
103      1823         Peter Fobian Andersen                                 DEN                                               1:08:51   61    18:06    9:18    123   5:41:44   86    31.60   7:16    131   4:26:41   110   6:19     11:33:48   2:25:49
104      1654         Daniel B. L. Husen                                    DEN                                               1:25:33   125   22:30    10:18   128   6:04:20   114   29.64   4:24    95    3:51:33   62    5:29     11:36:07   2:28:08
105      1045         Edgar Haldimann                                       SUI - Tri Team Lutry                              1:19:07   109   20:49    4:02    24    5:47:15   94    31.10   3:03    64    4:23:05   107   6:14     11:36:29   2:28:30
106      1743         Kim Jensen                                            DEN                                               1:25:44   126   22:33    7:48    101   6:09:08   120   29.26   4:47    104   3:51:28   61    5:29     11:38:53   2:30:54
107      1406         Jeppe Brøndum                                         DEN                                               1:13:09   81    19:14    13:35   137   6:14:17   127   28.86   7:00    127   3:50:55   59    5:28     11:38:54   2:30:55
108      1463         Lauge Andrea Stoltze Rasmussen                        DEN - TRI4                                        1:24:15   123   22:10    8:20    109   5:28:26   58    32.88   4:33    98    4:33:30   118   6:28     11:39:02   2:31:03
109      1039         Damien Lelandais                                      FRA - LANNION TRIATHLON                           1:08:20   59    17:58    11:15   132   6:12:16   124   29.01   6:55    125   4:05:40   91    5:49     11:44:25   2:36:26
110      1478         Martin Kronborg                                       DEN                                               1:05:29   44    17:13    5:52    67    5:48:50   97    30.96   5:05    110   4:43:10   121   6:42     11:48:24   2:40:25
111      831          Morten Lund Westerdahl                                DEN - fitnessdk                                   1:14:39   91    19:38    7:21    92    5:58:36   108   30.12   4:03    86    4:25:10   109   6:16     11:49:47   2:41:48
112      805          Andreas Phillipsen                                    DEN - FitnessDK                                   1:36:25   135   25:22    6:19    76    5:38:41   77    31.89   4:24    94    4:35:11   119   6:31     12:00:57   2:52:58
113      1118         Kenneth Ørum                                          DEN - Kongens Tri                                 1:29:06   128   23:26    11:13   131   5:49:38   98    30.89   4:09    91    4:28:08   112   6:21     12:02:14   2:54:15
114      1614         Andreas Tørå Hagli                                    NOR - Oslofjord Triatlon                          1:21:18   119   21:23    5:54    69    6:16:18   129   28.70   1:55    22    4:18:29   100   6:07     12:03:53   2:55:54
115      1608         Anderslindegaard Nielsen                              DEN                                               1:19:38   112   20:57    11:00   130   6:07:14   118   29.41   3:53    83    4:31:10   115   6:25     12:12:53   3:04:54
116      706          Christian Nielsen                                     DEN                                               0:59:54   19    15:45    5:27    57    6:11:26   123   29.08   4:03    87    4:52:59   124   6:56     12:13:48   3:05:49
117      1640         Casper Jensen                                         DEN - AlfaPeople                                  1:40:14   137   26:22    9:04    119   6:09:52   121   29.20   5:43    114   4:15:23   96    6:03     12:20:13   3:12:14
118      1469         Mads Sørensen                                         DEN                                               1:15:53   100   19:58    8:05    107   5:57:13   107   30.23   4:57    108   4:54:08   126   6:58     12:20:15   3:12:16
119      1834         Roland Høeg                                           DEN                                               1:30:30   133   23:48    9:15    121   5:48:10   95    31.02   6:56    126   4:46:29   123   6:47     12:21:19   3:13:20
120      818          Jens Friis Møller                                     DEN - Fitnessdk                                   1:14:03   87    19:29    12:28   135   5:54:04   103   30.50   10:17   136   4:53:09   125   6:56     12:23:58   3:15:59
121      1746         Kim Håvard Bertheussen                                NOR - Oslofjord Triatlon                          1:20:13   113   21:06    8:57    117   6:26:31   132   27.94   5:43    115   4:23:11   108   6:14     12:24:33   3:16:34
122      1192         Philip Overby                                         DEN - Team Danova                                 1:12:08   78    18:58    8:49    116   5:50:40   99    30.80   6:23    122   5:13:07   131   7:25     12:31:05   3:23:06
123      822          Jesper Errebo                                         DEN - Fitnessdk                                   1:23:39   122   22:00    5:33    59    6:03:49   113   29.69   2:32    42    4:59:13   128   7:05     12:34:44   3:26:45
124      1628         Brian Mccarthy                                        IRL - 3D Triathlon                                1:21:27   120   21:25    9:16    122   6:41:00   136   26.93   6:13    118   4:17:13   98    6:05     12:35:06   3:27:07
125      785          Jakob Karstensen                                      DEN - Fitness DK                                  1:35:25   134   25:06    7:53    102   6:18:26   130   28.54   3:18    74    4:31:49   116   6:26     12:36:50   3:28:51
126      1876         Tore Veggerby Sandbøl                                 DEN                                               1:21:11   117   21:21    5:34    61    5:46:10   92    31.20   1:34    11    5:26:20   132   7:43     12:40:47   3:32:48
127      1028         Casp Roca Salvador                                    ESP - TRIATLO CARLET                              1:12:19   79    19:01    7:54    103   6:10:45   122   29.13   6:16    120   5:03:51   129   7:11     12:41:03   3:33:04
128      1736         Kasper Kandler                                        DEN                                               1:05:56   46    17:20    8:33    114   6:13:31   125   28.92   4:45    102   5:08:52   130   7:19     12:41:35   3:33:36
129      1774         Mads Fabricius                                        DEN - Team Human Endurance                        1:42:34   138   26:59    7:58    104   5:02:24   16    35.71   4:32    97    5:45:47   135   8:11     12:43:14   3:35:15
130      1853         Sune Andreas Yung Nielsen                             DEN - Brøndby Triathlon Club                      1:29:11   130   23:28    10:12   126   6:05:46   117   29.53   6:15    119   4:56:18   127   7:01     12:47:39   3:39:40
131      1703         James Cameron                                         GBR - Edinburgh University Triathlon Club         1:00:38   25    15:57    5:24    56    7:38:43   138   23.54   2:47    52    4:05:32   89    5:49     12:53:03   3:45:04
132      703          Bjørn Høj Andersen Glædesdahl                         DEN                                               1:50:15   139   29:00    11:58   133   6:20:00   131   28.42   2:32    41    4:30:35   114   6:24     12:55:16   3:47:17
133      1646         Christian Marshall Rieck                              NOR                                               1:25:03   124   22:22    9:30    124   6:39:13   135   27.05   6:22    121   4:38:41   120   6:36     12:58:48   3:50:49
134      1710         Jens Als                                              DEN                                               1:29:08   129   23:27    13:20   136   6:03:23   112   29.72   12:56   137   5:34:52   133   7:56     13:33:37   4:25:38
135      724          Kristian Delff                                        DEN                                               1:37:17   136   25:36    8:21    110   6:28:48   133   27.78   8:31    133   5:35:02   134   7:56     13:57:59   4:50:00
136      1871         Tim Gomez                                             GBR - Kingswood tri club                          1:09:05   65    18:10    7:45    100   7:03:29   137   25.50   3:26    76    6:05:50   136   8:40     14:29:32   5:21:33
137      1603         Allan Jensen                                          DEN - SMT-Silkeborg                               1:29:19   131   23:30    8:44    115   6:08:10   119   29.33   8:49    134   6:36:22   137   9:23     14:31:22   5:23:23
DNF      1430         Kenneth Reinhardt                                     DEN                                               1:20:29   115   21:10    10:13   127   6:34:54   134   27.35   7:04    128             0
DNF      1828         Rasmus Dyhr Andreassen                                DEN - Aarhus1900tri                               1:18:16   106   20:35    17:45   139             0                     0               0
DNF      1600         Alexander Nielsen                                     DEN                                                         0                      0               0                     0               0



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:47)                                                                                                                                                                                6
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 25-29 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                               Swim      #     min/km   T1     #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #     min/km   Time       Diff
DNF      1601         Alexander Johan Boe Stenderup                         DEN                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      1012         Andreas Johannsen                                     DEN - TRI4                                          0                     0               0                    0               0
DNF      1035         Christoph Jahnert                                     GER - SV Gladbeck 13                                0                     0               0                    0               0
DNF      1130         Lincoln Germiquet                                     RSA                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      1346         Daniel Frøstrup                                       DEN                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      728          Lasse Blixt                                           DEN                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      806          Andreas Rye Jensen                                    DEN - Fitnessdk                                     0                     0               0                    0               0
DNF      761          Thomas Rueholm Brøndum                                DEN                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      742          Morten Gøthgen Clasen                                 DEN                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      911          Fabian Wittig                                         GER - Triabolos Hamburg                             0                     0               0                    0               0
DNF      622          Stewart Crowley                                       AUS - Ballina Tri Club                              0                     0               0                    0               0
DNF      599          Rasmus Juul-Olsen                                     DEN - KTK86                                         0                     0               0                    0               0
DNF      547          Marc Jones                                            GBR                                                 0                     0               0                    0               0
DNF      491          Jacob Lefolii                                         DEN - Kalundborg Tandlægecenter                     0                     0               0                    0               0

Individual: Men 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                               Swim      #     min/km   T1     #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #     min/km   Time       Diff
1        506          Jesper Madsen                                         DEN - Aalborg TRI klub                    0:56:36   13    14:53    3:16   15    4:53:12   3     36.84   1:31   12    2:56:50   1     4:11     8:51:22
2        666          Anatoliy Nesterov                                     UKR                                       0:52:32   3     13:49    2:25   5     4:55:43   4     36.52   1:18   7     3:06:05   4     4:24     8:58:02    0:06:40
3        548          Marcel Obersteller                                    GER - Triathlon Verein Berlin 09          0:49:50   2     13:06    2:07   2     5:00:27   16    35.95   1:14   4     3:08:14   6     4:27     9:01:51    0:10:29
4        454          Dominic De Caluwé                                     BEL - SMO Triatlonteam Meetjesland        0:57:44   17    15:11    2:14   3     4:57:11   6     36.34   2:12   44    3:03:45   3     4:21     9:03:04    0:11:42
5        410          Anders Hjortlund                                      DEN - Team Out Of Bubblegum               0:58:28   21    15:22    4:14   46    4:58:11   13    36.22   1:03   1     3:03:12   2     4:20     9:05:07    0:13:45
6        605          Robert Karlsson                                       SWE - Team Craft                          1:04:58   62    17:05    3:40   26    4:51:42   2     37.03   1:53   26    3:07:43   5     4:26     9:09:53    0:18:31
7        514          Josué Castillo                                        ESP - Club Triatlón Buelna                0:57:31   16    15:08    3:21   19    4:57:39   11    36.29   1:45   21    3:13:11   11    4:34     9:13:26    0:22:04
8        601          Rasmus Thomsen                                        DEN                                       0:59:36   22    15:40    3:17   16    4:58:44   15    36.15   1:05   2     3:12:06   10    4:33     9:14:46    0:23:24
9        482          Henrik Berner Rasmussen                               DEN - TRI4                                0:58:18   20    15:20    3:42   28    4:57:23   9     36.32   1:39   14    3:18:30   14    4:42     9:19:30    0:28:08
10       457          Emlyn Williams                                        NZL - Clapham Chasers                     0:57:23   15    15:06    4:06   42    5:02:56   19    35.65   1:43   17    3:15:44   12    4:38     9:21:50    0:30:28
11       626          Sven Hungerbühler                                     SUI - Tempo-Sport olivierbernhard         0:54:36   6     14:21    2:54   8     4:51:32   1     37.05   2:40   65    3:30:47   36    4:59     9:22:28    0:31:06
12       625          Sutter Gregory                                        SUI - TRI TEAM PULLY                      0:55:05   7     14:29    5:59   93    5:03:02   20    35.64   3:02   81    3:17:02   13    4:40     9:24:08    0:32:46
13       550          Marco Haverl                                          AUT                                       1:02:59   42    16:34    6:31   112   4:57:17   7     36.33   2:44   69    3:18:56   15    4:42     9:28:26    0:37:04
14       627          Søren Kongsted                                        DEN - Tri4                                1:09:13   96    18:12    2:40   6     5:02:03   17    35.76   3:01   77    3:11:35   9     4:32     9:28:29    0:37:07
15       442          Christopher Rhodes                                    GBR                                       0:49:12   1     12:56    2:02   1     5:10:09   37    34.82   1:44   19    3:25:51   22    4:52     9:28:56    0:37:34
16       1209         Rune Skov                                             DEN - Tri4                                1:03:02   44    16:35    3:16   14    4:57:22   8     36.32   1:44   18    3:27:22   26    4:54     9:32:43    0:41:21
17       591          Peter Nielsen                                         DEN - TRI4                                1:09:52   104   18:22    3:13   12    4:57:30   10    36.30   2:01   34    3:26:04   23    4:52     9:38:38    0:47:16
18       609          Rune Skovmand                                         DEN - Køge Tri Team 2000                  1:04:12   51    16:53    3:17   17    5:09:11   36    34.93   1:53   27    3:23:03   19    4:48     9:41:34    0:50:12
19       420          Andrew Bullock                                        GBR - BAD Tri                             0:56:17   11    14:48    3:15   13    5:21:21   68    33.61   2:46   70    3:20:12   16    4:44     9:43:49    0:52:27
20       824          Jesper Ulrik Klinggaard Nielsen                       DEN - fitnessdk                           1:01:10   31    16:05    5:39   79    5:08:51   34    34.97   1:54   29    3:28:53   31    4:56     9:46:26    0:55:04
21       309          Ross Mcewan                                           RSA                                       0:55:51   9     14:41    3:02   10    5:08:41   32    34.99   1:53   25    3:37:33   51    5:09     9:46:58    0:55:36
22       404          Alan Kenny                                            IRL - 3D Tri                              1:07:48   85    17:50    5:03   65    5:21:35   72    33.58   3:18   95    3:10:15   7     4:30     9:47:58    0:56:36
23       542          Leif Lundstrøm                                        DEN - Holstebro Triathlon Klub            1:05:22   66    17:12    3:53   37    4:58:26   14    36.19   1:19   8     3:41:50   63    5:15     9:50:48    0:59:26
24       402          Jeppe Rindom                                          DEN - Fitness DK                          1:20:08   188   21:05    3:59   40    4:58:05   12    36.23   1:43   16    3:28:13   30    4:56     9:52:06    1:00:44
25       862          Mikkel Holdt Andersen                                 DEN - Køge Tri Team 2000                  1:08:13   88    17:56    3:56   38    5:11:49   39    34.64   2:37   64    3:25:51   21    4:52     9:52:23    1:01:01
26       441          Christian Winther                                     DEN - KTK86/Maersk IF                     1:09:17   98    18:13    3:40   27    5:09:07   35    34.94   1:20   9     3:30:17   34    4:58     9:53:39    1:02:17
27       438          Christian Frederiksen                                 DEN - SMT-Silkeborg                       0:56:09   10    14:46    3:39   24    5:17:51   53    33.98   1:58   33    3:35:22   44    5:06     9:54:57    1:03:35
28       596          Peter Zinger                                          GER - Coburger Turnerschaft               0:59:55   25    15:45    2:47   7     5:21:55   73    33.55   3:15   91    3:27:59   28    4:55     9:55:49    1:04:27
29       487          Huotarinen Antti                                      FIN - Helsinki Triathlon                  1:08:38   91    18:03    3:47   31    5:06:15   26    35.27   1:17   6     3:36:10   50    5:07     9:56:06    1:04:44
30       942          Malik Lynge Reiding                                   GRL                                       1:00:11   26    15:50    3:45   29    5:17:41   50    34.00   2:05   38    3:33:09   41    5:03     9:56:50    1:05:28
31       557          Matt Chandler                                         GBR - Cambridge Triathlon Club            0:55:09   8     14:30    2:57   9     5:04:32   22    35.46   1:49   23    3:52:52   91    5:31     9:57:17    1:05:55
32       564          Michael Hartung                                       GER - Triathlon Club Merseburg e.V.       1:02:23   36    16:24    3:49   32    5:21:28   69    33.60   2:01   35    3:27:55   27    4:55     9:57:35    1:06:13
33       1449         Kristian Waneck                                       DEN                                       1:09:57   107   18:24    5:54   87    5:14:33   42    34.34   2:16   47    3:26:54   25    4:54     9:59:33    1:08:11
34       841          Thomas Andersen                                       DEN - FitnessDK                           1:12:58   130   19:11    5:42   81    5:12:52   40    34.52   1:56   31    3:30:59   37    4:59     10:04:25   1:13:03
35       1544         Rasmus Bjørnbæk Frandsen                              DEN - Fitnessdk                           0:54:24   5     14:18    4:59   63    5:27:11   87    33.01   2:29   57    3:35:41   47    5:06     10:04:42   1:13:20
36       405          Alex Hussey                                           GBR                                       1:07:14   78    17:41    3:58   39    5:18:38   58    33.90   2:08   42    3:32:54   40    5:02     10:04:50   1:13:28
37       1201         René Ferm Nyberg                                      DEN - HareTri                             1:04:33   56    16:58    5:02   64    5:16:51   47    34.09   3:03   82    3:35:25   45    5:06     10:04:52   1:13:30
38       458          Eric Larochelle                                       CAN                                       1:02:51   40    16:32    3:50   33    5:20:41   66    33.68   2:22   50    3:35:26   46    5:06     10:05:08   1:13:46
39       230          Martin Rasmussen                                      DEN                                       1:06:36   75    17:31    7:21   136   5:21:31   70    33.59   5:00   152   3:24:58   20    4:51     10:05:24   1:14:02
40       409          Anders Heidemann                                      DEN                                       1:13:22   139   19:18    4:31   52    5:02:19   18    35.72   1:22   10    3:48:16   76    5:24     10:09:48   1:18:26
41       492          Jakob Sørensen                                        DEN                                       1:00:34   28    15:56    4:42   56    5:18:11   55    33.94   1:14   5     3:45:25   70    5:20     10:10:05   1:18:43
42       1116         Kasper Therkildsen                                    DEN - NINJAS                              1:16:23   165   20:05    5:23   77    5:04:46   23    35.44   3:08   87    3:40:27   59    5:13     10:10:05   1:18:43
43       1502         Morten Linde Sørensen                                 DEN - TRI4                                0:52:56   4     13:55    3:39   25    5:16:19   45    34.14   1:54   28    3:55:48   100   5:35     10:10:34   1:19:12
44       1404         Jason Sim                                             AUS - Tri4                                1:03:39   49    16:44    6:40   115   5:10:28   38    34.79   3:49   114   3:49:13   80    5:25     10:13:47   1:22:25
45       611          Sebastian Schrader                                    GER - Lokomotive Aschersleben Triathlon   1:03:11   45    16:37    2:19   4     5:45:54   142   31.22   1:14   3     3:21:42   17    4:46     10:14:18   1:22:56
46       1375         Grant Harris                                          GBR - Z Tri Club                          1:09:34   100   18:18    3:33   21    5:21:34   71    33.59   2:13   46    3:37:38   52    5:09     10:14:31   1:23:09
47       843          Thomas Hermann                                        DEN - FitnessDK                           1:06:24   72    17:28    5:42   82    5:31:04   97    32.62   1:38   13    3:30:32   35    4:59     10:15:18   1:23:56
48       651          Vignir Thor Sverrisson                                ISL - Triathlon Iceland                   1:04:23   54    16:56    3:12   11    5:35:31   109   32.19   2:29   56    3:30:06   33    4:58     10:15:40   1:24:18
49       1132         Mads Overgaard                                        DEN - Skive AM                            0:56:25   12    14:50    6:27   108   5:23:39   77    33.37   4:22   133   3:45:06   69    5:20     10:15:58   1:24:36
50       808          Bjarne Lyngbak Thomsen                                DEN - Fitnessdk                           1:11:50   121   18:53    5:23   76    5:17:46   51    33.99   3:16   94    3:41:22   61    5:14     10:19:34   1:28:12




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                      7
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2     #     Run        #     min/km   Time       Diff
51       904          Mariano Nieto García                                  ESP - Tri4                                   0:57:45   18    15:11    5:09    70    5:33:53   104   32.35   3:15   92    3:40:01    56    5:12     10:20:00   1:28:38
52       1575         Thomas Hubert Haustveit                               DEN - Køge Tri Team 2000                     1:06:00   70    17:22    5:07    68    5:29:43   95    32.76   3:35   105   3:35:51    49    5:06     10:20:14   1:28:52
53       1239         Toni Marsal                                           ESP                                          1:11:57   123   18:55    6:09    101   5:16:16   44    34.15   2:27   55    3:43:45    65    5:18     10:20:32   1:29:10
54       763          Torben Andersen                                       DEN                                          1:12:20   127   19:02    7:20    135   5:16:36   46    34.11   4:20   132   3:40:00    55    5:12     10:20:34   1:29:12
55       1300         Adam Winkler Neumann                                  DEN - Bagsværd Tri                           1:13:03   132   19:13    6:30    111   5:20:16   63    33.72   2:48   72    3:40:12    57    5:13     10:22:48   1:31:26
56       612          Seppo Hiltunen                                        DEN                                          1:14:31   152   19:36    4:38    55    5:33:18   101   32.40   2:30   58    3:28:03    29    4:55     10:22:58   1:31:36
57       874          Henrique Matias                                       POR - Oeiras Sport Clube                     1:07:36   81    17:47    4:31    53    5:19:21   60    33.82   1:26   11    3:51:33    85    5:29     10:24:26   1:33:04
58       572          Morten Storli                                         NOR - Oslofjord triatlon                     1:14:15   148   19:32    3:52    36    5:03:07   21    35.63   1:49   22    4:02:12    114   5:44     10:25:13   1:33:51
59       1176         Niels Peter Bækhøj Sørensen                           DEN                                          1:03:25   46    16:41    5:10    71    5:06:21   27    35.25   1:58   32    4:09:11    128   5:54     10:26:03   1:34:41
60       1145         Martin Frederiksen                                    DEN - KTK86                                  1:08:38   90    18:03    6:00    95    5:17:53   54    33.98   2:33   60    3:53:04    92    5:31     10:28:04   1:36:42
61       892          Allan Christensen                                     DEN - Team Nova-C                            1:05:42   67    17:17    4:22    49    5:27:09   86    33.01   2:25   54    3:48:48    77    5:25     10:28:25   1:37:03
62       1561         Søren Furbo                                           DEN - Tri4                                   1:15:59   160   19:59    6:44    119   5:39:24   120   31.82   5:25   162   3:22:01    18    4:47     10:29:31   1:38:09
63       659          Joachim Møller Andersen                               DEN - SigmaTri \ KMD AS                      1:10:17   109   18:29    7:11    132   5:36:14   112   32.12   6:42   180   3:29:46    32    4:58     10:30:08   1:38:46
64       1829         Rasmus Lisby                                          DEN                                          1:04:12   52    16:53    5:43    84    5:28:41   90    32.86   4:01   121   3:48:12    75    5:24     10:30:48   1:39:26
65       1161         Michael Skjødt Hansen                                 DEN                                          1:17:13   172   20:19    8:21    157   5:29:16   92    32.80   4:38   141   3:31:36    38    5:00     10:31:01   1:39:39
66       427          Billy Munksbøg                                        DEN                                          1:09:29   99    18:17    6:42    118   5:14:54   43    34.30   5:35   167   3:54:35    95    5:33     10:31:14   1:39:52
67       903          Mads Jakob Herring Jensen                             DEN - TRI4                                   1:02:52   41    16:32    6:44    120   5:19:27   61    33.81   3:06   86    3:59:18    109   5:40     10:31:26   1:40:04
68       1215         Sune Mejlvang                                         DEN - KtK86                                  0:57:54   19    15:14    5:57    92    5:40:10   123   31.75   2:35   61    3:44:59    68    5:19     10:31:32   1:40:10
69       1626         Brian Hesselø                                         DEN - Køge Tri Team 2000                     1:09:14   97    18:13    5:55    90    5:28:34   89    32.87   3:41   110   3:44:59    67    5:19     10:32:21   1:40:59
70       939          Benjamin Klicman                                      GER - Tri Velos Flensburg                    1:11:59   124   18:56    12:49   207   5:26:18   83    33.10   3:09   89    3:38:37    53    5:10     10:32:51   1:41:29
71       412          Anders Jess Madsen                                    DEN - TRI 4                                  1:06:47   77    17:34    4:51    60    5:06:29   28    35.24   3:01   78    4:11:53    135   5:58     10:32:59   1:41:37
72       1057         Frederik Ettrup Petersen                              DEN                                          1:22:28   194   21:42    5:16    74    5:22:17   74    33.51   3:36   107   3:39:52    54    5:12     10:33:28   1:42:06
73       789          Mads Winther                                          DEN - KTK86/Fitnessdk                        1:08:04   87    17:54    7:19    134   5:29:57   96    32.73   7:36   194   3:40:34    60    5:13     10:33:28   1:42:06
74       779          Thomas Trampedach                                     DEN - Elho                                   1:09:49   103   18:22    8:14    153   6:01:47   181   29.85   3:47   113   3:10:31    8     4:30     10:34:07   1:42:45
75       281          Stefan Knold                                          DEN                                          1:06:41   76    17:32    4:50    59    5:25:12   78    33.21   1:44   20    3:56:05    104   5:35     10:34:30   1:43:08
76       574          Morten Brinch Nørgaard                                DEN - Kolding triklub                        1:04:13   53    16:53    5:41    80    5:13:28   41    34.46   3:00   76    4:08:29    127   5:53     10:34:49   1:43:27
77       1718         Jesper Hjort                                          DEN                                          1:01:42   33    16:14    3:34    22    5:38:04   118   31.95   2:36   62    3:49:26    81    5:26     10:35:19   1:43:57
78       1073         Henrik Heering                                        DEN                                          1:15:25   156   19:50    3:51    34    5:18:31   57    33.91   2:20   48    3:55:23    99    5:34     10:35:27   1:44:05
79       1131         Lutz Schenk                                           GER - Triabolos Hamburg e.V.                 1:07:32   80    17:46    3:47    30    5:29:42   94    32.76   2:49   73    3:52:47    89    5:30     10:36:35   1:45:13
80       762          Tommy Sjøner                                          DEN                                          1:05:20   65    17:11    7:08    128   5:35:25   108   32.20   2:58   75    3:45:48    71    5:21     10:36:37   1:45:15
81       1203         Ricco Clausen                                         DEN - Kongens Tri                            1:09:12   95    18:12    4:51    61    5:06:08   25    35.28   4:58   149   4:11:48    133   5:57     10:36:56   1:45:34
82       861          Glenn Nielsen                                         DEN - KVIK Tri Team                          1:04:58   63    17:05    8:05    148   5:36:55   115   32.06   5:39   169   3:41:30    62    5:14     10:37:05   1:45:43
83       416          Anders Vinther Larsen                                 DEN - Farsø Tri & Trim                       1:15:05   154   19:45    4:50    58    5:20:26   64    33.71   1:55   30    3:55:49    101   5:35     10:38:02   1:46:40
84       1155         Michael Knöferle                                      GER                                          1:07:44   83    17:49    6:29    109   5:17:34   49    34.01   5:02   153   4:02:24    115   5:44     10:39:10   1:47:48
85       1454         Kaare Beck-Fischer                                    DEN - Tri4                                             0                      0               0                    0     18:25:05   214   26:11    10:40:00   1:48:38
86       568          Morten Bække                                          DEN - odense triathlon klub                  1:04:55   61    17:04    7:11    131   5:08:19   31    35.03   2:41   66    4:17:18    143   6:05     10:40:21   1:48:59
87       1146         Martin Klode                                          DEN - Århus 1900 Triathlon                   1:24:03   199   22:06    11:17   198   5:26:55   84    33.04   2:22   51    3:35:50    48    5:06     10:40:25   1:49:03
88       615          Stefan Erath                                          AUT - Oslofjord Triatlon                     1:11:02   113   18:41    3:38    23    5:20:48   67    33.67   2:24   52    4:02:42    117   5:45     10:40:33   1:49:11
89       1320         Björn Martin Beisswenger                              DEN                                          1:09:37   101   18:19    4:20    48    5:40:06   122   31.76   3:03   83    3:43:58    66    5:18     10:41:03   1:49:41
90       1202         Rene Ulrich Olsen                                     DEN - Vejle IF Triathlon                     1:07:36   82    17:47    6:13    103   5:43:44   131   31.42   3:20   96    3:40:26    58    5:13     10:41:17   1:49:55
91       825          Kasper Poulsen                                        DEN - FitnessDK                              1:11:11   115   18:43    8:10    151   5:08:49   33    34.97   5:33   166   4:08:10    126   5:52     10:41:50   1:50:28
92       1109         Jon Jørgen Gudbrandsen                                NOR - Oslofjord Triatlon                     1:00:57   30    16:02    6:38    114   5:40:41   127   31.70   3:53   116   3:50:15    82    5:27     10:42:23   1:51:01
93       748          Peter Kiærskou                                        DEN                                          1:09:53   105   18:23    10:51   189   5:17:21   48    34.03   6:35   178   3:59:37    111   5:40     10:44:16   1:52:54
94       798          Thomas Rølling                                        DEN - fitness dk                             1:05:43   68    17:17    4:25    50    5:37:01   116   32.05   2:41   68    3:54:34    94    5:33     10:44:22   1:53:00
95       518          Jørgen Ebbesen                                        DEN - KTK86                                  1:03:36   48    16:44    8:25    158   5:55:02   166   30.42   4:43   143   3:33:11    42    5:03     10:44:55   1:53:33
96       1236         Tom Jacobsen                                          DEN - Freja Transport & Logistik             1:16:23   166   20:05    8:27    162   5:27:08   85    33.01   3:34   104   3:50:56    84    5:28     10:46:26   1:55:04
97       853          Dennis Thrane Wachmann                                DEN - HIF Multisport                         0:59:53   24    15:45    5:56    91    5:48:34   155   30.98   4:01   122   3:48:56    78    5:25     10:47:19   1:55:57
98       1008         Anders Nordentoft Lauritsen                           DEN - TRI4                                   1:13:54   141   19:26    5:05    67    5:18:18   56    33.93   4:09   126   4:06:12    123   5:50     10:47:35   1:56:13
99       828          Martin Sonne                                          DEN - FitnessDK                              1:23:23   197   21:56    9:17    173   5:23:00   76    33.44   6:07   174   3:45:57    73    5:21     10:47:43   1:56:21
100      1790         Michael Knudsen                                       DEN                                          1:10:57   112   18:40    7:51    143   6:01:16   180   29.90   2:11   43    3:26:48    24    4:54     10:49:00   1:57:38
101      1557         Sune Haugaard                                         DEN - Tri4                                   1:04:51   60    17:03    5:54    88    5:49:21   158   30.91   3:09   88    3:45:51    72    5:21     10:49:05   1:57:43
102      1046         Emil Nielsen                                          DEN - Tri4                                   1:15:01   153   19:44    6:02    96    5:07:57   30    35.07   2:36   63    4:17:37    145   6:06     10:49:12   1:57:50
103      1604         Anders Dam Vestergaard                                DEN - KTK86                                  1:02:30   37    16:26    6:52    125   5:46:36   147   31.16   4:26   135   3:49:03    79    5:25     10:49:25   1:58:03
104      794          Mikkel Frederik S. Vilhelmsen                         DEN - fitness dk                             1:12:52   128   19:10    5:11    72    5:29:40   93    32.76   3:28   101   3:58:42    108   5:39     10:49:52   1:58:30
105      1450         Kristoffer Boye                                       DEN                                          1:17:47   176   20:28    7:42    140   5:40:21   124   31.73   2:06   39    3:43:00    64    5:17     10:50:55   1:59:33
106      1210         Sam Mantle                                            GBR                                          1:13:20   138   19:17    5:26    78    5:35:38   110   32.18   3:34   103   3:56:02    102   5:35     10:53:59   2:02:37
107      1633         Carsten Fenger                                        DEN - Link Logistics - online - on time...   1:04:38   58    17:00    10:34   185   5:25:39   81    33.17   8:30   199   4:05:43    122   5:49     10:55:02   2:03:40
108      637          Thomas Niebling                                       DEN                                          1:13:13   134   19:15    9:04    168   5:05:28   24    35.36   3:45   111   4:24:02    154   6:15     10:55:30   2:04:08
109      1103         Jesper Kjærgaard Mortensen                            DEN - Team Triathlon Herning                 1:07:56   86    17:52    6:24    106   5:20:27   65    33.70   3:54   118   4:16:55    141   6:05     10:55:33   2:04:11
110      1208         Rubén Pérez Diego                                     ESP - Club Triatlón Buelna                   1:07:18   79    17:42    4:11    44    5:46:48   149   31.14   3:06   85    3:54:53    96    5:33     10:56:14   2:04:52
111      909          Troels Therkildsen                                    DEN - Tri4                                   1:13:55   143   19:27    7:44    141   5:58:03   174   30.16   5:29   164   3:31:45    39    5:01     10:56:54   2:05:32
112      705          Christian Heidemann                                   DEN                                          1:07:48   84    17:50    6:25    107   5:45:31   139   31.26   4:03   124   3:53:30    93    5:31     10:57:16   2:05:54
113      1540         Poul Broch                                            DEN                                          1:13:14   135   19:16    12:04   202   4:56:42   5     36.40   7:07   185   4:28:24    162   6:21     10:57:30   2:06:08
114      1415         Johannes Grobler                                      GBR                                          1:02:13   35    16:22    7:09    129   5:25:52   82    33.14   4:04   125   4:20:55    149   6:10     11:00:12   2:08:50
115      1663         Eilif Johannsen                                       DEN - KTK86                                  0:59:41   23    15:42    6:35    113   5:19:13   59    33.83   2:12   45    4:33:06    170   6:28     11:00:46   2:09:24
116      1120         Kim Højberg-Jensen                                    DEN - ktk86                                  1:02:46   39    16:31    5:04    66    5:36:19   113   32.11   2:24   53    4:15:28    139   6:03     11:01:59   2:10:37
117      436          Casper Lawaetz                                        DEN - Brøndby Triatlon                       1:14:21   150   19:33    5:12    73    5:17:49   52    33.98   1:41   15    4:23:00    152   6:13     11:02:01   2:10:39
118      869          Martin Delfs                                          DEN - Ninjas.dk                              1:29:36   211   23:34    8:03    146   5:22:25   75    33.50   4:53   147   3:57:38    107   5:37     11:02:32   2:11:10



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                           8
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                       Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
119      815          Henrik Nymark                                         DEN - Fitnessdk                   1:19:19   186   20:52    5:55    89    6:00:50   178   29.93   3:21    97    3:34:15   43    5:04     11:03:39   2:12:17
120      1170         Morten Kristiansen                                    DEN                               1:06:17   71    17:26    7:28    137   5:25:35   80    33.17   4:59    150   4:19:50   147   6:09     11:04:07   2:12:45
121      1367         Frank Henriksen                                       DEN - Køge Tri Team 2000          1:18:46   183   20:43    8:19    156   5:41:39   130   31.61   4:49    144   3:51:35   86    5:29     11:05:06   2:13:44
122      936          Iron Maik Reichelt                                    GER - I am a pussy                1:08:59   94    18:09    4:28    51    5:19:37   62    33.79   3:39    108   4:30:00   166   6:23     11:06:41   2:15:19
123      1345         Daniel Bindslev                                       DEN                               1:16:14   163   20:03    6:59    127   5:40:40   126   31.70   3:54    117   3:59:22   110   5:40     11:07:06   2:15:44
124      635          Thomas Lawaetz                                        DEN                               1:16:32   167   20:08    5:47    86    5:25:14   79    33.21   3:02    80    4:17:02   142   6:05     11:07:35   2:16:13
125      282          Stefan Mazanti                                        DEN - Atletica Tri Horsens        1:17:54   177   20:29    4:08    43    5:47:42   151   31.06   3:41    109   3:54:57   97    5:34     11:08:21   2:16:59
126      854          Daniel Graversen                                      DEN - Islev Tri                   1:02:33   38    16:27    4:31    54    5:46:04   143   31.21   2:41    67    4:12:39   136   5:59     11:08:26   2:17:04
127      1624         Bjørn Drews Christensen                               DEN - Don Dulse                   1:10:30   111   18:32    8:51    165   5:50:17   159   30.83   5:40    170   3:55:23   98    5:34     11:10:39   2:19:17
128      1084         Jan Tobiasen                                          DEN                               1:11:32   118   18:49    5:22    75    5:41:26   129   31.63   6:39    179   4:07:39   124   5:52     11:12:36   2:21:14
129      1389         Henrik Kastrup Jørgensen                              DEN - KVIK Tri Team               1:16:48   170   20:12    6:21    104   5:45:42   140   31.24   4:03    123   4:00:05   112   5:41     11:12:57   2:21:35
130      1165         Mikkel Gautier Roesen                                 DEN - Kvik Tri                    1:11:31   117   18:49    3:51    35    5:37:59   117   31.96   5:13    157   4:14:28   138   6:01     11:12:59   2:21:37
131      1605         Anders Hald                                           DEN                               1:04:33   57    16:59    5:59    94    5:51:15   160   30.75   4:51    146   4:10:38   131   5:56     11:17:14   2:25:52
132      1369         Frederik Silbye                                       DEN - TRI4                        1:16:10   162   20:02    7:41    139   5:35:16   107   32.21   6:45    182   4:11:30   132   5:57     11:17:20   2:25:58
133      1329         Carsten Brems                                         DEN                               1:13:47   140   19:24    5:43    83    5:36:43   114   32.08   4:17    130   4:17:19   144   6:05     11:17:45   2:26:23
134      1737         Kasper Rosenborg Nielsen                              DEN                               1:14:18   149   19:33    6:41    117   5:56:34   168   30.29   4:37    139   3:56:31   105   5:36     11:18:39   2:27:17
135      792          Michael Mortensen                                     DEN - Fitness DK                  1:11:42   119   18:52    6:40    116   5:33:25   102   32.39   3:55    120   4:23:28   153   6:14     11:19:09   2:27:47
136      1200         René Nielsen                                          DEN                               1:18:12   180   20:34    6:48    124   5:44:03   133   31.39   3:35    106   4:07:49   125   5:52     11:20:25   2:29:03
137      1555         Stefan Forsberg Kristoffersen                         DEN                               1:28:04   206   23:10    10:43   187   5:32:45   99    32.46   6:30    177   4:04:20   119   5:47     11:22:20   2:30:58
138      1180         Olivier Le Bihan                                      FRA - lannion triathlon           1:04:25   55    16:57    10:58   194   5:56:49   169   30.27   9:38    203   4:01:03   113   5:42     11:22:51   2:31:29
139      1864         Thomas Dupont                                         DEN                               1:18:05   178   20:32    10:55   191   5:46:47   148   31.14   6:00    173   4:02:26   116   5:44     11:24:11   2:32:49
140      1763         Lars Skriver                                          DEN                               1:14:03   145   19:29    9:18    174   6:03:44   183   29.69   4:34    136   3:52:47   90    5:30     11:24:24   2:33:02
141      1326         Brian Schou                                           DEN                               1:16:08   161   20:01    9:13    171   5:46:04   144   31.21   4:37    138   4:09:41   130   5:54     11:25:41   2:34:19
142      812          Henrik Andersen                                       DEN - FitnessDK                   1:00:35   29    15:56    8:50    164   5:48:43   157   30.97   5:20    159   4:22:43   151   6:13     11:26:08   2:34:46
143      807          Andreas Winkel Peterson                               DEN - Fitnessdk                   1:08:47   93    18:05    7:54    144   5:51:16   161   30.75   3:22    99    4:15:35   140   6:03     11:26:51   2:35:29
144      1175         Nicolai Nissen                                        DEN - Bodyzen                     1:12:04   125   18:57    10:54   190   5:48:34   156   30.98   3:46    112   4:12:40   137   5:59     11:27:58   2:36:36
145      1332         Casper Dalsø                                          DEN                               1:14:02   144   19:28    9:14    172   6:15:58   197   28.73   2:54    74    3:47:48   74    5:23     11:29:53   2:38:31
146      1335         Charlie Platts                                        GBR                               1:18:38   182   20:41    6:06    99    5:55:08   167   30.41   4:50    145   4:05:16   121   5:48     11:29:57   2:38:35
147      1151         Mathias Kolringen                                     DEN - TRI4/Whiteout Adventures    1:13:00   131   19:12    6:30    110   6:13:14   192   28.94   4:11    128   3:56:48   106   5:36     11:33:40   2:42:18
148      1448         Kristian Stender                                      DEN                               1:15:16   155   19:48    14:27   212   6:04:46   185   29.61   7:32    191   3:52:06   88    5:29     11:34:06   2:42:44
149      1227         Thomas Madsen                                         DEN - Atletica tri Horsens        1:04:41   59    17:01    4:13    45    5:27:44   88    32.95   2:07    41    4:56:12   194   7:01     11:34:55   2:43:33
150      1032         Christian Berg                                        DEN                               1:11:21   116   18:46    4:45    57    5:34:40   106   32.27   4:11    127   4:40:47   182   6:39     11:35:42   2:44:20
151      1559         Søren Bowall-Jensen                                   DEN                               1:05:56   69    17:21    12:49   206   5:51:52   162   30.69   7:59    196   4:19:55   148   6:09     11:38:29   2:47:07
152      1351         Dennis Christensen                                    DEN - Outdoor4life                1:09:45   102   18:21    11:04   196   5:43:57   132   31.40   3:15    93    4:31:00   167   6:25     11:39:01   2:47:39
153      1768         Lasse Rousi                                           FIN - Tampereen Juoksijat         1:01:29   32    16:10    6:45    121   6:35:22   207   27.32   5:37    168   3:51:44   87    5:29     11:40:54   2:49:32
154      1099         Jesper Lindberg                                       DEN - Langgarverne                1:11:08   114   18:42    4:58    62    5:48:11   153   31.02   2:05    37    4:35:44   173   6:32     11:42:04   2:50:42
155      1191         Petter Guttormsen                                     NOR - Stavanger Triathlon Klubb   1:31:35   214   24:05    10:10   180   5:28:47   91    32.85   7:35    193   4:24:09   155   6:15     11:42:14   2:50:52
156      1083         Jan Seebeck                                           GER - Uni Triathlöwen Bremen      1:19:10   185   20:49    7:09    130   5:44:25   134   31.36   3:01    79    4:28:58   164   6:22     11:42:42   2:51:20
157      1379         Hagen Burgenger                                       GER - TC Fiko Rostock e.V.        1:17:44   175   20:27    9:02    167   5:46:16   145   31.19   3:55    119   4:25:52   157   6:18     11:42:48   2:51:26
158      1333         Casper Ravnsbæk                                       DEN                               1:25:02   200   22:22    8:19    155   5:57:29   171   30.21   3:23    100   4:09:18   129   5:54     11:43:29   2:52:07
159      729          Leonardo D''onofrio                                   ITA                               1:21:24   191   21:25    8:06    149   5:52:10   163   30.67   5:20    160   4:18:26   146   6:07     11:45:23   2:54:01
160      1572         Thomas Olsen                                          DEN                               1:14:25   151   19:34    6:12    102   5:46:51   150   31.14   2:06    40    4:36:47   176   6:33     11:46:19   2:54:57
161      1761         Lars Hesemann                                         GER - Eintracht Frankfurt         1:12:57   129   19:11    9:13    170   5:59:22   177   30.05   3:12    90    4:22:10   150   6:12     11:46:52   2:55:30
162      1840         Simon Birkebæk                                        DEN - KTK86                       1:39:00   216   26:02    8:18    154   6:08:01   189   29.35   2:21    49    3:50:33   83    5:27     11:48:11   2:56:49
163      1778         Mario Conde Jaen                                      ESP - Anton Sport Norge           1:28:10   208   23:12    14:04   211   5:54:05   164   30.50   16:22   216   3:56:04   103   5:35     11:48:44   2:57:22
164      657          Xabat Aizpiolea Iradi                                 ESP - Zumitza TT EUSKADI          1:09:55   106   18:23    4:06    41    5:57:53   172   30.18   1:49    24    4:36:08   174   6:32     11:49:49   2:58:27
165      1812         Paul Allen                                            GBR                               1:06:30   73    17:29    10:12   181   5:48:23   154   31.00   6:42    181   4:39:35   179   6:37     11:51:20   2:59:58
166      1086         Jasper Nielsen                                        DEN - Århus 1900 Triathlon        0:57:04   14    15:00    3:31    20    5:38:42   119   31.89   2:31    59    5:09:36   201   7:20     11:51:21   2:59:59
167      1690         Henrik Daugaard Jensen                                DEN - Aalborg Triatlon klub       1:15:31   157   19:52    7:56    145   5:46:27   146   31.17   5:02    154   4:36:41   175   6:33     11:51:36   3:00:14
168      1319         Björn Lilja                                           SWE - Frostamultisport klubb      1:08:26   89    18:00    6:05    97    5:57:25   170   30.22   3:21    98    4:37:57   177   6:35     11:53:12   3:01:50
169      1362         Erik Modin                                            DEN - Sorø Triathlon Klub         1:15:39   159   19:54    10:27   184   5:45:29   138   31.26   5:10    156   4:38:30   178   6:35     11:55:13   3:03:51
170      1104         Jim Christensen                                       DEN                               1:13:18   136   19:17    9:06    169   5:40:47   128   31.69   5:29    165   4:47:12   188   6:48     11:55:49   3:04:27
171      1149         Martinez Estarlich Dani                               ESP - TRIATLO CARLET              1:23:28   198   21:57    5:46    85    5:40:34   125   31.71   3:52    115   4:46:20   186   6:47     11:59:58   3:08:36
172      1381         Henning Nygaard Jensen                                DEN - KTK86                       1:28:24   209   23:15    18:25   218   5:33:51   103   32.35   10:35   206   4:29:24   165   6:23     12:00:37   3:09:15
173      1556         Stinus Jeppesen                                       DEN                               1:28:38   210   23:19    10:19   183   6:05:59   186   29.51   12:01   212   4:05:01   120   5:48     12:01:56   3:10:34
174      829          Michael Løngaa                                        DEN - Fitnessdk                   1:27:43   205   23:04    8:56    166   5:47:55   152   31.04   5:42    171   4:32:27   169   6:27     12:02:42   3:11:20
175      741          Morten Vestergaard                                    DEN                               1:31:00   212   23:56    6:05    98    5:39:46   121   31.79   3:29    102   4:42:38   185   6:41     12:02:55   3:11:33
176      823          Jesper Duus Nielsen                                   DEN - FitnessDK                   1:22:53   195   21:48    10:36   186   6:15:34   196   28.76   4:17    131   4:11:49   134   5:58     12:05:08   3:13:46
177      1347         Daniel Moll                                           GBR                               1:10:05   108   18:26    9:58    178   6:00:59   179   29.92   10:40   208   4:34:02   171   6:29     12:05:43   3:14:21
178      1441         Klaus Bove                                            DEN                               1:01:45   34    16:14    6:47    122   5:45:52   141   31.23   5:26    163   5:07:46   200   7:17     12:07:35   3:16:13
179      1229         Thomas Nygaard Nissen                                 DEN - Kronenbourglogen            1:03:48   50    16:47    9:38    177   6:22:16   203   28.25   5:55    172   4:27:18   159   6:20     12:08:54   3:17:32
180      1414         Jody Foy                                              GBR - Wessex Wizards              1:03:33   47    16:43    11:15   197   5:59:01   176   30.08   8:17    197   4:48:06   189   6:49     12:10:10   3:18:48
181      1552         Simon Andersson                                       DEN - HGATM                       1:22:11   192   21:37    6:22    105   6:08:41   190   29.29   4:11    129   4:32:10   168   6:26     12:13:34   3:22:12
183      1403         Jannik Obel Christensen                               DEN                               1:11:55   122   18:55    11:01   195   5:44:39   135   31.34   4:55    148   5:01:20   196   7:08     12:13:47   3:22:25
182      1436         Kenneth Bergkvist                                     DEN                               1:20:22   189   21:08    12:44   205   5:45:08   136   31.29   6:15    175   4:49:20   190   6:51     12:13:47   3:22:25
184      178          Jens Møller Larsen                                    DEN                               1:31:44   215   24:08    9:22    175   5:36:06   111   32.13   4:26    134   4:53:13   191   6:56     12:14:50   3:23:28
185      1795         Morten Backmann                                       DEN                               1:00:33   27    15:55    10:47   188   6:16:20   198   28.70   9:43    204   4:39:53   181   6:37     12:17:15   3:25:53
186      1464         Laus Aarsholm                                         DEN - KTK86                       1:19:20   187   20:52    13:26   208   6:16:31   200   28.68   7:18    188   4:24:13   156   6:15     12:20:46   3:29:24



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                9
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 30-34 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                       Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
187      1748         Klaus Frandsen                                        DEN                               1:18:22   181   20:37    7:11    133   5:54:18   165   30.48   4:37    140   4:59:37   195   7:05     12:24:03   3:32:41
188      1818         Peter Nørgaard                                        DEN - Skovshoved Triathlon Klub   1:14:11   147   19:31    10:56   193   6:23:26   204   28.17   11:41   211   4:25:58   158   6:18     12:26:10   3:34:48
189      1484         Martin Boelt Møller                                   DEN                               1:18:07   179   20:33    15:08   214   6:12:31   191   28.99   7:08    186   4:34:08   172   6:29     12:27:00   3:35:38
190      1536         Philip Morel                                          GBR                               1:17:21   173   20:21    8:06    150   6:16:22   199   28.70   6:59    184   4:39:49   180   6:37     12:28:36   3:37:14
191      1702         James Allen                                           GBR - Team Southampton            1:06:34   74    17:30    15:22   215   6:31:57   206   27.55   9:14    200   4:27:25   160   6:20     12:30:29   3:39:07
192      832          Ole Sloth                                             DEN - FitnessDK                   1:28:08   207   23:11    7:33    138   5:59:00   175   30.08   3:05    84    4:54:16   193   6:58     12:32:01   3:40:39
193      580          Nikolaj Bjerringfelt                                  DEN - Alot                        1:13:11   133   19:15    13:56   209   5:31:52   98    32.54   7:26    189   5:27:38   206   7:45     12:34:01   3:42:39
194      1560         Søren Engholm Hansen                                  DEN                               1:05:09   64    17:08    8:26    159   5:33:18   100   32.40   7:32    190   5:40:57   209   8:04     12:35:19   3:43:57
195      1583         Tonny Pettersson                                      DEN                               1:22:18   193   21:39    12:26   204   6:03:12   182   29.74   10:44   209   4:46:42   187   6:47     12:35:21   3:43:59
196      1243         Troels Lau Larsen                                     DEN                               1:10:20   110   18:30    7:44    142   5:34:28   105   32.29   11:28   210   5:31:58   208   7:51     12:35:57   3:44:35
197      1721         Jesper Østergaard                                     DEN                               1:16:17   164   20:04    6:58    126   6:04:12   184   29.66   5:04    155   5:06:42   199   7:16     12:39:10   3:47:48
198      1708         Jarkko Koivunen                                       FIN - Helsinki Triathlon          1:25:25   202   22:28    8:47    163   6:14:44   193   28.82   9:29    202   4:41:26   184   6:40     12:39:49   3:48:27
199      1695         Jacek Machata                                         POL                               1:18:49   184   20:44    9:30    176   6:41:09   209   26.92   4:36    137   4:27:51   161   6:20     12:41:52   3:50:30
200      838          Ronnie Kandler                                        DEN - FitnessDK                   1:08:43   92    18:04    8:26    161   6:07:18   187   29.40   5:00    151   5:17:04   204   7:30     12:46:29   3:55:07
201      104          Anders Lundgaard-Svenstrup                            DEN                               1:15:34   158   19:52    8:26    160   7:15:08   215   24.82   5:21    161   4:04:16   118   5:47     12:48:44   3:57:22
202      1470         Mads Møller Rolskov                                   DEN                               1:16:35   168   20:09    8:05    147   6:14:45   194   28.82   7:35    192   5:06:31   198   7:15     12:53:29   4:02:07
203      1187         Pedro Bento                                           POR - Ribabike                    1:16:50   171   20:13    10:55   192   5:45:19   137   31.28   6:46    183   5:48:15   211   8:15     13:08:03   4:16:41
204      1793         Mikkel Schultz                                        DEN                               1:39:03   217   26:03    16:09   216   6:35:42   208   27.29   9:15    201   4:28:31   163   6:21     13:08:38   4:17:16
205      1653         Colin Porter                                          GBR - BADTri                      1:12:10   126   18:59    9:59    179   6:59:21   212   25.75   7:57    195   4:41:14   183   6:39     13:10:39   4:19:17
206      1697         Jacob Baldvinsson Larsen                              DEN                               1:25:13   201   22:25    11:44   200   6:17:40   201   28.60   17:04   217   5:05:10   197   7:13     13:16:49   4:25:27
207      1437         Kenneth Kjær                                          DEN - Team Active Outdoor         1:27:34   204   23:02    12:17   203   6:15:07   195   28.79   6:15    176   5:20:50   205   7:36     13:22:01   4:30:39
208      1637         Casper Borly                                          DEN - KTK86                       1:17:37   174   20:25    6:07    100   5:57:57   173   30.17   4:43    142   5:58:20   212   8:29     13:24:41   4:33:19
209      1701         Jakob Mathiasen                                       DEN                               1:21:08   190   21:20    13:59   210   7:08:48   214   25.19   5:14    158   4:53:32   192   6:57     13:42:39   4:51:17
210      1134         Marc Stettler                                         SUI - triseeland.ch               1:16:35   169   20:09    6:48    123   6:31:30   205   27.59   2:47    71    5:45:52   210   8:11     13:43:30   4:52:08
211      1689         Henrik Christian Højstrøm                             DEN                               1:31:16   213   24:00    16:29   217   6:52:10   211   26.20   8:17    198   5:09:43   202   7:20     13:57:53   5:06:31
212      1325         Brian Koning                                          DEN                               1:14:08   146   19:30    11:42   199   7:03:09   213   25.52   10:36   207   5:30:29   207   7:49     14:10:02   5:18:40
213      1562         Søren Hansen                                          DEN                               1:47:26   218   28:16    14:39   213   6:45:17   210   26.65   12:45   213   5:15:56   203   7:29     14:16:02   5:24:40
214      791          Martin Palm Krener                                    DEN - fitness dk                  1:23:06   196   21:51    11:52   201   6:19:17   202   28.47   14:14   215   6:25:41   213   9:08     14:34:08   5:42:46
DNF      639          Thomas Øhlenschlæger                                  DEN - Odense Triathlon Klub       1:11:44   120   18:52    5:07    69    5:06:34   29    35.23   2:03    36              0
DNF      1825         Poul Anker Gensmann                                   DEN - TRI4                        1:13:55   142   19:26    8:12    152   6:07:48   188   29.36   12:57   214             0
DNF      1846         Stephan Wien                                          GER                               1:26:19   203   22:42    10:17   182   7:22:30   216   24.41   10:24   205             0
DNF      1219         Søren Friis Larsen                                    DEN - TRI4                        1:03:01   43    16:34    3:18    18    8:31:33   217   21.11   7:15    187             0
DNF      1113         Kai Malzahn                                           GER - RTV Haselgrund e.V.         1:13:19   137   19:17    4:16    47              0                     0               0
DNF      1105         Joachim Dahl Wogstad Skjelsbæk                        NOR - Oslofjord triatlon                    0                      0               0                     0               0
DNF      1148         Martin K. Hansen                                      DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1142         Mark Gardner                                          GBR - Derby Triathlon Club                  0                      0               0                     0               0
DNF      1078         Jacob Anthonsen                                       DEN - TRI4                                  0                      0               0                     0               0
DNF      1163         Mikael Neergaard                                      DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1306         Allan Hamurkesen                                      DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1576         Till Schenk                                           GER - Triabolos e.V.                        0                      0               0                     0               0
DNF      1582         Tommy Pedersen                                        DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1420         Jonas Blom                                            DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      630          Søren Søhoel                                          DEN - Århus1900tri                          0                      0               0                     0               0
DNF      726          Kristoffer Gandrup-Marino                             DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      816          Henrik B E C H Peterson                               DEN - FitnessDK                             0                      0               0                     0               0
DNF      857          Henrik Wibskov                                        DEN - Kongens Tri                           0                      0               0                     0               0
DNF      879          Paul Sullivan                                         IRL - Phoenix Tri Club                      0                      0               0                     0               0
DNF      606          Ross Mcewan                                           RSA                                         0                      0               0                     0               0
DNF      552          Martin Andresen                                       DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      411          Anders Holm                                           DEN - Sport-DK                              0                      0               0                     0               0
DNF      423          Are Skjævestad                                        NOR - Arendal Triathlon                     0                      0               0                     0               0
DNF      451          Délio Ferreira                                        POR - Compeed TriOeste                      0                      0               0                     0               0
DNF      465          Florian Stoermer                                      GER - Lebensfitness e.V.                    0                      0               0                     0               0
DNF      1845         Stefan Kosmell                                        GER                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1791         Michael Teytaud                                       DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1642         Christen Starnov                                      DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      1755         Kristian Urban Hansen                                 DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      145          Colin Sheeran                                         IRL                                         0                      0               0                     0               0
DNF      161          Hasse Juel                                            DEN                                         0                      0               0                     0               0
DNF      240          Mike Jensen                                           DEN                                         0                      0               0                     0               0

Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                       Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
1        636          Thomas Mortensen                                      DEN                               0:49:17   1     12:57    2:16    1     4:45:59   1     37.76   1:48    22    3:02:21   1     4:19     8:41:39
2        541          Lasse Taagaard Jensen                                 DEN - Aalborg Triathlon Klub      1:05:44   72    17:17    3:51    29    4:59:42   17    36.04   1:11    7     3:02:54   2     4:20     9:13:20    0:31:41
3        569          Morten Christiansen                                   DEN                               0:54:16   5     14:16    3:32    22    4:58:29   13    36.18   1:46    20    3:15:26   8     4:37     9:13:27    0:31:48
4        480          Hans-Henrik Schmidt                                   DEN - Esbjerg Tri & Multisport    1:05:12   64    17:09    4:09    38    4:51:55   5     37.00   1:34    13    3:13:03   6     4:34     9:15:51    0:34:12




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                10
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                               Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #     min/km   Time       Diff
5        475          Frederik Lassen                                       DEN - Svendborg Triathlon Klub            1:01:29   29    16:10    4:19    45    4:58:40   14    36.16   1:59   36    3:09:40   3     4:29     9:16:04    0:34:25
6        448          David Caldeirão                                       POR - Louletano DC_Triatlo                0:53:16   4     14:00    2:21    2     5:07:32   36    35.12   1:58   33    3:12:56   5     4:34     9:18:00    0:36:21
7        507          Jim Cresswell                                         GBR - Derby Tri Club                      0:51:40   3     13:35    2:21    3     4:59:06   16    36.11   1:43   18    3:26:29   29    4:53     9:21:17    0:39:38
8        430          Brian Christensen                                     DEN - Randers Freja Atletik & Triathlon   1:02:16   34    16:22    3:24    18    4:56:01   8     36.49   1:23   11    3:20:14   16    4:44     9:23:16    0:41:37
9        486          Henrik Langbak Hansen                                 DEN - SMT-Silkeborg                       1:04:18   55    16:55    3:38    24    4:49:57   4     37.25   1:51   26    3:25:42   26    4:52     9:25:25    0:43:46
10       1800         Morten Richardt                                       DEN - SATS Triathlon                      1:01:43   32    16:14    4:04    35    4:57:33   12    36.30   1:13   8     3:21:48   18    4:46     9:26:19    0:44:40
11       540          Lasse Vogelsang                                       DEN                                       1:03:23   46    16:40    3:56    31    4:55:11   7     36.59   2:11   45    3:24:08   22    4:50     9:28:46    0:47:07
12       826          Kim Greisen                                           DEN - Fitnessdk                           1:00:54   22    16:01    4:10    40    4:48:17   3     37.46   1:07   4     3:35:03   46    5:05     9:29:30    0:47:51
13       473          Frank Hjøllund Jensen                                 DEN - Team Triathlon Herning              1:00:56   23    16:01    3:25    19    4:58:40   15    36.16   1:42   17    3:28:28   33    4:56     9:33:09    0:51:30
14       1365         Finn Madsen                                           DEN                                                 0              50:37   281   4:46:00   2     37.76   4:26   159   3:39:16   61    5:11     9:35:12    0:53:33
15       1218         Søren Rosengaard                                      DEN - Blovstrød Tri-athleten              1:00:53   21    16:01    4:25    51    4:56:14   9     36.46   2:07   42    3:34:39   43    5:05     9:38:17    0:56:38
16       560          Mauro Satta                                           ITA - ASD CERBERO TRIATHLON               1:01:02   24    16:03    4:24    50    5:04:50   26    35.43   2:21   58    3:26:20   28    4:53     9:38:55    0:57:16
17       425          Barry Scott                                           GBR                                       1:06:38   85    17:31    3:49    28    5:07:33   37    35.12   1:35   14    3:19:36   15    4:43     9:39:10    0:57:31
18       567          Mikael Andersen                                       DEN - Blovstrød Tri-athleten              1:11:39   135   18:51    3:23    17    4:59:52   18    36.02   0:57   2     3:23:36   21    4:49     9:39:25    0:57:46
19       429          Brett Hedges                                          GBR - Tri London                          1:05:37   68    17:15    5:35    96    5:13:52   53    34.41   2:09   43    3:13:45   7     4:35     9:40:57    0:59:18
20       504          Jesper Bjerrum                                        DEN - TRI4                                0:56:40   9     14:54    3:06    9     5:07:07   35    35.17   1:02   3     3:33:21   39    5:03     9:41:14    0:59:35
21       600          Rasmus Olsen                                          DEN - Islev Triathlon                     0:57:10   11    15:02    4:13    42    4:57:28   11    36.31   4:13   146   3:38:42   59    5:10     9:41:45    1:00:06
22       850          Henrik Nørregaard Sørensen                            DEN - Haretri                             0:56:41   10    14:55    3:11    11    5:22:22   89    33.50   2:33   70    3:17:32   14    4:40     9:42:17    1:00:38
23       426          Bevan Colless                                         AUS                                       0:59:10   15    15:34    2:35    5     5:05:14   29    35.38   2:10   44    3:35:16   47    5:06     9:44:24    1:02:45
24       624          Stuart Cordner                                        GBR - Derby Triathlon                     1:06:58   87    17:37    3:27    20    5:20:58   84    33.65   2:04   41    3:11:32   4     4:32     9:44:58    1:03:19
25       1412         Jim West                                              DEN - Kongens Tri                         1:05:00   62    17:06    4:27    53    5:09:28   39    34.90   2:49   83    3:25:02   25    4:51     9:46:44    1:05:05
26       603          Richard Donovan                                       NZL                                       1:08:35   112   18:02    7:30    169   5:13:12   51    34.48   2:43   74    3:15:41   9     4:38     9:47:39    1:06:00
27       744          Ole Henriksen                                         DEN                                       1:08:42   114   18:04    4:51    63    5:14:29   57    34.34   2:56   90    3:17:16   13    4:40     9:48:11    1:06:32
28       563          Michael Gorissen                                      GER - Köln Triathlon                      1:08:09   105   17:55    4:00    33    5:05:09   28    35.39   2:03   40    3:29:26   35    4:57     9:48:45    1:07:06
29       638          Thomas Rohde                                          DEN - Federacion Catalana de Triatló      1:05:41   71    17:17    3:54    30    5:03:07   21    35.63   1:54   29    3:35:50   50    5:06     9:50:25    1:08:46
30       578          Niels Nørtoft                                         DEN - Kolding Triathlon Klub              1:04:13   54    16:53    3:16    15    4:56:39   10    36.41   1:27   12    3:45:44   82    5:20     9:51:19    1:09:40
31       403          Alain Calame                                          SUI - Genevatriathlon                     1:00:34   20    15:56    5:24    87    5:10:56   44    34.73   5:42   213   3:29:38   36    4:58     9:52:13    1:10:34
32       1029         Caspar Sloth Thomsen                                  DEN                                       1:03:05   40    16:36    9:08    215   5:20:03   81    33.75   6:24   236   3:16:48   10    4:39     9:55:27    1:13:48
33       476          Fredrik Schriever-Abeln                               SWE - Halmstad triathleterna              0:49:33   2     13:02    2:32    4     5:07:55   38    35.08   2:25   62    3:55:15   117   5:34     9:57:38    1:15:59
34       907          Povl Aage                                             DEN - TRI4                                1:06:19   83    17:27    4:01    34    5:09:50   41    34.86   2:13   46    3:35:43   49    5:06     9:58:04    1:16:25
35       1026         Carsten Kraghede                                      DEN - Blovstr¿d Triathlonklub             1:15:34   179   19:53    6:37    138   5:17:29   64    34.02   2:44   76    3:17:05   12    4:40     9:59:27    1:17:48
36       1147         Martin Pilgaard                                       DEN - Farsø Tri & Trim                    1:06:56   86    17:36    5:42    103   5:04:58   27    35.42   1:51   27    3:42:56   71    5:16     10:02:22   1:20:43
37       435          Carsten Sloth Agesen                                  DEN - Aalborg Triathlon Klub              1:04:23   56    16:56    5:19    81    5:02:38   20    35.69   2:21   57    3:47:56   94    5:24     10:02:35   1:20:56
38       931          Jacob Mathiesen                                       DEN - Aalborg triathlon klub              1:06:06   78    17:23    4:30    54    5:13:44   52    34.42   1:36   15    3:38:15   55    5:10     10:04:09   1:22:30
39       431          Brian Klingenberg-Petersen                            DEN - ALOT                                1:07:34   96    17:46    5:46    110   5:13:53   55    34.41   3:18   113   3:34:17   41    5:04     10:04:47   1:23:08
40       462          Federico Lisci                                        ITA - FUEL TRIATHLON                      1:01:29   30    16:10    5:41    100   5:18:09   70    33.95   2:15   49    3:38:34   58    5:10     10:06:06   1:24:27
41       485          Henrik Palshøj                                        DEN - Team Triathlon Herning              1:06:16   82    17:26    4:21    47    5:29:38   112   32.76   1:16   9     3:26:00   27    4:52     10:07:29   1:25:50
42       1523         Paul Martin                                           GBR - Tri London                          1:11:36   133   18:50    5:30    92    5:16:59   62    34.07   2:14   47    3:31:31   38    5:00     10:07:48   1:26:09
43       470          Frank Papsø                                           DEN - Blovstrød Tri-athleten              1:06:59   88    17:37    4:52    65    5:10:41   43    34.76   1:48   24    3:43:44   76    5:18     10:08:03   1:26:24
44       406          Alexandre Feliz                                       POR - Compeed TriOeste                    1:03:07   41    16:36    4:21    48    5:09:55   42    34.85   2:48   82    3:48:37   95    5:25     10:08:46   1:27:07
45       446          Dan Lichon                                            DEN                                       1:06:10   80    17:24    4:55    68    5:18:53   72    33.87   3:00   96    3:37:48   52    5:09     10:10:44   1:29:05
46       565          Michael Rank                                          DEN - Aalborg Triathlon Klub              1:07:10   91    17:40    3:15    13    5:13:06   50    34.50   2:27   65    3:45:18   80    5:20     10:11:12   1:29:33
47       765          Warren Jon Hulsen                                     RSA                                       0:59:15   16    15:35    3:07    10    5:36:56   151   32.05   3:15   110   3:29:22   34    4:57     10:11:53   1:30:14
48       1330         Carsten Kirk                                          DEN - vejen tri og motion                 1:02:37   38    16:28    5:13    77    5:03:11   22    35.62   2:17   52    3:59:20   129   5:40     10:12:38   1:30:59
49       1537         Philipp Schüler                                       GER - ASC Göttingen                       0:54:26   6     14:19    6:34    137   5:31:26   122   32.59   1:55   30    3:38:18   56    5:10     10:12:38   1:30:59
50       1655         Daniel Schaller                                       SUI                                       1:09:25   120   18:15    6:40    141   5:19:04   73    33.85   3:01   97    3:34:42   44    5:05     10:12:50   1:31:11
51       418          Andreas Böhme                                         GER                                       1:08:11   106   17:56    4:35    58    5:19:47   80    33.77   2:38   73    3:37:59   53    5:09     10:13:08   1:31:29
52       474          Fred Vandeschoor                                      BEL                                       1:06:15   81    17:25    6:53    151   5:15:16   58    34.26   3:55   134   3:41:20   67    5:14     10:13:36   1:31:57
53       933          Jacob Clausen                                         DEN - Aarhus 1900 Triathlon               1:18:53   208   20:45    6:22    132   5:17:32   65    34.01   2:58   94    3:28:01   31    4:55     10:13:44   1:32:05
54       528          Kristian Bruun-Petersen                               DEN                                       1:10:27   124   18:32    5:24    85    5:04:16   23    35.50   2:52   88    3:51:29   108   5:29     10:14:26   1:32:47
55       769          Thomas Midtgaard                                      DEN - ALOT                                1:04:32   58    16:58    4:50    62    5:18:03   68    33.96   1:37   16    3:45:45   83    5:20     10:14:45   1:33:06
56       1339         Christian Salling                                     DEN - Køge Tri team                       1:14:06   164   19:29    8:30    198   5:06:19   33    35.26   5:02   181   3:40:54   66    5:14     10:14:49   1:33:10
57       747          Per Laust Johansen                                    DEN                                       1:18:54   209   20:45    4:37    60    5:06:18   32    35.26   1:51   25    3:43:30   75    5:17     10:15:08   1:33:29
58       517          Jørgen Dau Nielsen                                    DEN - HG triathlon                        1:11:47   137   18:53    5:34    95    5:11:20   46    34.69   2:24   60    3:44:05   78    5:18     10:15:08   1:33:29
59       589          Per Krøyer Alsbæk                                     DEN - KTK 86                              1:20:27   221   21:10    6:09    121   5:19:07   74    33.84   1:09   6     3:28:27   32    4:56     10:15:17   1:33:38
60       1140         Marco Schmid                                          SUI                                       1:11:55   139   18:55    4:33    56    4:52:52   6     36.88   1:53   28    4:04:06   139   5:47     10:15:18   1:33:39
61       1049         Ferran Almeda Fontcuberta                             ESP                                       1:05:51   74    17:19    3:23    16    5:14:14   56    34.37   3:08   103   3:49:42   100   5:26     10:16:15   1:34:36
62       793          Michael Roland Lundstrøm Nielsen                      DEN - Fitness DK                          1:12:28   147   19:04    7:03    158   5:04:49   25    35.43   4:37   162   3:47:26   90    5:23     10:16:22   1:34:43
63       1242         Torben S. Carstensen                                  DEN - Br¿ndby Triathlon Club              1:12:59   153   19:12    5:45    107   5:21:37   87    33.58   2:56   91    3:34:23   42    5:04     10:17:39   1:36:00
64       592          Peter Rasmussen                                       DEN - Brøndby Tri Club                    0:58:23   13    15:21    2:39    6     5:23:19   93    33.40   1:48   23    3:52:00   110   5:29     10:18:07   1:36:28
65       1139         Marco Resech                                          GER - Dem Leben zu Liebe                  1:18:57   210   20:46    4:05    36    5:31:14   119   32.61   2:03   39    3:24:45   24    4:51     10:21:00   1:39:21
66       1759         Lars Finderup Høyem                                   DEN - Farsø Tri og Trim                   1:10:49   128   18:37    4:53    67    5:11:28   47    34.68   3:46   129   3:50:12   102   5:27     10:21:06   1:39:27
67       1311         Anders Nørgaard Lassen                                DEN                                       1:07:49   100   17:50    6:55    154   5:06:42   34    35.22   3:32   121   3:56:43   122   5:36     10:21:40   1:40:01
68       444          Claus Svane Bjerregaard                               DEN - Triathleten                         1:07:19   93    17:42    4:35    59    5:15:44   59    34.21   2:20   54    3:51:55   109   5:29     10:21:52   1:40:13
69       772          Christopher Wood                                      GBR - Black Country Triathletes           1:20:12   219   21:06    5:46    109   5:01:54   19    35.77   2:52   86    3:51:12   103   5:28     10:21:54   1:40:15
70       1096         Jérôme Alain                                          FRA - Lannion Triathlon                   1:08:18   109   17:58    8:30    199   5:36:30   148   32.10   5:46   216   3:23:16   20    4:48     10:22:18   1:40:39
71       847          Thore Nielsen                                         DEN - Fittnes DK                          1:01:34   31    16:11    7:08    161   5:24:49   97    33.25   3:07   100   3:46:32   87    5:22     10:23:08   1:41:29
72       660          Ruben Kornum Nielsen                                  DEN                                       1:07:24   94    17:44    5:31    94    5:34:39   137   32.27   2:18   53    3:33:57   40    5:04     10:23:48   1:42:09



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                       11
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                             Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
73       1117         Kasper Ahrndt Lorenzen                                DEN - TRI4                                              1:11:17   130   18:45    6:04    119   5:47:45   188   31.06   2:15    48    3:16:52   11    4:39     10:24:12   1:42:33
74       760          Sören Philipps                                        GER                                                     1:04:12   52    16:53    2:58    8     5:48:35   191   30.98   2:52    87    3:26:36   30    4:53     10:25:11   1:43:32
75       1152         Michael Bødker                                        DEN                                                     1:12:04   142   18:57    5:55    113   5:21:35   86    33.58   2:36    71    3:43:06   72    5:17     10:25:13   1:43:34
76       713          Jacob Lauritsen                                       DEN                                                     0:59:43   17    15:42    5:10    74    5:27:44   102   32.95   1:48    21    3:51:15   104   5:28     10:25:39   1:44:00
77       445          Colin Freeman                                         GBR - ATHelite Triathlon Club                           1:06:36   84    17:31    4:06    37    5:34:47   138   32.26   1:56    31    3:38:29   57    5:10     10:25:52   1:44:13
78       1041         Dennis Rasmussen                                      DEN - Tri 4                                             1:18:09   201   20:33    6:03    117   5:12:10   48    34.60   2:57    92    3:46:38   88    5:22     10:25:55   1:44:16
79       1841         Sofus Rossing                                         DEN                                                     1:05:13   65    17:09    8:27    197   5:12:24   49    34.57   4:09    144   3:55:58   120   5:35     10:26:09   1:44:30
80       1323         Bo Rasmussen                                          DEN                                                     1:13:51   162   19:25    7:36    177   5:17:49   67    33.98   3:58    136   3:43:21   73    5:17     10:26:32   1:44:53
81       1651         Claus Overgaard                                       DEN                                                     1:14:34   168   19:37    7:34    175   5:37:54   156   31.96   2:21    56    3:24:23   23    4:50     10:26:44   1:45:05
82       1493         Mikkel Bondesen                                       DEN                                                     1:03:30   48    16:42    6:50    149   5:11:10   45    34.71   3:02    98    4:02:18   138   5:44     10:26:48   1:45:09
83       1162         Michele Gronau                                        ITA - UDINE TRIATHLON                                   1:03:21   45    16:40    5:25    89    5:25:56   99    33.14   2:46    78    3:50:10   101   5:27     10:27:37   1:45:58
84       1223         Thomas Asmund-Hjorth                                  DEN                                                     1:07:50   101   17:50    8:21    195   5:22:18   88    33.51   3:50    133   3:46:59   89    5:22     10:29:17   1:47:38
85       834          Peter Jacob Rymann Johansen                           DEN - Fitnessdk                                         1:15:41   180   19:54    11:48   260   5:04:47   24    35.44   6:06    228   3:51:19   106   5:28     10:29:38   1:47:59
86       941          Martin Kreutzer                                       DEN - Running26                                         1:18:38   206   20:41    7:56    186   5:25:07   98    33.22   3:16    112   3:36:52   51    5:08     10:31:47   1:50:08
87       194          Kristian Salto                                        DEN                                                     1:07:10   92    17:40    5:36    97    5:29:23   111   32.79   2:21    55    3:47:29   91    5:23     10:31:56   1:50:17
88       1836         Rune Pauly                                            DEN - www.PAULYS.dk                                     1:17:46   196   20:27    6:17    130   5:31:15   120   32.60   2:15    51    3:35:38   48    5:06     10:33:10   1:51:31
89       575          Nick Kensington                                       NZL - Ful-On_Tri                                        0:56:15   8     14:48    3:28    21    5:56:24   214   30.30   1:18    10    3:38:54   60    5:11     10:36:18   1:54:39
90       570          Morten Hasselbalch                                    DEN                                                     1:12:05   143   18:57    4:23    49    5:30:51   118   32.64   3:12    106   3:45:52   85    5:21     10:36:21   1:54:42
91       553          Martin Blok                                           DEN - TRI4 Triathlon                                    1:16:14   184   20:03    9:13    219   5:09:35   40    34.89   2:49    84    4:00:29   133   5:41     10:38:18   1:56:39
92       586          Paulo Sequeira                                        POR - PENICHE AC                                        1:05:40   70    17:16    4:19    46    5:43:41   169   31.42   2:31    69    3:42:38   70    5:16     10:38:48   1:57:09
93       571          Morten Nielsen                                        DEN - Kongens Tri                                       1:22:24   238   21:40    5:21    83    5:20:38   83    33.68   2:51    85    3:48:44   96    5:25     10:39:56   1:58:17
94       1566         Theis Slot Heitmann                                   DEN                                                     1:13:11   157   19:15    9:22    224   5:33:47   133   32.36   4:14    149   3:39:28   63    5:12     10:40:00   1:58:21
95       498          Jasper Mikkelsen                                      DEN                                                     1:01:15   27    16:07    3:14    12    6:12:19   247   29.01   2:26    63    3:21:05   17    4:45     10:40:17   1:58:38
96       1378         Gustav Lindhé                                         SWE - Klubb Sisu Multisport & Triathlon                 1:11:38   134   18:51    5:29    91    5:38:54   161   31.87   2:46    79    3:42:25   69    5:16     10:41:11   1:59:32
97       1027         Carsten Bendix Pedersen                               DEN - SATS Triathlon                                    1:08:36   113   18:02    11:03   250   5:39:28   163   31.82   5:16    197   3:39:48   64    5:12     10:44:08   2:02:29
98       1495         Mikkel Larsen                                         DEN                                                     1:18:00   197   20:31    5:27    90    5:32:03   124   32.53   3:30    119   3:45:26   81    5:20     10:44:25   2:02:46
99       1481         Martin Storgaard                                      DEN - TRI4                                              1:05:02   63    17:06    5:24    86    5:23:44   94    33.36   4:33    161   4:05:55   145   5:49     10:44:37   2:02:58
100      546          Mads Henrik Laursen                                   DEN - KTK86                                             1:02:30   37    16:26    8:20    194   5:29:18   109   32.80   3:12    105   4:01:37   136   5:43     10:44:55   2:03:16
101      1159         Michael Sørensen                                      DEN - tri4                                              1:16:08   183   20:01    4:18    44    5:06:15   31    35.27   2:45    77    4:17:01   166   6:05     10:46:25   2:04:46
102      621          Steve Emerton                                         GBR - Derby Tri Club                                    1:05:56   77    17:20    4:34    57    5:44:48   173   31.32   3:25    115   3:47:51   93    5:23     10:46:32   2:04:53
103      1241         Torben Doberenz                                       DEN - ålborg triatlon klub                              1:04:34   59    16:59    5:58    114   5:16:26   61    34.13   3:36    123   4:16:17   162   6:04     10:46:48   2:05:09
104      1031         Chris Anders                                          GER - 3athlon.org WVC Kassel                            1:21:08   226   21:20    7:31    171   5:29:21   110   32.79   3:14    107   3:45:46   84    5:20     10:46:59   2:05:20
105      1634         Carsten Lass                                          DEN - Baronen                                                     0              16:55   282   5:40:57   165   31.68   5:50    220   3:38:05   54    5:10     10:47:04   2:05:25
106      894          Ghislain Marechal                                     FRA - TITAN                                             1:07:09   90    17:40    4:31    55    5:06:06   30    35.28   2:58    93    4:26:34   182   6:18     10:47:15   2:05:36
107      1100         Jesper Niklasson                                      SWE - Kristianstads Triathlonklubb                      1:11:02   129   18:41    5:00    71    5:33:50   134   32.35   2:43    75    3:55:17   118   5:34     10:47:51   2:06:12
108      1443         Klaus Tjelle Kristiansen                              DEN                                                     1:12:24   146   19:03    6:10    122   5:35:29   142   32.19   2:27    66    3:51:25   107   5:29     10:47:53   2:06:14
109      1228         Thomas Møgelvang                                      DEN - Fitnessdk                                         1:15:58   182   19:59    10:47   246   5:28:59   107   32.83   3:22    114   3:48:50   97    5:25     10:47:53   2:06:14
110      1334         Casper Skaaning                                       DEN                                                     1:05:34   67    17:15    7:18    165   5:30:11   114   32.71   4:16    151   4:00:39   134   5:42     10:47:56   2:06:17
111      1580         Toke Boss                                             DEN                                                     1:13:05   154   19:13    5:41    101   5:36:38   149   32.08   3:35    122   3:49:09   99    5:25     10:48:06   2:06:27
112      576          Niels Andersen                                        DEN - Køge Tri Team 2000                                1:08:13   107   17:57    6:23    134   5:24:16   96    33.31   1:58    34    4:08:19   147   5:53     10:49:07   2:07:28
113      1249         Xavier Marjou                                         FRA - Lannion Triathlon                                 1:08:57   116   18:08    7:04    159   5:34:29   135   32.29   5:23    200   3:53:38   112   5:32     10:49:29   2:07:50
114      1527         Per Qvist-Sørensen                                    DEN                                                     1:05:47   73    17:18    9:51    236   5:26:07   100   33.12   3:47    130   4:05:20   142   5:48     10:50:49   2:09:10
115      1000         Achim Traut                                           GER                                                     1:01:10   26    16:05    9:25    225   5:53:50   204   30.52   7:17    244   3:39:18   62    5:11     10:50:57   2:09:18
116      1788         Michael Gamst-Pedersen                                DEN - SATS Tri                                          1:24:02   247   22:06    6:13    124   5:35:07   140   32.23   5:55    221   3:40:32   65    5:13     10:51:47   2:10:08
117      1237         Tommas Jensen                                         DEN - kvik tri                                          1:10:10   123   18:27    4:10    39    5:19:32   77    33.80   4:14    148   4:13:55   152   6:01     10:51:59   2:10:20
118      464          Ferretti Paolo                                        ITA - pisatriathlon                                     1:13:48   161   19:25    6:14    125   5:34:35   136   32.28   3:09    104   3:54:49   115   5:33     10:52:34   2:10:55
119      1497         Morten Elkjær Andersen                                DEN                                                     1:19:11   211   20:50    5:44    105   5:35:15   141   32.21   2:00    37    3:53:05   111   5:31     10:55:14   2:13:35
120      450          David Lombard                                         RSA - SAUKTri                                           1:12:37   151   19:06    5:16    79    5:32:50   130   32.45   0:43    1     4:05:11   141   5:48     10:56:35   2:14:56
121      716          Jens Krøyebjerg                                       DEN                                                     1:20:06   216   21:04    9:12    218   5:37:16   153   32.02   5:11    191   3:45:02   79    5:19     10:56:46   2:15:07
122      1138         Marco Kühhirt                                         GER - RTV Haselgrund e.V.                               1:23:38   243   22:00    7:34    174   5:39:14   162   31.84   2:48    81    3:43:44   77    5:18     10:56:55   2:15:16
123      1111         Juha Heikkinen                                        FIN - Helsinki Triathlon                                1:08:52   115   18:07    8:09    190   5:48:01   190   31.03   4:49    171   3:47:34   92    5:23     10:57:22   2:15:43
124      607          Royer Stephane                                        FRA - club yerrois de triathlon                         1:11:41   136   18:51    8:12    191   5:33:40   131   32.37   4:56    178   3:59:19   128   5:40     10:57:46   2:16:07
125      1062         Giovanni Govoni                                       ITA - C.U.S. FERRARA TRIATHLON                          1:09:11   118   18:12    8:43    208   5:35:45   143   32.17   5:29    206   3:58:51   125   5:39     10:57:57   2:16:18
126      1395         Jacob Godtkjær                                        DEN                                                     1:11:55   138   18:55    6:40    142   5:30:16   115   32.70   4:25    158   4:05:25   143   5:48     10:58:39   2:17:00
127      1775         Mads Hvidkjær                                         DEN                                                     1:07:06   89    17:39    7:40    179   5:44:50   174   31.32   5:39    210   3:54:00   113   5:32     10:59:12   2:17:33
128      1038         Conor Dooley                                          IRL - 3D Tri                                            1:03:37   49    16:44    4:51    64    5:49:51   194   30.87   4:40    167   3:56:40   121   5:36     10:59:36   2:17:57
129      1007         Anders Mikkelsen                                      DEN - Aalborg Triathlon Klub                            1:29:21   262   23:30    6:38    140   5:45:48   178   31.23   3:38    126   3:34:59   45    5:05     11:00:22   2:18:43
130      1506         Nick Wright                                           GBR - TEAM SOUTHAMPTON                                  1:08:16   108   17:57    6:45    146   5:29:00   108   32.83   7:34    245   4:09:03   148   5:54     11:00:36   2:18:57
131      1020         Brian Rieche                                          DEN                                                     1:20:54   224   21:17    8:05    188   6:03:26   231   29.72   5:12    192   3:23:09   19    4:48     11:00:43   2:19:04
132      1087         Jean-Luc Trullemans                                   BEL - NSTT                                              1:10:36   126   18:34    7:32    172   5:31:47   123   32.55   5:46    217   4:05:42   144   5:49     11:01:22   2:19:43
133      1115         Kasper Brix-Andersen                                  DEN - TRI4                                              1:17:39   195   20:26    6:06    120   5:50:30   197   30.81   3:46    128   3:43:27   74    5:17     11:01:27   2:19:48
134      1357         Dominik Scheck                                        SUI                                                     1:10:29   125   18:32    9:20    222   5:22:42   91    33.47   3:26    116   4:16:55   165   6:05     11:02:50   2:21:11
135      1515         Ole Bjerg                                             DEN - Team Triathlon Herning                            1:01:08   25    16:05    5:12    76    5:21:27   85    33.60   2:24    61    4:33:01   197   6:28     11:03:11   2:21:32
136      884          Leonidas Athanasopoulos                               GRE - Schiniathlon                                      1:12:02   141   18:57    6:17    129   5:44:24   171   31.36   3:31    120   3:57:48   123   5:38     11:04:00   2:22:21
137      138          Christian Bisgaard                                    DEN - Amager Atletic Club                               1:19:33   213   20:55    8:02    187   5:40:53   164   31.68   7:13    243   3:49:05   98    5:25     11:04:44   2:23:05
138      1361         Emyr Morgan                                           GBR - Team Southampton                                  1:16:33   188   20:08    11:13   254   5:58:44   218   30.11   10:09   270   3:30:31   37    4:59     11:07:08   2:25:29
139      868          Henrik Kavsman                                        DEN - Ninjas.dk                                         1:04:41   61    17:01    5:16    78    5:37:53   155   31.96   4:20    155   4:15:05   158   6:02     11:07:13   2:25:34
140      1373         Gordon Ross                                           GBR - British Triathlon (England)/White Oak Tri Squad   1:02:16   35    16:23    4:38    61    5:32:12   126   32.51   4:38    165   4:24:09   179   6:15     11:07:51   2:26:12



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                                      12
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                               Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
141      1490         Michael Vig Larsen                                    DEN                                       1:17:21   194   20:21    10:39   243   5:32:40   129   32.47   5:39    211   4:01:49   137   5:43     11:08:06   2:26:27
142      1199         Rene Mønster                                          DEN - SMT Silkeborg                       1:07:54   102   17:51    7:33    173   5:18:06   69    33.95   2:47    80    4:32:15   193   6:27     11:08:33   2:26:54
143      239          Mick Nøhr Hanning                                     DEN                                       1:17:16   193   20:19    7:55    185   5:44:38   172   31.34   4:51    172   3:54:13   114   5:32     11:08:50   2:27:11
144      1186         Peder Ronholt                                         DEN                                       1:20:15   220   21:06    7:14    163   5:37:00   152   32.05   5:16    198   3:59:24   130   5:40     11:09:06   2:27:27
145      1221         Thejs Ortmann                                         DEN                                       1:14:28   167   19:35    10:45   245   5:19:26   76    33.81   6:20    233   4:18:17   167   6:07     11:09:14   2:27:35
146      1733         Kai Prozeske                                          GER - Kraichgau Triathlon e.V.            1:03:19   44    16:39    7:42    181   5:19:38   79    33.79   3:27    118   4:35:24   200   6:31     11:09:28   2:27:49
147      1474         Mark Fletcher                                         GBR                                       1:10:09   122   18:27    7:20    167   5:30:34   117   32.67   6:37    240   4:16:50   164   6:05     11:11:27   2:29:48
148      1160         Michael Otto Nielsen                                  DEN - ALOT                                1:07:39   98    17:48    9:32    228   5:17:37   66    34.00   4:53    173   4:32:23   194   6:27     11:12:03   2:30:24
149      799          Hasse Rasmussen                                       DEN - fitness.dk                          0:54:56   7     14:27    9:10    216   5:38:13   159   31.93   5:58    223   4:24:05   178   6:15     11:12:20   2:30:41
150      1021         Bruce Rogerson                                        RSA - SAUK Tri                            1:04:31   57    16:58    6:22    133   5:36:18   145   32.11   2:30    68    4:22:55   174   6:13     11:12:35   2:30:56
151      1781         Markus Wessner                                        SWE                                       1:07:37   97    17:47    8:51    212   5:36:19   146   32.11   4:59    180   4:15:13   159   6:02     11:12:57   2:31:18
152      1173         Nicolai Houman                                        DEN                                       1:12:30   148   19:04    7:35    176   5:36:02   144   32.14   3:07    101   4:14:09   153   6:01     11:13:21   2:31:42
153      1797         Morten Christensen                                    DEN                                       1:16:44   189   20:11    8:38    206   5:16:10   60    34.16   3:37    124   4:29:09   188   6:22     11:14:15   2:32:36
154      1409         Jesper Fogtmann                                       DEN                                       1:21:41   231   21:29    8:18    193   5:45:13   177   31.29   5:11    189   3:55:03   116   5:34     11:15:24   2:33:45
155      1462         Lasse Østgaard                                        DEN                                       1:45:37   276   27:47    17:50   280   5:20:33   82    33.69   5:29    205   3:46:14   86    5:21     11:15:42   2:34:03
156      1030         Cesare Taddei                                         ITA - nuoto livorno triathlon             1:03:15   42    16:38    4:25    52    5:51:37   202   30.72   2:03    38    4:15:30   161   6:03     11:16:48   2:35:09
157      645          Ton Wolfs                                             NED - Team Kiwi Cycle                     1:02:39   39    16:29    5:11    75    5:50:38   198   30.80   3:15    109   4:16:21   163   6:04     11:18:02   2:36:23
158      1005         Anders Kammenhed                                      SWE - Triathlon Syd                       1:12:44   152   19:08    6:12    123   5:17:03   63    34.07   3:46    127   4:40:10   212   6:38     11:19:53   2:38:14
159      1309         Anders Glümer                                         DEN                                       1:05:40   69    17:16    8:31    200   5:50:54   199   30.78   3:08    102   4:12:46   150   5:59     11:20:57   2:39:18
160      1193         Pierre Rindsig                                        DEN                                       1:06:08   79    17:23    5:48    111   5:37:33   154   32.00   4:03    142   4:28:32   185   6:21     11:22:02   2:40:23
161      1644         Christian Hjortkjaer                                  DEN                                       1:20:09   218   21:05    9:32    227   5:45:00   175   31.30   8:00    252   4:00:22   132   5:41     11:23:02   2:41:23
162      449          David Jern                                            SWE - Helsingborgs simsällskap            1:18:24   203   20:37    3:15    14    6:01:58   227   29.84   2:26    64    3:57:57   124   5:38     11:23:58   2:42:19
163      1422         Jonas Buhl Gregersen                                  DEN                                       1:11:27   131   18:48    3:47    27    6:02:06   228   29.83   3:16    111   4:04:11   140   5:47     11:24:45   2:43:06
164      1578         Tim Petersen                                          DEN                                       1:05:51   75    17:19    7:43    182   5:29:53   113   32.74   3:37    125   4:38:46   208   6:36     11:25:48   2:44:09
165      1391         Henrik Storm Rohr                                     DEN - Brøndby Triathlon Club              1:20:42   223   21:14    5:04    72    5:42:47   168   31.51   3:03    99    4:14:44   157   6:02     11:26:17   2:44:38
166      1852         Stewart Rose-Innes                                    RSA - Equipe Mange Tout                   1:27:26   259   23:00    7:18    164   5:45:55   179   31.22   5:07    185   4:00:55   135   5:42     11:26:38   2:44:59
167      1456         Lars Lundgaard Hansen                                 DEN - Kvik-Tri                            1:04:37   60    17:00    9:22    223   5:38:05   158   31.94   9:17    263   4:25:23   180   6:17     11:26:42   2:45:03
168      1053         Fradin Cedric                                         FRA - LES SABLES VENDEE TRIATHLON         1:04:12   53    16:53    3:43    25    5:45:08   176   31.29   1:57    32    4:33:40   198   6:29     11:28:37   2:46:58
169      1688         Henrik Nielsen                                        DEN - Roskilde Tri                        1:13:34   160   19:21    5:19    80    5:46:38   184   31.16   4:47    168   4:19:51   169   6:09     11:30:08   2:48:29
170      940          Mark Daly                                             GBR                                       0:59:04   14    15:32    4:10    41    6:43:56   269   26.74   1:44    19    3:41:33   68    5:14     11:30:25   2:48:46
171      1178         Olaf Von Boehn                                        GER - PSV-Braunschweig                    1:22:53   239   21:48    5:42    102   5:33:45   132   32.36   4:48    169   4:23:25   175   6:14     11:30:31   2:48:52
172      775          Mikio Karmann                                         DEN - Brøndby Triathlon Club              1:22:12   237   21:37    8:40    207   5:55:15   210   30.40   6:34    238   3:58:57   126   5:39     11:31:36   2:49:57
173      617          Stefan Klotz                                          GER - Tri Finish Muenster                 1:16:23   185   20:05    5:21    82    5:35:02   139   32.24   5:25    201   4:30:07   191   6:24     11:32:15   2:50:36
174      1879         Ulrik Pedersen                                        DEN - TARGIT A/S                          1:20:09   217   21:05    11:46   259   5:57:58   216   30.17   5:35    209   4:00:11   131   5:41     11:35:36   2:53:57
175      1571         Thomas Lowies                                         DEN                                       1:18:39   207   20:41    17:05   279   6:03:32   232   29.71   7:56    250   3:51:18   105   5:28     11:38:29   2:56:50
176      1226         Thomas Jakobsen                                       DEN - Haslev triklub                      1:15:29   178   19:51    6:16    128   5:47:33   187   31.08   3:50    132   4:25:30   181   6:17     11:38:36   2:56:57
177      1434         Kasper Stotz                                          DEN - TRI4                                1:14:44   169   19:39    6:00    115   5:28:57   106   32.83   5:43    214   4:43:28   218   6:43     11:38:51   2:57:12
178      1641         Casper Nielsen                                        DEN                                       1:15:24   177   19:50    6:15    127   5:50:19   196   30.83   3:27    117   4:23:31   176   6:14     11:38:55   2:57:16
179      1796         Morten Brynitz                                        DEN - Tri4                                1:26:06   250   22:39    11:22   256   5:43:57   170   31.40   11:23   274   4:06:11   146   5:50     11:38:56   2:57:17
180      1699         Jacob R. Glad                                         DEN - Glad                                          0              23:25   283   5:50:07   195   30.85   8:46    259   4:11:34   149   5:57     11:39:09   2:57:30
181      1839         Sebastian Søvang                                      DEN - Sorø Triathlon                      1:26:40   252   22:48    8:49    210   5:46:16   180   31.19   5:11    190   4:12:56   151   5:59     11:39:50   2:58:11
182      804          Anders Rørbæk                                         DEN - FitnessDK                           1:26:03   249   22:38    6:53    152   5:26:28   101   33.08   6:24    237   4:35:31   201   6:31     11:41:17   2:59:38
183      1563         Søren Odgaard                                         DEN - KTK86                               1:15:52   181   19:57    6:33    136   5:51:03   201   30.77   5:30    207   4:22:27   173   6:13     11:41:24   2:59:45
184      1072         Henric Borg                                           SWE                                       1:15:12   172   19:47    7:47    184   5:47:50   189   31.05   3:50    131   4:27:17   183   6:20     11:41:56   3:00:17
185      1033         Christian Grau                                        DEN                                       1:00:05   18    15:48    8:15    192   5:32:05   125   32.52   6:04    226   4:57:39   236   7:03     11:44:06   3:02:27
186      1715         Jesper Boye                                           DEN                                       1:21:18   229   21:23    7:06    160   5:54:00   205   30.51   7:35    246   4:14:20   155   6:01     11:44:16   3:02:37
187      443          Claus Rasmussen                                       DEN - Team Vatben                         0:57:42   12    15:10    4:17    43    5:28:02   104   32.92   2:30    67    5:11:49   258   7:23     11:44:19   3:02:40
188      1003         Allan Skovlund                                        DEN - Dansk Triatlon Forbund              1:16:25   186   20:06    7:45    183   5:49:26   192   30.91   4:25    157   4:28:23   184   6:21     11:46:23   3:04:44
189      1112         Jørn Steffensen                                       DEN - KTK 86                              1:21:22   230   21:24    6:02    116   5:18:51   71    33.87   6:51    242   4:53:32   229   6:57     11:46:36   3:04:57
190      896          Xavier Hupé                                           FRA - toc cesson sévigné                  1:07:58   104   17:52    5:45    106   5:30:32   116   32.68   4:17    153   4:58:46   238   7:04     11:47:16   3:05:37
191      1377         Gregory Franchi                                       FRA                                       1:12:32   150   19:05    6:45    145   5:55:25   211   30.39   4:01    141   4:29:24   190   6:23     11:48:05   3:06:26
192      619          Steffen Mayer                                         GER - TSV Crailsheim                      1:07:39   99    17:48    2:51    7     5:23:07   92    33.43   2:15    50    5:13:21   259   7:25     11:49:11   3:07:32
193      534          Lars Ravnholdt Frederiksen                            DEN - Køge Tri Team 2000                  1:18:07   199   20:33    4:58    70    5:49:37   193   30.89   4:12    145   4:32:26   195   6:27     11:49:18   3:07:39
194      819          Jens Krenk                                            DEN - FitnessDK                           1:35:52   267   25:13    10:02   240   5:38:44   160   31.88   4:49    170   4:20:14   170   6:09     11:49:39   3:08:00
195      1396         Jakob Beierholm                                       DEN                                       1:15:14   173   19:47    4:57    69    5:46:54   185   31.13   2:56    89    4:41:04   213   6:39     11:51:03   3:09:24
196      1455         Lars Brohus                                           DEN                                       1:12:01   140   18:56    11:43   258   5:22:29   90    33.49   7:36    248   5:00:31   240   7:07     11:54:17   3:12:38
197      813          Henrik Dreisler                                       DEN - fitnessdk                           1:12:16   145   19:01    12:52   270   5:42:25   167   31.54   3:58    137   4:43:03   217   6:42     11:54:33   3:12:54
198      1206         Rolf Asmund                                           DEN - Skovshoved Triathlon Klub           1:21:45   233   21:30    12:48   269   5:32:16   127   32.50   9:07    261   4:39:59   211   6:38     11:55:53   3:14:14
199      1529         Per-Olof Rydzén                                       SWE - Malmö Frisksportklubb               1:20:59   225   21:18    12:31   265   5:59:01   220   30.08   4:14    147   4:21:33   172   6:11     11:58:15   3:16:36
200      1384         Henrik Loose                                          DEN - Tri4/Sats                                     0              29:52   284   5:53:28   203   30.56   6:03    225   4:15:27   160   6:03     11:59:43   3:18:04
201      1082         Jan Berg                                              DEN - Greve Massage                       1:40:25   270   26:25    15:00   276   5:27:57   103   32.93   7:35    247   4:29:13   189   6:22     12:00:09   3:18:30
202      1824         Phil Nuttall                                          GBR - RAF Triathlon                       1:21:13   228   21:22    6:48    147   5:59:35   221   30.04   4:00    139   4:28:59   186   6:22     12:00:32   3:18:53
203      1453         Kaapo Annala                                          FIN - Tampereen Juoksijat                 1:27:14   258   22:57    6:50    148   6:24:48   258   28.07   3:58    135   3:59:01   127   5:39     12:01:49   3:20:10
204      912          Claas Voigt                                           GER - Triabolos Hamburg e.V.              1:14:17   166   19:32    5:22    84    6:03:39   233   29.70   1:59    35    4:38:56   209   6:36     12:04:11   3:22:32
205      654          Werner Hechenberger                                   AUT - LTC trimaxx                         1:32:37   265   24:22    5:31    93    5:31:24   121   32.59   5:14    193   4:52:57   228   6:56     12:07:41   3:26:02
206      502          Jens Ulrik Nyfjord                                    DEN - KTK86                               1:13:08   155   19:14    7:39    178   5:36:45   150   32.07   5:48    219   5:05:12   247   7:13     12:08:29   3:26:50
207      1068         Hanserik Orre                                         SWE - Klubb Sisu Multisport & Triathlon   1:09:02   117   18:09    6:59    155   6:01:39   226   29.86   5:10    188   4:45:59   219   6:46     12:08:48   3:27:09
208      1044         Eddie Månsson                                         DEN - OTK/Le Bleu                         1:21:43   232   21:30    9:56    239   5:36:27   147   32.10   9:08    262   4:52:20   227   6:55     12:09:33   3:27:54



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                        13
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                 Swim      #     min/km   T1      #     Bike       #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
209      1741         Kenneth Nielsen                                       DEN - Islev Tri                             1:07:31   95    17:45    5:25    88    5:54:31    208   30.46   2:24    59    4:59:59   239   7:06     12:09:48   3:28:09
210      1652         Claus Markmann Kempel                                 DEN - Kolding Triathlon Klub                1:17:02   191   20:16    9:47    233   6:14:55    251   28.81   7:57    251   4:20:53   171   6:10     12:10:31   3:28:52
211      1727         Juan Paino                                            ESP - nautico de vigo                       1:11:28   132   18:48    9:14    220   6:18:53    254   28.51   2:59    95    4:29:00   187   6:22     12:11:32   3:29:53
212      1722         Jesper M Christensen                                  DEN                                         1:23:37   242   22:00    10:05   241   6:19:44    255   28.44   5:08    186   4:14:20   156   6:01     12:12:52   3:31:13
213      1676         Gareth Robinson                                       IRL - 3D                                    1:15:21   175   19:49    8:08    189   6:04:38    236   29.62   6:14    230   4:39:23   210   6:37     12:13:42   3:32:03
214      432          Brian Lang                                            USA - expaTRIes                             1:12:32   149   19:05    6:54    153   6:07:10    240   29.41   4:54    175   4:42:20   216   6:41     12:13:48   3:32:09
215      1383         Henrik Leth                                           DEN - Boxevents.dk                          1:13:53   163   19:26    7:26    168   6:06:33    238   29.46   8:17    257   4:38:21   207   6:35     12:14:28   3:32:49
216      1866         Thomas Herskind                                       DEN                                         1:16:57   190   20:14    13:06   271   5:46:21    181   31.18   8:07    253   4:50:54   224   6:53     12:15:23   3:33:44
217      158          Halfdan Freyr Ornolfsson                              ISL - triathlon Iceland                     1:01:22   28    16:08    3:59    32    6:15:55    252   28.73   4:07    143   4:50:15   223   6:52     12:15:35   3:33:56
218      782          Adam Eickhardt                                        DEN - Fitness DK                            1:14:55   170   19:42    14:18   274   5:59:50    222   30.02   12:25   276   4:34:26   199   6:30     12:15:52   3:34:13
219      1765         Lars Karmann Andersen                                 DEN - IFKAR                                 1:09:33   121   18:18    13:07   272   6:11:11    245   29.10   6:17    231   4:36:01   203   6:32     12:16:09   3:34:30
220      1751         Kristian Kjeldahl                                     DEN                                         1:13:33   159   19:21    9:19    221   6:07:37    242   29.38   4:57    179   4:41:30   214   6:40     12:16:55   3:35:16
221      1348         Daniel Wechter                                        DEN                                         1:17:08   192   20:17    11:02   249   6:32:10    263   27.54   5:08    187   4:14:13   154   6:01     12:19:39   3:38:00
222      103          Anders Hansen                                         DEN - OTK                                   1:16:27   187   20:06    10:53   248   6:09:16    243   29.25   8:09    255   4:37:55   206   6:35     12:22:38   3:40:59
223      1056         Frederic L''her                                       FRA - LANNION TRIATHLON                     1:03:15   43    16:38    8:50    211   6:30:32    262   27.66   7:37    249   4:32:27   196   6:27     12:22:39   3:41:00
224      1799         Morten Jespersen                                      DEN                                         1:24:23   248   22:12    9:51    237   5:41:10    166   31.66   4:39    166   5:03:41   245   7:11     12:23:42   3:42:03
225      746          Palle Nielsen                                         USA                                         1:43:43   274   27:17    6:51    150   5:54:33    209   30.46   4:38    163   4:36:51   205   6:33     12:26:34   3:44:55
226      895          Benoit De Jonghe                                      BEL - TITAN Nivelles                        1:02:11   33    16:21    5:49    112   6:02:24    230   29.80   5:07    184   5:11:26   257   7:22     12:26:56   3:45:17
227      1811         Pablo Currás                                          ESP - Universidade de Vigo                  1:15:18   174   19:48    9:34    229   5:58:06    217   30.16   4:15    150   5:00:34   242   7:07     12:27:46   3:46:07
228      1520         Pablo Ramos                                           ESP - CLUB TRIATLON INDALO                  1:04:08   51    16:52    9:49    235   5:58:47    219   30.10   6:06    229   5:09:22   254   7:19     12:28:10   3:46:31
229      1726         Jonas Mortensen                                       DEN - Tri4                                  1:20:42   222   21:14    8:35    202   6:00:43    223   29.94   5:33    208   4:54:29   231   6:58     12:30:00   3:48:21
230      1668         Erland Sørensen                                       DEN                                         1:26:50   253   22:50    11:25   257   5:46:32    182   31.17   5:05    182   5:00:32   241   7:07     12:30:22   3:48:43
231      256          Peter Sebastian Petersen                              DEN - Vejle Idrætshøjskole                  1:26:54   255   22:51    7:20    166   5:54:12    206   30.49   4:01    140   4:58:05   237   7:03     12:30:28   3:48:49
232      1723         John Boel                                             DEN - Holstebro tri klub                    1:14:56   171   19:42    7:00    156   6:01:04    225   29.91   4:38    164   5:06:21   250   7:15     12:33:56   3:52:17
233      1776         Mads Holm Andersen                                    DEN - Aalborg Triathlon Klub                1:42:51   272   27:03    10:40   244   5:55:47    213   30.36   5:28    203   4:41:37   215   6:40     12:36:21   3:54:42
234      1612         Andreas Kirst                                         DEN                                         1:09:17   119   18:13    5:45    108   5:55:44    212   30.36   4:54    176   5:22:14   265   7:38     12:37:52   3:56:13
235      1077         Ildefonso Roman Tejedos                               ESP - CLUB TRIATLON INDALO                  1:02:21   36    16:24    9:47    234   5:47:19    186   31.10   5:47    218   5:33:09   272   7:53     12:38:21   3:56:42
236      1091         Jens Islin                                            DEN                                         1:23:19   241   21:55    7:10    162   5:32:19    128   32.50   5:29    204   5:30:57   271   7:50     12:39:13   3:57:34
237      1238         Tommy Johansson                                       SWE - Stockholm City Triathlon Club         1:44:09   275   27:24    8:45    209   6:07:07    239   29.42   4:00    138   4:35:49   202   6:32     12:39:48   3:58:09
238      859          Michael Petri                                         DEN - ktk86                                 1:34:37   266   24:53    11:15   255   5:54:17    207   30.48   11:59   275   4:47:54   220   6:49     12:40:01   3:58:22
239      1857         Søren Damsgaard                                       DEN                                         1:18:33   204   20:40    15:04   277   5:28:26    105   32.88   8:16    256   5:30:32   270   7:49     12:40:49   3:59:10
240      1524         Paul Murray                                           IRL - Triathlon Ireland                     1:08:35   111   18:02    6:40    143   6:14:47    249   28.82   5:28    202   5:05:34   248   7:14     12:41:03   3:59:24
241      1673         Frank Leiberg Nissen                                  DEN                                         1:41:04   271   26:35    9:35    230   5:57:21    215   30.22   4:56    177   4:48:48   221   6:50     12:41:42   4:00:03
242      1553         Soren Hjorth                                          DEN                                         1:26:55   256   22:52    11:04   251   6:16:18    253   28.70   24:15   280   4:23:33   177   6:14     12:42:04   4:00:25
243      1006         Anders Licht-Larsen                                   DEN                                         1:23:56   245   22:05    5:05    73    6:40:38    266   26.96   2:38    72    4:30:27   192   6:24     12:42:42   4:01:03
244      1809         Olivier Debusschere                                   BEL - GTC                                   1:05:33   66    17:14    13:37   273   6:10:46    244   29.13   9:22    264   5:04:21   246   7:12     12:43:37   4:01:58
245      1063         Glen Kirk                                             NZL - SAUK Tri                              1:19:41   214   20:57    5:40    99    6:04:45    237   29.61   5:07    183   5:10:34   256   7:21     12:45:43   4:04:04
246      1122         Knut Haslund                                          NOR - Arendal Triathlon                     1:14:11   165   19:31    6:03    118   5:51:02    200   30.77   5:15    196   5:29:40   269   7:48     12:46:10   4:04:31
247      1568         Thomas Glaeser                                        GER - TV Korschenbroich 1900                1:07:55   103   17:52    8:53    213   6:28:17    260   27.81   6:19    232   4:55:28   233   7:00     12:46:51   4:05:12
248      1376         Gregers Hendrik Hansen                                DEN - Holstebro Triathlon Klub              1:23:02   240   21:51    11:53   261   6:14:45    248   28.82   9:39    266   4:49:10   222   6:51     12:48:28   4:06:49
249      836          Rasmus Hjembæk Pedersen                               DEN - fitnessdk                             1:21:53   234   21:32    8:33    201   5:46:37    183   31.16   9:30    265   5:21:59   264   7:37     12:48:30   4:06:51
250      1874         Tommy Nevers                                          DEN - køge tri team 2000                    1:26:51   254   22:51    7:02    157   6:03:59    234   29.67   5:15    195   5:09:15   253   7:19     12:52:19   4:10:40
251      1720         Jesper Tage-Hansen                                    DEN                                         1:18:01   198   20:31    9:52    238   6:23:49    257   28.14   4:54    174   4:56:15   235   7:01     12:52:49   4:11:10
252      1388         Henrik Dau Frederiksen                                DEN - Tri 4                                           0                      0     15:47:25   280   11.40   5:14    194   4:55:48   234   7:00     13:03:21   4:21:42
253      1496         Mikkel Simmelsgaard                                   DEN - Aalborg triathlon klub                1:13:29   158   19:20    8:26    196   5:38:00    157   31.95   8:36    258   5:55:04   275   8:24     13:03:33   4:21:54
254      1837         Sagi Arditi                                           ISR                                         1:21:10   227   21:21    12:27   263   6:48:37    271   26.43   6:22    234   4:36:07   204   6:32     13:04:42   4:23:03
255      1712         Jens Kofoed Dellgren                                  DEN                                         1:29:27   263   23:32    8:36    204   6:14:48    250   28.82   5:58    222   5:09:08   252   7:19     13:07:55   4:26:16
256      1714         Jes Andersen                                          DEN - Odense Triathlon Klub                 1:43:04   273   27:07    7:31    170   6:22:04    256   28.27   4:22    156   4:50:56   225   6:53     13:07:57   4:26:18
257      723          Klaus Jørgensen                                       DEN                                         1:54:40   279   30:10    10:28   242   6:00:45    224   29.94   9:47    267   4:53:47   230   6:57     13:09:24   4:27:45
258      290          Thomas Höfelsauer                                     DEN - Hillerød Fysioterapi træningscenter   1:23:46   244   22:02    12:29   264   6:27:06    259   27.90   8:49    260   5:01:24   243   7:08     13:13:32   4:31:53
259      1784         Martin Hedam Hansen                                   DEN - Atletica                              1:19:19   212   20:52    10:51   247   6:11:13    246   29.09   6:41    241   5:26:13   267   7:43     13:14:15   4:32:36
260      544          Linus Pråme                                           SWE - Klubb Sisu Multisport & Triathlon     1:08:28   110   18:00    6:43    144   6:29:06    261   27.76   13:24   277   5:19:43   263   7:34     13:17:22   4:35:43
261      1424         Julien Grouteau                                       FRA                                         1:13:10   156   19:15    6:19    131   6:47:39    270   26.49   6:06    227   5:05:40   249   7:14     13:18:52   4:37:13
262      758          Steffen Hansen                                        DEN                                         2:16:01   280   35:47    9:38    231   6:52:48    272   26.16   6:23    235   3:55:28   119   5:34     13:20:17   4:38:38
263      1863         Thomas Bønnelykke-Behrndtz                            DEN                                         1:03:28   47    16:41    14:18   275   6:37:44    264   27.15   10:20   273   5:18:22   260   7:32     13:24:11   4:42:32
264      839          Stephan Øster Jørgensen                               DEN - Fitnessdk                             1:38:15   269   25:51    11:10   253   6:02:12    229   29.82   6:01    224   5:26:47   268   7:44     13:24:23   4:42:44
265      1394         Jacob Elhøj Nielsen                                   DEN - Vejle IF Triathlon                    1:22:10   236   21:37    6:15    126   6:04:07    235   29.66   4:27    160   5:50:36   274   8:18     13:27:33   4:45:54
266      721          Kim Roland Buck                                       DEN                                         1:18:09   202   20:33    12:05   262   6:40:46    267   26.95   14:36   278   5:02:51   244   7:10     13:28:25   4:46:46
267      1665         Enda Dooley                                           IRL                                         1:12:05   144   18:58    9:46    232   7:45:19    279   23.21   6:35    239   4:18:47   168   6:07     13:32:29   4:50:50
268      1505         Nicholas Boughay                                      GBR                                         1:31:20   264   24:01    8:36    203   6:56:12    273   25.95   5:22    199   4:51:39   226   6:54     13:33:07   4:51:28
269      925          Bjarne Holmberg                                       DEN - Tårsløberne                           1:27:05   257   22:55    12:34   266   6:38:52    265   27.08   10:02   268   5:09:50   255   7:20     13:38:21   4:56:42
270      1713         Jens Nørgård Jensen                                   DEN                                         1:27:51   260   23:07    9:01    214   6:42:59    268   26.80   10:16   272   5:18:51   262   7:33     13:48:55   5:07:16
271      732          Marius Mazareanu                                      ROM                                         1:38:03   268   25:47    12:42   267   6:59:37    275   25.74   5:44    215   4:54:42   232   6:58     13:50:46   5:09:07
272      1662         Duilio Tacconi                                        ITA - ARC BUSTO ARSIZIO TRIATHLON           1:18:08   200   20:33    15:39   278   7:05:45    277   25.37   15:45   279   5:06:32   251   7:15     14:01:48   5:20:09
273      1402         Jannick Rosenlund                                     DEN                                         1:51:30   278   29:20    8:37    205   7:02:26    276   25.57   8:08    254   5:18:47   261   7:33     14:29:25   5:47:46
274      1760         Lars Gustafsson                                       DEN                                         1:46:57   277   28:08    11:09   252   6:56:58    274   25.90   10:13   271   5:24:20   266   7:41     14:29:35   5:47:56
275      1483         Martin Ankjær Pedersen                                DEN                                         1:28:29   261   23:16    12:45   268   7:10:44    278   25.07   10:08   269   5:33:37   273   7:54     14:35:40   5:54:01
DNF      439          Christian Friedrich                                   GER - Team triatlon.de                      1:05:55   76    17:20    3:37    23    5:13:53    54    34.41   1:08    5               0



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                           14
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 35-39 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #     min/km   T1     #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #    min/km   Time      Diff
DNF      886          Kai Gyldenløve Roetink                                DEN - SMT                                    1:18:36   205   20:40    9:25   226   5:19:38   78    33.79   4:17    152             0
DNF      1164         Mikkel Justesen                                       DEN - Hvalsø Løbeklub                        1:19:55   215   21:01    5:36   98    5:24:09   95    33.32   3:15    108             0
DNF      1076         Henrik Ræbild                                         DEN - Brøndby Triathlon Club                 1:23:57   246   22:05    6:25   135   5:19:15   75    33.83   4:20    154             0
DNF      937          Tobias Falck                                          SWE                                          1:00:23   19    15:53    6:37   139   6:07:34   241   29.38   5:42    212             0
DNF      433          Carsten Christensen                                   LUX - GAE Grevenmacher                       1:15:24   176   19:50    3:44   26              0             18:00   281             0
DNF      1001         Allaman Christophe                                    SUI - GENEVATRIATHLON                        1:03:54   50    16:48    7:40   180             0                     0               0
DNF      700          Adam Erritzøe                                         DEN                                          1:10:44   127   18:36    4:53   66              0                     0               0
DNF      468          Frank Henkel                                          GER                                          1:21:56   235   21:33    5:44   104             0                     0               0
DNF      1549         Sebastian Merlöv                                      SWE - Heleneholm Tri Team                    1:26:22   251   22:43    9:11   217             0                     0               0
DNF      1504         Neil Woodhead                                         GBR - Derby Triathlon Club                             0                     0               0                     0               0
DNF      1581         Tommy Bakka                                           NOR - Tønsberg triathlon klubb                         0                     0               0                     0               0
DNF      1458         Lars Brimberg Kristensen                              DEN - Ninjas.dk                                        0                     0               0                     0               0
DNF      1427         Jørgen Melau                                          NOR - Arendal Triathlon                                0                     0               0                     0               0
DNF      1399         Jan Thoning                                           DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1054         Frank Jørgensen                                       DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1036         Claus Madsen                                          DEN - Bedre Bad Farum.dk                               0                     0               0                     0               0
DNF      1023         Carles Jorda                                          ESP - Club Natacio Banyoles                            0                     0               0                     0               0
DNF      1136         Marco Bonetti                                         ITA - A.S.D. TRIATHLON 3V                              0                     0               0                     0               0
DNF      1102         Jesper Tougaard                                       DEN - KTK86                                            0                     0               0                     0               0
DNF      1094         Jeppe Deigaard                                        DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1211         Sebastian Blank                                       GER - ASG Tria Hockenheim                              0                     0               0                     0               0
DNF      1225         Thomas Hübertz Bredahl                                DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1213         Steffen Burkhardt                                     GER                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      456          Einar Christopher Wellén                              NOR - Oslofjord triatlon                               0                     0               0                     0               0
DNF      428          Bo Velds Andresen                                     DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      524          Kenneth Lund Hansen                                   DEN - ALOT                                             0                     0               0                     0               0
DNF      623          Stuart Anderson                                       GBR - Tri Living                                       0                     0               0                     0               0
DNF      628          Søren Lindhage Budtz                                  DEN - Endurancesport                                   0                     0               0                     0               0
DNF      608          Ruben Kornum Nielsen                                  DEN - Holstebro Triathlonklub                          0                     0               0                     0               0
DNF      652          Vincent Kamp                                          GBR - Ful-on Tri                                       0                     0               0                     0               0
DNF      714          Jan Frederiksen                                       DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      927          Andreas Kropp                                         GER - VfL Münster                                      0                     0               0                     0               0
DNF      919          Nicolas Fredriksen                                    NOR - TriathlonHeroes                                  0                     0               0                     0               0
DNF      920          Duncan Barrable                                       RSA - trigreece.gr                                     0                     0               0                     0               0
DNF      840          Søren Schmidt                                         DEN - Fitnessdk                                        0                     0               0                     0               0
DNF      880          Sebastian Schütz                                      GER - PSV-Braunschweig                                 0                     0               0                     0               0
DNF      1747         Kim Walter Holst                                      GER - Stader-SV                                        0                     0               0                     0               0
DNF      1725         Jon Bennett                                           GBR - DERBY TRIATHLON CLUB                             0                     0               0                     0               0
DNF      1664         Elías Kristjánsson                                    ISL - Holstebro Triathlon Klub                         0                     0               0                     0               0
DNF      1647         Christophe Walschaerts                                BEL - gembloux triathlon club                          0                     0               0                     0               0
DNF      1675         Fredrik Isaksson                                      SWE - Heleneholms Tri Team                             0                     0               0                     0               0
DNF      1696         Jacob Alsing                                          DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1693         Ingo Becker                                           GER                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1869         Thomas Pedersen                                       DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      1835         Rune Monstad                                          NOR - Tønsberg Triatlon klubb                          0                     0               0                     0               0
DNF      100          Adam Stacey                                           GBR - tri-anglia                                       0                     0               0                     0               0
DNF      140          Christoffer Colding                                   DEN                                                    0                     0               0                     0               0
DNF      173          Jan Jørgensen                                         DEN                                                    0                     0               0                     0               0

Individual: Men 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                  Swim      #     min/km   T1     #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #    min/km   Time      Diff
1        579          Niels-Otto Silkjær                                    DEN - Silkeborg Triatlon                     0:55:53   7     14:42    2:34   2     4:46:26   2     37.71   1:47    9     3:06:05   4    4:24     8:52:43
2        641          Thorstein Gystad                                      DEN - SMT Silkeborg                          0:57:22   11    15:05    2:43   3     4:51:54   5     37.00   1:21    1     3:00:36   3    4:16     8:53:55   0:01:12
3        521          Jørn Madsen                                           DEN - Odense Triathlon Klub                  1:02:08   30    16:20    3:37   13    5:06:32   24    35.23   1:57    18    2:48:30   2    3:59     9:02:42   0:09:59
4        494          Jan Sunesen                                           DEN - TRI4                                   1:03:10   32    16:37    2:56   5     4:44:05   1     38.02   2:05    22    3:27:52   15   4:55     9:20:06   0:27:23
5        493          Jan Haughuus                                          DEN - Palsgaardtræ                           0:56:42   9     14:55    7:39   161   5:03:27   14    35.59   2:49    55    3:11:22   5    4:32     9:21:57   0:29:14
6        777          Alessandro Cogoni                                     ITA - cerbero triathlon                      1:01:57   27    16:18           0               0             23:30   246   3:30:43   18   4:59     9:29:48   0:37:05
7        501          Jens Oluf Eriksen                                     DEN - Roskilde Triathlon                     1:05:08   46    17:08    4:31   37    5:06:04   23    35.29   1:27    2     3:15:42   7    4:38     9:32:51   0:40:08
8        588          Per Nilsson                                           DEN - Bagsværd Triathlon Klub. Team Author   0:56:18   8     14:48    2:46   4     5:05:19   19    35.37   1:36    3     3:32:14   22   5:01     9:38:12   0:45:29
9        536          Lars Bo Jeppesen                                      DEN                                          1:00:45   21    15:59    3:45   17    4:57:40   7     36.28   2:01    21    3:34:55   28   5:05     9:39:05   0:46:22
10       633          Thomas Hedenskog                                      DEN - Aalborg Triathlon Klub                 0:59:17   16    15:36    4:35   38    5:05:28   20    35.36   1:46    8     3:33:51   25   5:04     9:44:55   0:52:12
11       602          René Frølund                                          DEN - Helsingør IF Atletik og Multisport     1:06:09   58    17:24    6:56   132   5:05:39   21    35.34   3:33    95    3:23:13   11   4:48     9:45:28   0:52:45
12       932          Simon Krohn                                           DEN - Århus 1900 triathlon                   1:03:18   33    16:39    3:51   21    5:03:53   16    35.54   1:49    10    3:32:40   23   5:02     9:45:30   0:52:47
13       415          Anders Riber Nielsen                                  DEN - TSV Barsinghausen                      0:51:43   1     13:36    3:26   10    5:10:14   28    34.81   1:57    19    3:40:03   39   5:12     9:47:21   0:54:38
14       649          Ulrich Ghisler                                        DEN                                          0:53:16   2     14:00    3:40   15    5:24:45   63    33.26   4:00    117   3:27:58   16   4:55     9:53:38   1:00:55
15       845          Johnny Bay                                            DEN - FitnessDK / Sigmatri                   1:08:27   76    18:00    5:00   56    5:04:37   17    35.46   4:20    134   3:34:27   26   5:04     9:56:49   1:04:06
16       526          Klaus Hallø                                           DEN - Frederikssund Triathlon Klub           0:58:49   14    15:28    3:12   7     5:14:05   35    34.39   2:59    66    3:37:46   33   5:09     9:56:49   1:04:06




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                        15
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                            Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #     min/km   Time       Diff
17       437          Christian Boye-Moller                                 DEN - Tri4                             1:05:45   53    17:17    3:55    22    4:51:09   4     37.09   2:52   60    3:54:19   89    5:33     9:57:58    1:05:15
18       1182         Owen Harries                                          GBR - Team Southampton                 1:12:08   96    18:58    9:40    202   5:15:32   40    34.23   6:55   198   3:15:39   6     4:38     9:59:53    1:07:10
19       708          Constantinos Papanikolaou                             GRE                                    1:02:07   29    16:20    3:33    12    5:20:30   53    33.70   3:00   68    3:31:30   19    5:00     10:00:38   1:07:55
20       422          Antonio Guerra Hernandez                              DEN - TRI4                             1:12:20   100   19:01    5:15    64    4:54:23   6     36.69   2:57   64    3:46:08   50    5:21     10:01:01   1:08:18
21       549          Marcel Ten Wolde                                      NED - GVAV Groningen                   1:09:01   78    18:09    3:48    18    5:21:30   59    33.59   1:50   11    3:25:00   12    4:51     10:01:07   1:08:24
22       490          Jacek Nowakowski                                      POL - ATP AUGUSTOW                     0:57:18   10    15:04    4:18    31    5:17:37   46    34.00   1:40   4     3:46:10   51    5:21     10:07:01   1:14:18
23       531          Lars Apitz                                            GER                                    0:54:07   4     14:14    2:34    1     5:00:37   10    35.93   1:53   15    4:10:22   130   5:55     10:09:30   1:16:47
24       1014         Andreas Pusch                                         GER - SSG Marienau                     1:14:10   116   19:30    5:08    61    5:12:36   32    34.55   2:19   30    3:38:30   36    5:10     10:12:41   1:19:58
25       1143         Mark Hayman                                           GBR - Ful-On Tri                       1:08:33   77    18:02    3:49    19    5:16:40   43    34.11   3:04   73    3:40:51   42    5:13     10:12:55   1:20:12
26       1067         Hans Jespersen                                        DEN - Holstebro Triathlon Klub         1:15:06   131   19:45    6:04    107   5:17:24   44    34.03   2:59   65    3:31:54   20    5:01     10:13:25   1:20:42
27       455          Ebbe Dahl                                             DEN - ALOT                             1:11:47   93    18:53    5:21    68    5:21:15   57    33.62   2:20   32    3:33:27   24    5:03     10:14:09   1:21:26
28       902          Lars Kroman                                           DEN - TRI4                             1:15:57   143   19:58    4:47    47    5:32:45   91    32.46   1:50   14    3:18:58   9     4:42     10:14:16   1:21:33
29       644          Tommy Ulse                                            DEN - Langgarverne                     1:15:21   133   19:49    4:12    28    5:22:28   60    33.49   2:32   39    3:30:21   17    4:59     10:14:51   1:22:08
30       508          Jimmi Raadberg                                        DEN - TEAM CEP-TRI4.dk                 1:04:55   44    17:05    6:50    128   5:19:51   50    33.77   6:00   181   3:37:44   32    5:09     10:15:19   1:22:36
31       559          Matthias Blunck                                       GER - USC Kiel                         1:07:08   63    17:39    3:24    9     5:08:06   25    35.05   3:31   92    3:53:39   84    5:32     10:15:45   1:23:02
32       510          John Klindt                                           DEN - OTK                              1:05:44   52    17:17    4:02    25    5:14:57   37    34.29   1:42   6     3:49:42   68    5:26     10:16:05   1:23:22
33       503          Jesper Andersen Jeberg                                DEN - KTK86                            1:07:49   74    17:50    4:08    26    5:03:41   15    35.57   2:46   51    3:58:42   101   5:39     10:17:03   1:24:20
34       913          Dirk Büchel                                           GER - TriAs Flensburg                  1:01:00   23    16:03    4:52    51    5:13:01   33    34.50   2:20   31    3:57:37   99    5:37     10:18:48   1:26:05
35       736          Michael Frisch                                        DEN                                    1:19:46   176   20:59    11:02   219   5:11:54   30    34.63   5:40   170   3:32:03   21    5:01     10:20:23   1:27:40
36       731          Marc Stefan Jauner                                    SUI - KTK86                            1:03:34   35    16:43    5:46    89    5:08:28   26    35.01   4:05   122   3:58:58   102   5:39     10:20:49   1:28:06
37       1123         Kurt Körner                                           AUT - Wald4tel                         1:14:24   119   19:34    4:49    49    5:15:03   38    34.28   2:49   54    3:44:22   47    5:18     10:21:25   1:28:42
38       419          Andreas Thois                                         GER - TSV Barsinghausen                1:07:34   70    17:46    4:38    40    5:20:53   54    33.66   2:09   25    3:46:18   52    5:21     10:21:31   1:28:48
39       778          Ralf Oberle                                           GER - DLRG Ortsgruppe Emmendingen eV   1:03:38   36    16:44    4:43    41    5:05:55   22    35.30   2:29   36    4:05:08   116   5:48     10:21:51   1:29:08
40       516          Jörg Gokeler                                          GER - TF Feuerbach                     1:07:12   64    17:41    5:25    72    5:39:32   126   31.81   2:51   58    3:27:26   14    4:54     10:22:24   1:29:41
41       614          Steen Jespersen                                       DEN - Roskilde Triathlon Klub          1:15:55   142   19:58    4:44    43    5:09:08   27    34.94   3:11   80    3:49:40   67    5:26     10:22:37   1:29:54
42       1686         Helge Hinrichs                                        GER - Kaifu Tri team                   1:05:18   49    17:11    7:19    147   5:18:07   47    33.95   5:27   164   3:46:28   53    5:21     10:22:37   1:29:54
43       1577         Tim Bilstrup                                          DEN - Kif                              0:58:42   12    15:26    4:47    45    5:01:48   12    35.79   2:48   53    4:14:57   140   6:02     10:22:59   1:30:16
44       1010         André Ditz Dommer                                     DEN - Jay.net A/S                      1:00:56   22    16:01    5:32    76    5:00:09   8     35.98   3:09   78    4:13:57   139   6:01     10:23:40   1:30:57
45       866          Keld Hansen                                           DEN - Multi Motion Assens              1:06:27   61    17:29    5:58    99    5:21:07   56    33.63   4:29   139   3:48:33   63    5:24     10:26:33   1:33:50
46       545          Mads Meldgaard                                        DEN - Tri4                             1:11:34   91    18:49    5:53    95    5:15:36   41    34.22   2:36   43    3:51:14   76    5:28     10:26:52   1:34:09
47       1428         Karel Poets                                           BEL                                    1:16:17   146   20:04    9:19    192   4:47:25   3     37.58   5:45   172   4:08:19   123   5:53     10:27:04   1:34:21
48       740          Morten Spangsbjerg                                    DEN                                    1:09:01   79    18:09    5:32    79    5:17:35   45    34.01   2:50   57    3:52:37   81    5:30     10:27:34   1:34:51
49       452          Detlef Redante                                        GER                                    1:07:38   71    17:47    3:07    6     5:15:46   42    34.20   1:59   20    3:59:18   103   5:40     10:27:46   1:35:03
50       722          Kim Wittrup-Jensen                                    DEN                                    1:09:13   81    18:12    5:32    78    5:03:04   13    35.64   4:05   121   4:06:41   119   5:50     10:28:33   1:35:50
51       1554         Steen Momme Nielsen                                   DEN - Køge triteam 2000                1:04:12   38    16:53    6:43    123   5:18:59   48    33.86   4:57   152   3:54:18   88    5:33     10:29:07   1:36:24
52       901          Jimmy Bredow                                          DEN - Tri4                             1:05:43   51    17:17    5:48    91    5:00:37   9     35.93   1:50   13    4:15:12   141   6:02     10:29:08   1:36:25
53       1125         Lars Brix                                             DEN - SMT-Silkeborg                    1:25:45   220   22:33    5:59    101   5:37:23   111   32.01   2:31   38    3:18:15   8     4:41     10:29:52   1:37:09
54       1107         John Cyrill Harboe Schmidt                            DEN - Atletica Tri Horsens             1:28:18   230   23:14    7:21    148   5:11:51   29    34.63   2:31   37    3:40:42   41    5:13     10:30:41   1:37:58
55       893          Graham Beamiss                                        GBR - Thames Turbo Triathlon Club      1:05:35   50    17:15    8:42    176   5:35:06   101   32.23   5:15   163   3:37:48   34    5:09     10:32:24   1:39:41
56       910          Kenneth Falkenberg                                    DEN - TRI4/SATS Triathlon              1:02:26   31    16:25    5:54    96    5:15:15   39    34.26   4:25   138   4:05:34   118   5:49     10:33:32   1:40:49
57       935          Nikolaj Forsberg                                      DEN                                    1:30:41   236   23:51    6:17    114   5:14:11   36    34.37   6:47   197   3:36:40   30    5:08     10:34:34   1:41:51
58       882          Claus Høiberg                                         DEN - Roskilde tri                     1:15:22   136   19:49    3:38    14    5:33:13   94    32.41   3:15   82    3:39:14   37    5:11     10:34:40   1:41:57
59       421          Andrzej Zarzecki                                      POL - ATP Augustow                     1:01:50   25    16:16    4:36    39    5:39:16   124   31.83   3:06   74    3:47:18   57    5:23     10:36:03   1:43:20
60       459          Erik Hansen                                           DEN - KVIK Tri Team                    1:05:58   54    17:21    4:00    23    5:21:18   58    33.61   2:38   46    4:05:28   117   5:48     10:39:20   1:46:37
61       1066         Gylfi Gudnason                                        ISL - Iceland Triathlon Club           1:00:11   18    15:50    6:57    134   5:50:06   160   30.85   2:14   27    3:40:09   40    5:13     10:39:35   1:46:52
62       1235         Tino Steffen                                          GER - BSG NDR                          1:18:22   164   20:37    9:31    198   5:36:58   110   32.05   2:07   23    3:34:48   27    5:05     10:41:44   1:49:01
63       1128         Lars Hansen                                           DEN - HGATM                            1:14:57   129   19:43    6:02    104   5:31:02   86    32.63   2:57   63    3:47:30   59    5:23     10:42:26   1:49:43
64       1473         Mario Zacharias                                       GER                                    1:10:39   86    18:35    7:03    138   5:29:13   78    32.81   3:47   105   3:52:02   78    5:29     10:42:41   1:49:58
65       1196         Poul Mølby Henriksen                                  DEN - Bagsværd Atletik Club            0:53:18   3     14:01    5:08    60    5:30:19   82    32.70   3:25   88    4:10:40   132   5:56     10:42:47   1:50:04
66       1127         Lars Christiansen                                     DEN - Hareskovens Triahtlon Klub       1:23:12   206   21:53    12:17   233   5:05:12   18    35.39   7:20   204   3:55:08   92    5:34     10:43:07   1:50:24
67       865          Ernesto Ciravegna                                     ITA - Maremola triathlonpietra         1:12:47   103   19:09    8:48    180   5:59:15   179   30.06   4:18   132   3:19:06   10    4:43     10:44:13   1:51:30
68       1494         Mikkel Eistorp                                        DEN                                    1:13:17   111   19:17    10:10   208   5:37:36   112   31.99   7:32   209   3:37:07   31    5:08     10:45:41   1:52:58
69       594          Peter Thimmer                                         DEN                                    1:23:59   210   22:05    6:18    116   5:23:14   62    33.41   3:57   113   3:48:23   62    5:24     10:45:48   1:53:05
70       658          Thomas Jørgensen                                      DEN                                    1:22:05   196   21:35    5:45    88    5:33:21   95    32.40   2:59   67    3:42:01   44    5:15     10:46:09   1:53:26
71       751          Rolf Friedrich                                        GER                                    1:09:53   83    18:23    3:45    16    5:20:22   52    33.71   2:37   44    4:09:48   127   5:55     10:46:23   1:53:40
72       1188         Peter Andersen                                        DEN - TRI4                             1:08:12   75    17:56    5:32    77    5:30:49   84    32.65   4:09   126   3:58:38   100   5:39     10:47:19   1:54:36
73       1166         Mogens Christophersen                                 DEN - Greve Trim Motionsklub           1:19:45   175   20:59    7:34    157   5:34:37   98    32.28   3:32   94    3:41:57   43    5:15     10:47:23   1:54:40
74       1687         Henrik Abraham                                        DEN                                    1:09:27   82    18:16    7:09    142   5:31:18   88    32.60   7:27   207   3:52:26   80    5:30     10:47:46   1:55:03
75       898          Rainer Bien                                           GER - Tri Ra La Kolping Püsselbüren    1:27:17   225   22:58    5:37    83    5:22:40   61    33.47   3:10   79    3:49:04   66    5:25     10:47:47   1:55:04
76       1060         Gert René Andersen                                    DEN - Team Gerda                       1:15:22   135   19:49    5:53    94    5:28:33   76    32.87   8:16   219   3:49:48   69    5:26     10:47:50   1:55:07
77       1356         Dominic Limbrey                                       GBR - Whiteoak Tri Club                1:14:35   122   19:37    6:58    135   5:38:12   118   31.93   3:30   91    3:44:38   48    5:19     10:47:50   1:55:07
78       1574         Thomas Hornhaver Carlsen                              DEN - Eik Bank                         1:12:57   108   19:11    7:43    164   5:31:14   87    32.61   3:29   90    3:52:43   83    5:30     10:48:04   1:55:21
79       709          David Garcia Novony                                   ESP                                    0:59:12   15    15:34    9:08    189   5:47:19   148   31.10   2:27   35    3:50:12   70    5:27     10:48:16   1:55:33
80       1183         Paolo Maria Mecca                                     ITA - Cus Ferrara Triathlon            1:24:06   211   22:07    6:52    131   5:35:00   100   32.24   4:46   143   3:39:54   38    5:12     10:50:36   1:57:53
81       1013         Andreas Pfäffli                                       SUI                                    1:21:14   188   21:22    5:55    97    5:32:00   89    32.53   3:58   115   3:47:57   61    5:24     10:51:03   1:58:20
82       1051         Flemming Breiner                                      DEN - ETOM                             1:15:03   130   19:44    6:12    112   5:01:42   11    35.80   2:38   47    4:25:33   169   6:17     10:51:06   1:58:23
83       1015         Bernd-Uwe Gutknecht                                   GER - MRRC München                     1:04:53   43    17:04    5:26    74    5:35:32   103   32.19   5:02   153   4:00:34   106   5:42     10:51:25   1:58:42
84       1167         Mogens Bork Nielsen                                   DEN                                    1:30:58   237   23:56    6:29    119   5:25:38   66    33.17   2:14   28    3:47:24   58    5:23     10:52:42   1:59:59



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                    16
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                    Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
85       1245         Uwe Windmüller                                        GER - SV Grün-Weiß Bernau                      1:27:28   226   23:00    6:15    113   5:19:48   49    33.77   1:50    12    3:57:28   97    5:37     10:52:48   2:00:05
86       1246         Vincent Eijt                                          NED - TTL Leidschendam                         1:07:13   65    17:41    7:35    158   5:40:58   131   31.68   10:39   237   3:48:55   65    5:25     10:55:18   2:02:35
87       1717         Jesper Fog                                            DEN                                            1:16:30   150   20:07    7:38    160   6:00:50   185   29.93   3:43    102   3:26:41   13    4:53     10:55:19   2:02:36
88       1401         Jannick Lehmann                                       DEN                                            1:13:25   112   19:18    11:53   228   5:35:21   102   32.21   8:50    224   3:46:29   54    5:21     10:55:55   2:03:12
89       1338         Christian Pedersen                                    DEN - Hareskovens Triathlon Klub               1:18:01   161   20:31    6:45    125   5:32:24   90    32.49   6:44    196   3:53:42   85    5:32     10:57:35   2:04:52
90       1739         Kenneth Harlem                                        NOR - Østmarka                                 1:21:14   187   21:22    6:03    105   5:37:46   114   31.98   2:08    24    3:50:34   71    5:27     10:57:42   2:04:59
91       905          Mark Strange                                          DEN - TRI4                                     1:11:49   94    18:53    7:01    136   5:13:50   34    34.41   3:27    89    4:24:17   166   6:15     11:00:22   2:07:39
92       1055         Frank Pedersen                                        DEN                                            1:12:58   109   19:12    6:49    127   5:42:02   133   31.58   3:56    110   3:54:57   91    5:34     11:00:41   2:07:58
93       1843         Steen N. Jensen                                       DEN                                            1:07:30   69    17:45    10:48   216   5:58:49   178   30.10   6:32    192   3:38:04   35    5:10     11:01:42   2:08:59
94       1405         Jens Aaløse                                           DEN - KVIK TRI TEAM                            1:14:54   127   19:42    5:24    71    5:26:04   67    33.12   4:46    144   4:10:53   134   5:56     11:01:58   2:09:15
95       711          Fritz Krambeck                                        DEN                                            1:06:04   56    17:23    4:52    52    5:26:51   69    33.04   1:55    17    4:22:21   160   6:13     11:02:01   2:09:18
96       923          Douglas Steel                                         GBR - Tritalk.co.uk                            1:16:41   153   20:10    5:51    92    5:38:39   120   31.89   3:24    85    3:57:36   98    5:37     11:02:08   2:09:25
97       1620         Bert Escher                                           GER - SV Altencelle Triathlon                  1:14:48   125   19:40    5:02    58    5:53:19   170   30.57   4:52    148   3:45:32   49    5:20     11:03:31   2:10:48
98       1185         Paul Jones                                            GBR - Black Country Triathletes                1:24:17   212   22:10    4:02    24    5:46:48   145   31.14   1:40    5     3:47:14   56    5:23     11:03:59   2:11:16
99       1233         Thorsten Jessen                                       DEN - Topsoe Fuel Cell                         1:12:48   104   19:09    6:10    110   5:38:07   117   31.94   4:10    128   4:02:56   111   5:45     11:04:10   2:11:27
100      1171         Morten Pedersen                                       DEN - Odense Triathlon Klub                    1:15:53   141   19:58    5:41    85    5:21:06   55    33.63   2:45    49    4:19:19   149   6:08     11:04:42   2:11:59
101      1538         Piero Picchi                                          ITA - nuoto livorno triathlon                  1:07:15   66    17:41    10:25   212   5:48:18   154   31.01   5:14    162   3:54:08   87    5:32     11:05:18   2:12:35
102      1308         Anders Dalsgaard                                      DEN - Sigma Tri                                0:55:53   6     14:42    8:57    185   5:44:22   137   31.36   4:18    133   4:13:50   138   6:00     11:07:19   2:14:36
103      289          Thomas Hensing                                        DEN                                            1:11:18   88    18:45    12:24   237   5:46:45   143   31.15   6:35    194   3:50:34   72    5:27     11:07:34   2:14:51
104      1860         Søren Jermiin Olesen                                  DEN                                            1:06:14   60    17:25    8:43    177   5:40:52   130   31.69   7:41    211   4:04:32   113   5:47     11:07:59   2:15:16
105      1251         Ximo Villarroya Roig                                  ESP - Blue Line                                1:07:23   68    17:43    5:36    81    5:52:02   167   30.68   3:57    112   4:00:17   105   5:41     11:09:13   2:16:30
106      1154         Michael Fischer                                       GER - Triabolos Hamburg e.V.                   1:12:14   99    19:00    7:47    165   6:11:12   203   29.10   2:54    61    3:36:03   29    5:07     11:10:08   2:17:25
107      1499         Morten Hjorth Nielsen                                 DEN                                            1:20:09   180   21:05    7:22    150   5:30:46   83    32.65   4:14    130   4:07:50   121   5:52     11:10:20   2:17:37
108      1482         Martin Wiese                                          DEN - Kvik-tri                                 1:16:19   147   20:04    7:05    139   5:41:33   132   31.62   2:45    50    4:03:08   112   5:45     11:10:47   2:18:04
109      1488         Michael Skjoldborg                                    DEN - Holstebro Triathlon Klub                 1:13:37   114   19:22    5:18    66    5:38:49   121   31.88   2:48    52    4:11:26   135   5:57     11:11:56   2:19:13
110      1002         Allan Randlev                                         DEN - Ganløse Tri Center                       1:05:14   48    17:09    6:20    117   5:26:53   70    33.04   3:35    96    4:30:26   174   6:24     11:12:26   2:19:43
111      1302         Alastair Bloore                                       GBR                                            1:20:27   184   21:10    5:26    73    5:48:40   156   30.98   4:20    135   3:54:46   90    5:33     11:13:37   2:20:54
112      1661         Doncha O Sullivan                                     IRL - 3D Triathlon                             1:00:05   17    15:48    5:42    86    5:46:38   142   31.16   4:34    140   4:16:43   144   6:04     11:13:40   2:20:57
113      573          Morten Truelsen                                       DEN - Hare Tri                                 1:12:51   105   19:10    6:44    124   5:35:59   105   32.15   2:33    40    4:16:50   145   6:05     11:14:55   2:22:12
114      1547         Schloemer Stefan                                      GER - Deutsche Triathlon Union e.V             1:15:40   138   19:54    6:51    129   5:37:44   113   31.98   4:00    118   4:10:52   133   5:56     11:15:05   2:22:22
115      1440         Kim Rene Jensen                                       DEN                                            1:16:29   149   20:07    7:26    152   5:25:31   65    33.18   5:53    177   4:19:49   151   6:09     11:15:06   2:22:23
116      1352         Dennis Fenger                                         DEN - Køge Tri Team 2000                       1:12:10   97    18:59    6:42    122   5:30:54   85    32.64   4:18    131   4:21:07   155   6:11     11:15:10   2:22:27
117      774          Klavs Theilsborg                                      DEN - Brøndby Triathlon Club                   1:16:43   154   20:11    5:16    65    5:30:10   81    32.71   3:51    107   4:19:37   150   6:09     11:15:36   2:22:53
118      1074         Henrik Hildebrandt                                    DEN - Kvik Tri                                 1:07:40   73    17:48    4:46    44    5:25:03   64    33.23   5:47    173   4:32:26   179   6:27     11:15:41   2:22:58
119      1098         Jesper Johannsen                                      DEN                                            1:04:57   45    17:05    6:22    118   5:35:58   104   32.15   3:06    75    4:25:32   168   6:17     11:15:52   2:23:09
120      643          Tobias Herbert Jensen                                 DEN                                            1:29:20   232   23:30    7:14    145   5:28:12   75    32.91   3:06    76    4:08:17   122   5:52     11:16:07   2:23:24
121      719          Jon Bille                                             DEN                                            1:28:06   229   23:10    5:12    63    5:50:48   163   30.79   3:36    98    3:48:35   64    5:24     11:16:15   2:23:32
122      1503         Morten Reedtz Kjellev                                 DEN                                            1:19:19   173   20:52    4:51    50    5:28:03   74    32.92   2:25    34    4:21:47   157   6:12     11:16:22   2:23:39
123      849          Lemiere Vincent                                       FRA - gravelines triathlon                     1:01:57   26    16:17    5:09    62    5:54:13   171   30.49   4:57    151   4:10:38   131   5:56     11:16:51   2:24:08
124      887          Peter Fosmark                                         DEN - SMT- Silkeborg                           1:07:40   72    17:48    5:56    98    5:33:07   92    32.42   5:29    165   4:25:47   170   6:17     11:17:57   2:25:14
125      1234         Tim Eggen Hansen                                      DEN - Langgarverne                             1:14:11   117   19:31    4:20    32    5:40:51   129   31.69   1:53    16    4:16:59   146   6:05     11:18:12   2:25:29
126      1343         Claus Stig Pedersen                                   DEN - Novozymes                                1:19:14   171   20:51    8:30    173   5:11:57   31    34.62   3:53    108   4:35:22   184   6:31     11:18:54   2:26:11
127      764          Udo Wilfert                                           GER                                            1:22:20   198   21:39    5:23    70    5:47:02   146   31.12   3:25    87    4:01:10   107   5:42     11:19:19   2:26:36
128      852          Martin Johnson                                        SWE - Heleneholm IF Tri Team                   1:16:04   145   20:00    4:53    54    5:42:25   135   31.54   3:02    72    4:13:08   137   5:59     11:19:30   2:26:47
129      1543         Rasmus Damsgaard                                      DEN                                            1:22:00   195   21:34    3:24    8     5:43:09   136   31.47   4:46    145   4:08:46   125   5:53     11:22:03   2:29:20
130      1141         Marcus Gruber                                         GER - MTV Heide                                1:14:42   123   19:39    7:26    154   5:50:42   162   30.80   2:56    62    4:07:32   120   5:51     11:23:16   2:30:33
131      749          Philip O''toole                                       AUS                                            1:09:07   80    18:11    6:56    133   5:51:01   164   30.77   6:11    185   4:10:08   129   5:55     11:23:21   2:30:38
132      1548         Sean Ward                                             GBR - Amphibian 2 Tri                          1:12:54   106   19:11    6:49    126   5:50:34   161   30.81   4:24    136   4:09:12   126   5:54     11:23:51   2:31:08
133      1780         Mark Mower                                            GBR                                            1:13:25   113   19:19    11:10   221   6:03:08   189   29.74   6:12    186   3:51:12   75    5:28     11:25:06   2:32:23
134      1617         Arne Eskildsen                                        DEN - Rigspolitiets Idrætsforening/Ninjas.dk   1:20:18   182   21:07    10:21   210   6:00:58   186   29.92   3:13    81    3:51:02   74    5:28     11:25:50   2:33:07
135      1551         Shane C. Kenny                                        DEN                                            1:03:22   34    16:40    10:30   213   5:54:18   172   30.48   12:48   241   4:05:03   115   5:48     11:26:00   2:33:17
136      1772         Leszek Lewoc                                          POL                                            1:14:25   121   19:34    7:28    156   6:00:19   183   29.97   5:51    176   3:59:33   104   5:40     11:27:35   2:34:52
137      1328         Carl Johan Madsen                                     DEN - AK 73                                    1:22:37   200   21:44    14:46   249   5:47:53   151   31.04   19:07   245   3:43:46   46    5:18     11:28:08   2:35:25
138      585          Palle Peter Skov                                      DEN - Kolding Triathlon Klub                   1:00:24   20    15:53    4:10    27    5:37:55   115   31.96   3:40    100   4:42:20   193   6:41     11:28:27   2:35:44
139      1372         Glenn Jensen                                          DEN - Rigspolitiets Idrætsforening_ninjas      1:10:37   85    18:34    7:59    169   6:03:05   188   29.75   5:03    156   4:02:08   109   5:44     11:28:50   2:36:07
140      1250         Ximo Giner                                            ESP - CLUB TRIATLO CARLET                      1:11:33   90    18:49    8:00    170   6:11:27   204   29.08   5:56    179   3:52:11   79    5:30     11:29:06   2:36:23
141      715          Jean-Daniel Roch                                      SUI                                            1:07:22   67    17:43    4:21    34    6:28:20   220   27.81   3:47    104   3:46:59   55    5:22     11:30:48   2:38:05
142      883          Markus März                                           GER - SC Neukirchen                            1:16:02   144   20:00    6:01    103   5:36:00   106   32.14   2:50    56    4:30:14   172   6:24     11:31:05   2:38:22
143      1810         Oostland Stéphane                                     BEL - Gembloux Triathlon Club                  1:10:52   87    18:38    9:30    195   5:53:03   169   30.59   7:53    215   4:09:52   128   5:55     11:31:09   2:38:26
144      1513         Niels Henrik Præstiin                                 DEN - Vejle IF Triathlon                       1:35:22   243   25:05    5:22    69    5:51:17   166   30.75   3:57    114   3:55:13   93    5:34     11:31:10   2:38:27
145      1808         Ole Simonsen                                          DEN                                            1:17:00   156   20:15    13:13   242   6:09:14   200   29.25   8:54    225   3:43:00   45    5:17     11:31:19   2:38:36
146      1826         Rachid Bech-Azeddine                                  DEN - Bagsværd Triathlon Klub                  1:18:21   163   20:36    7:17    146   6:11:44   205   29.05   4:03    119   3:51:20   77    5:28     11:32:43   2:40:00
147      1248         Xavier Bronlet                                        SUI - Cycling Group Ceresio San Bernardino     1:14:54   128   19:42    7:36    159   5:45:23   139   31.27   3:36    99    4:21:31   156   6:11     11:33:00   2:40:17
148      1459         Lars Nordlund Jensen                                  DEN                                            1:14:06   115   19:29    7:51    166   5:46:13   141   31.19   5:03    155   4:19:52   153   6:09     11:33:03   2:40:20
149      198          Lars Qaddoum                                          SWE - JS World Media                           1:16:40   152   20:10    9:59    205   5:40:42   128   31.70   3:07    77    4:24:01   164   6:15     11:34:28   2:41:45
150      1476         Martin Barrett                                        GBR                                            1:14:25   120   19:34    8:47    179   5:48:16   153   31.01   3:15    83    4:19:52   152   6:09     11:34:33   2:41:50
151      1667         Erkki Kiviniemi                                       FIN                                            1:21:50   193   21:31    13:02   240   6:07:27   198   29.39   5:13    161   3:47:36   60    5:23     11:35:06   2:42:23
152      1244         Uffe Sonne Pedersen                                   DEN - TRI4                                     1:26:04   222   22:38    7:27    155   6:04:36   191   29.62   2:22    33    3:56:20   94    5:36     11:36:47   2:44:04



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                             17
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                   Swim      #     min/km   T1      #     Bike       #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
153      1247         Will Mepham                                           GBR - www.tri-monkey.co.uk                    1:06:37   62    17:31    7:56    167   6:04:47    193   29.61   4:07    124   4:16:07   143   6:04     11:39:33   2:46:50
154      773          Niels Jensen                                          DEN - Bloustrød triathleten                   1:14:21   118   19:33    7:12    144   5:29:21    80    32.79   3:01    71    4:47:15   199   6:48     11:41:09   2:48:26
155      1533         Peter Raahauge                                        DEN                                           1:11:46   92    18:53    9:13    190   5:55:53    173   30.35   5:34    169   4:19:56   154   6:09     11:42:21   2:49:38
156      1438         Kenni Lahn                                            DEN - 727 communication as                    1:11:51   95    18:54    9:23    194   5:56:55    175   30.26   5:29    166   4:18:47   148   6:07     11:42:24   2:49:41
157      1742         Kim Hansen                                            DEN - Islev tri                               1:19:47   177   20:59    5:30    75    5:38:00    116   31.95   2:10    26    4:38:28   189   6:35     11:43:54   2:51:11
158      199          Lars Brønsgaard Thomassen                             DEN - Novo Nordisk/KIF                        1:16:46   155   20:11    6:08    108   5:34:52    99    32.25   4:05    120   4:42:24   194   6:41     11:44:12   2:51:29
159      915          Friis Lars                                            DEN - Triathleten                             1:06:01   55    17:22    4:15    29    5:27:57    73    32.93   2:37    45    5:04:10   217   7:12     11:44:57   2:52:14
160      800          Jesper Green                                          DEN - Fitness.dk                              1:14:47   124   19:40    4:47    46    5:51:09    165   30.76   3:56    111   4:30:26   175   6:24     11:45:03   2:52:20
161      1240         Tor Olsen                                             NOR - Arendal triathlon                       1:21:22   190   21:24    4:23    36    5:47:26    150   31.09   5:09    158   4:26:55   171   6:19     11:45:14   2:52:31
162      757          Stefan Vidar Sigtryggsson                             ISL                                           1:18:36   168   20:40    4:52    53    6:18:29    211   28.54   7:20    205   3:56:46   95    5:36     11:46:01   2:53:18
163      1387         Henrik Warming                                        DEN - Skive AM Triathlon                      1:29:02   231   23:25            0     15:26:46   245   11.65   3:00    70    4:01:29   108   5:43     11:46:09   2:53:26
164      790          Martin Friis                                          DEN - Fitness DK                              1:29:42   233   23:36    7:41    163   6:14:32    209   28.84   4:10    127   3:50:58   73    5:28     11:47:01   2:54:18
165      1360         Einar Finnur Valdimarsson                             ISL - Triathlon Iceland                       1:31:39   239   24:06    11:27   224   6:06:39    196   29.46   4:55    150   3:53:45   86    5:32     11:48:24   2:55:41
166      1694         Ingo Miosga                                           GER                                                     0                      0                0             12:26   247   4:32:41   180   6:27     11:50:25   2:57:42
167      1408         Jesper Brorson Hansen                                 DEN - Multiatleterne                          1:27:48   228   23:06    14:03   247   5:39:05    122   31.85   7:07    203   4:22:28   161   6:13     11:50:30   2:57:47
168      1767         Lars S. Henning                                       DEN - Sønderhald IF                           1:11:31   89    18:49    13:33   246   5:26:58    71    33.03   8:04    216   4:52:04   204   6:55     11:52:09   2:59:26
169      1534         Peter Wennevold                                       DEN - Haretri                                 1:19:55   178   21:01    7:07    140   5:47:26    149   31.09   4:07    123   4:35:26   185   6:31     11:54:00   3:01:17
170      1749         Klaus Grønhøj                                         DEN - Odense Triathlon Klub                   1:04:34   40    16:59    9:30    196   5:46:48    144   31.14   6:29    191   4:47:21   200   6:48     11:54:40   3:01:57
171      767          Morten Johansen                                       DEN - 3650 cycling                            1:32:06   240   24:14    12:34   238   6:00:13    181   29.98   7:41    212   4:02:24   110   5:44     11:54:57   3:02:14
172      1615         Annu Suchdev                                          SWE - Bonjour Cycliste                        1:25:41   219   22:32    8:52    183   5:59:33    180   30.04   5:06    157   4:16:02   142   6:04     11:55:12   3:02:29
173      1095         Jeroen Ulijn                                          NED - TRIOSS                                  1:12:35   102   19:06    4:57    55    5:36:20    107   32.11   3:31    93    4:57:57   210   7:03     11:55:19   3:02:36
174      1307         Allan Bjørn Gundersen                                 DEN                                           1:10:13   84    18:28    11:34   225   6:05:02    195   29.59   5:32    167   4:23:30   162   6:14     11:55:50   3:03:07
175      1873         Tommy Jensen                                          SWE - Active Island                           1:41:39   246   26:44    6:00    102   6:00:41    184   29.94   3:25    86    4:04:42   114   5:47     11:56:25   3:03:42
176      201          Peer Lisdorf                                          DEN - Brøndby TRI                             1:19:17   172   20:51    10:05   207   6:29:09    221   27.75   8:08    218   3:52:42   82    5:30     11:59:19   3:06:36
177      1137         Marco Ivaldo                                          ITA - Maremola triathlonpietra                1:19:37   174   20:56    8:50    182   5:49:13    157   30.93   6:33    193   4:35:56   187   6:32     12:00:06   3:07:23
178      1071         Heino Wohlert                                         DEN - Langgarverne                            1:20:19   183   21:08    9:01    187   6:03:27    190   29.72   5:02    154   4:22:20   159   6:12     12:00:07   3:07:24
179      1569         Thomas Jakobsen                                       DEN                                           1:18:35   166   20:40    13:04   241   5:39:13    123   31.84   10:29   235   4:39:14   191   6:37     12:00:33   3:07:50
180      1530         Peter Jægerskou                                       DEN - TRI4                                    1:45:27   249   27:44    10:32   214   5:48:32    155   30.99   8:19    221   4:08:28   124   5:53     12:01:16   3:08:33
181      795          Morten Stampe Christensen                             DEN - fitness dk                              1:22:37   201   21:44    10:20   209   5:56:33    174   30.29   8:17    220   4:23:44   163   6:14     12:01:29   3:08:46
182      1085         Jason Baggaley                                        GBR - Edinburgh Triathletes                   1:03:39   37    16:45    5:20    67    5:47:55    152   31.04   4:45    142   5:00:07   213   7:06     12:01:44   3:09:01
183      1611         Andreas Hermühlen                                     GER - Sigiltra Sögel                          1:23:49   209   22:03    5:59    100   5:44:37    138   31.34   3:21    84    4:44:26   196   6:44     12:02:10   3:09:27
184      1678         Graeme Allan                                          GBR - ATHelite Triathlon Club                 1:24:29   213   22:13    5:45    87    5:52:19    168   30.66   6:12    187   4:35:01   182   6:31     12:03:43   3:11:00
185      881          Piccone Paolo                                         ITA - riviera triathlon 1992                  1:06:10   59    17:24    6:04    106   5:33:29    96    32.39   6:15    188   5:13:55   223   7:26     12:05:51   3:13:08
186      1711         Jens Rath                                             DEN - Sportlounge                             1:21:38   191   21:28    8:59    186   5:29:08    77    32.81   9:01    227   4:57:16   209   7:02     12:06:00   3:13:17
187      1858         Søren Holmegaard Larsen                               DEN - Thrane & Thrane                         1:16:36   151   20:09    10:03   206   6:21:57    216   28.28   5:43    171   4:12:35   136   5:59     12:06:53   3:14:10
188      1114         Karsten Hansen                                        DEN                                           1:15:44   140   19:55    9:23    193   6:04:43    192   29.61   6:01    183   4:31:26   176   6:25     12:07:14   3:14:31
189      1757         Lars Bryde Lind                                       DEN - Hillerød Fysioterapi & træningscenter   1:17:55   160   20:30    12:23   236   6:13:33    208   28.91   6:00    182   4:18:29   147   6:07     12:08:19   3:15:36
190      1719         Jesper Schouw                                         DEN - Vindinge                                1:33:50   242   24:41    5:00    57    6:05:00    194   29.59   3:00    69    4:22:11   158   6:12     12:09:00   3:16:17
191      1758         Lars Eriksen                                          DEN                                                     0                      0                0             4:33    248   0:03:03   1     0:04     12:12:53   3:20:10
192      1804         Neville Blowers                                       GBR - Leicester Tri                           1:12:25   101   19:03    11:37   226   6:09:59    202   29.19   5:12    160   4:35:16   183   6:31     12:14:28   3:21:45
193      817          Jakob Johannsen                                       DEN - Fitnessdk                               1:24:33   214   22:14    8:16    171   6:00:16    182   29.98   9:18    231   4:33:55   181   6:29     12:16:16   3:23:33
194      264          Romain Cabanski                                       FRA - SARREGUEMINES TRIATHLON CLUB            1:20:35   185   21:12    7:26    153   5:39:26    125   31.82   6:17    189   5:06:57   219   7:16     12:20:38   3:27:55
195      1324         Brian Erdmann                                         DEN                                           1:13:11   110   19:15    10:24   211   5:42:06    134   31.57   7:00    200   5:09:49   221   7:20     12:22:28   3:29:45
196      1842         Steen Koefoed                                         DEN - HareTri                                 1:04:22   39    16:56    9:35    201   6:25:48    219   27.99   5:59    180   4:38:40   190   6:36     12:24:22   3:31:39
197      1558         Sven-Heiko Hennig                                     GER                                           1:15:41   139   19:54    5:36    80    6:12:31    206   28.99   3:36    97    4:47:23   201   6:48     12:24:45   3:32:02
198      1382         Henrik Damslund                                       DEN - Hareskovens Triathlonklub               1:26:51   224   22:51    14:11   248   6:07:33    199   29.38   9:17    230   4:31:45   177   6:26     12:29:36   3:36:53
199      2060         Breden Yvan                                           FRA - ASPTT TRIATHLON STRASBOURG              1:17:54   159   20:29    6:32    120   6:06:56    197   29.43   6:25    190   4:52:33   206   6:55     12:30:19   3:37:36
200      1354         Dieter Meuer                                          GER - Köln Triathlon e. V                     1:20:14   181   21:06    5:36    82    6:01:06    187   29.91   2:51    59    5:02:37   215   7:10     12:32:23   3:39:40
201      629          Søren Sillesen                                        DEN - Atletica-tri Horsens                    1:22:39   202   21:44    8:49    181   5:58:14    177   30.15   7:05    201   4:56:11   208   7:01     12:32:56   3:40:13
202      1510         Niels Erikstrup                                       DEN - Topsoe Fuel Cell                        1:53:58   252   29:59    9:33    199   5:33:08    93    32.42   10:29   236   4:46:27   198   6:47     12:33:33   3:40:50
203      1133         Maik Graf                                             GER                                           1:04:43   42    17:01    5:47    90    5:45:51    140   31.23   4:07    125   5:34:16   230   7:55     12:34:42   3:41:59
204      1331         Carsten Mygind Feldt                                  DEN                                           1:12:56   107   19:11    11:17   223   6:32:21    224   27.53   9:16    229   4:31:54   178   6:26     12:37:42   3:44:59
205      846          Søren Rønnelund                                       DEN - Fitnessdk.dk                            1:22:12   197   21:37    12:15   231   6:21:23    214   28.32   8:07    217   4:36:32   188   6:33     12:40:28   3:47:45
206      1670         Flemming Olsen                                        DEN                                           1:15:23   137   19:50    10:53   217   5:49:25    158   30.91   5:47    174   5:19:13   226   7:33     12:40:38   3:47:55
207      1698         Jacob Heggelund Christiansen                          DEN                                           1:21:49   192   21:31    12:20   234   6:33:05    225   27.48   3:56    109   4:30:17   173   6:24     12:41:24   3:48:41
208      1616         Antonio Fraga                                         ESP - Aguaverde                               1:12:12   98    18:59    12:13   230   6:15:13    210   28.78   7:47    214   4:54:07   207   6:58     12:41:31   3:48:48
209      1585         Victor Rodrigues                                      POR - Ribabike                                1:14:53   126   19:42    7:08    141   6:09:51    201   29.20   7:45    213   5:02:08   214   7:09     12:41:44   3:49:01
210      1691         Henrik Moller Krabbe                                  DEN                                           1:20:00   179   21:02    9:14    191   6:21:31    215   28.31   7:20    206   4:44:02   195   6:43     12:42:06   3:49:23
211      1016         Bjarke Thyrrestrup                                    DEN - C.D.Herrera Triatlon                    1:17:12   157   20:18    8:57    184   5:26:07    68    33.12   4:12    129   5:45:48   235   8:11     12:42:14   3:49:31
212      1570         Thomas Krarup Simonsen                                DEN                                           2:05:51   256   33:06    13:23   243   6:19:24    212   28.47   7:29    208   3:57:25   96    5:37     12:43:30   3:50:47
213      1865         Thomas Harder                                         DEN                                           1:21:56   194   21:33    12:49   239   6:31:58    223   27.55   13:32   243   4:24:17   165   6:15     12:44:30   3:51:47
214      1419         Johnni Thomsen                                        DEN                                           1:16:23   148   20:05    8:34    174   5:36:38    109   32.08   9:35    234   5:35:22   231   7:56     12:46:29   3:53:46
215      1460         Lars Rye Jeppesen                                     DEN - KVIK Tri Team                           1:30:15   235   23:44    6:33    121   5:27:45    72    32.95   4:48    147   5:38:18   232   8:00     12:47:37   3:54:54
216      1429         Karl Pinault                                          FRA - Lannion Triathlon                       1:18:28   165   20:38    15:18   251   6:39:28    230   27.04   9:21    232   4:25:14   167   6:17     12:47:47   3:55:04
217      1532         Peter Nistrup                                         DEN                                           1:26:05   223   22:39    9:43    203   5:58:08    176   30.16   6:56    199   5:08:41   220   7:18     12:49:30   3:56:47
218      863          Alberto Trip Quarello                                 ITA - La Dogliola Active Group                1:24:59   216   22:21    6:09    109   6:23:13    218   28.18   3:47    103   4:52:16   205   6:55     12:50:21   3:57:38
219      1782         Martin Sanderhoff                                     DEN                                           1:43:02   248   27:06    11:42   227   6:13:21    207   28.93   8:34    223   4:35:34   186   6:31     12:52:11   3:59:28
220      267          Rudi Donckers                                         BEL                                           1:23:10   205   21:52    4:43    42    5:40:27    127   31.72   5:11    159   5:40:26   234   8:04     12:53:54   4:01:11



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:48)                                                                                                                                                                             18
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 40-44 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                        Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
221      1813         Paul Corderoy                                         GBR                                1:41:58   247   26:49    8:42    175   5:49:49   159   30.87   4:47    146   5:10:06   222   7:20     12:55:20   4:02:37
222      1753         Kristian Röhl                                         DEN                                1:18:35   167   20:40    7:56    168   6:31:15   222   27.60   6:05    184   4:59:02   212   7:05     13:02:51   4:10:08
223      1849         Steve Heath                                           GBR                                1:19:11   170   20:50    6:52    130   6:53:05   235   26.15   5:51    175   4:48:58   203   6:50     13:13:55   4:21:12
224      918          Jörgen Wejlin                                         SWE - Triathlon Syd                1:23:46   208   22:02    4:48    48    6:44:19   233   26.71   2:33    41    4:58:45   211   7:04     13:14:10   4:21:27
225      1819         Peter Schiellerup                                     NOR - Geilo IL                     1:29:45   234   23:37    17:18   252   6:35:10   227   27.33   11:55   240   4:47:26   202   6:48     13:21:33   4:28:50
226      1847         Stéphane Villeneuve                                   FRA - Trisaleve                    1:05:12   47    17:09    7:01    137   6:20:16   213   28.40   3:40    101   5:50:11   237   8:17     13:26:17   4:33:34
227      842          Thomas Hagerup                                        DEN - fitnessdk                    1:33:39   241   24:38    9:34    200   6:35:06   226   27.34   3:51    106   5:15:01   224   7:27     13:37:10   4:44:27
228      251          Olav Aasted                                           DEN                                1:56:22   253   30:37    13:27   245   6:35:32   228   27.31   15:41   244   4:39:48   192   6:37     13:40:48   4:48:05
229      1671         Frank Grebe                                           GER                                1:24:42   215   22:17    9:46    204   6:44:08   232   26.72   5:32    168   5:18:29   225   7:32     13:42:36   4:49:53
230      1683         Hans Schwaner                                         DEN - Ninjas.dk                    1:22:50   204   21:47    8:43    178   6:46:24   234   26.57   4:54    149   5:21:41   227   7:37     13:44:30   4:51:47
231      1779         Mark Jacob                                            GBR - Derby Tri Club               1:37:40   244   25:42    10:54   218   7:00:56   238   25.66   9:25    233   4:46:22   197   6:47     13:45:16   4:52:33
232      870          Sonny Petersen                                        DEN - Team Goliat                  1:25:47   221   22:34    11:58   229   6:37:24   229   27.18   11:33   238   5:23:24   228   7:39     13:50:03   4:57:20
233      1550         Sérgio Ogasawara Oliveira                             POR - A.B.V.Estoris                1:25:37   218   22:31    8:27    172   7:15:47   240   24.78   6:44    195   5:04:10   218   7:12     14:00:42   5:07:59
234      1528         Per Kyed Laursen                                      DEN - KTK86 / Fitnessdk            1:22:44   203   21:46    11:02   220   6:23:09   217   28.19   7:06    202   6:02:00   239   8:34     14:05:59   5:13:16
235      1822         Peter Ørnbo                                           DEN                                1:17:51   158   20:29    15:01   250   6:40:23   231   26.98   9:02    228   5:46:14   236   8:12     14:08:30   5:15:47
236      1706         Jan Larsen                                            DEN                                1:20:53   186   21:16    11:12   222   7:42:13   242   23.37   5:54    178   5:03:42   216   7:11     14:23:51   5:31:08
237      1817         Peter Hjermind                                        DEN - Blovstrød                    1:22:27   199   21:41    17:23   253   6:58:40   237   25.80   7:36    210   5:39:18   233   8:02     14:25:21   5:32:38
238      1803         Neil Martin                                           GBR                                1:25:18   217   22:26    12:20   235   6:55:09   236   26.01   13:12   242   5:53:34   238   8:22     14:39:32   5:46:49
239      1656         Dave Acklam                                           GBR - Derby Tri Club               1:52:57   251   29:43    9:07    188   7:05:32   239   25.38   4:45    141   5:30:14   229   7:49     14:42:33   5:49:50
240      263          Ricardo Martínez Rodríguez                            ESP                                2:03:28   255   32:29    19:29   254   7:47:13   243   23.12   8:56    226   6:09:50   240   8:45     16:28:54   7:36:11
DNF      718          Jesper Mortensen                                      DEN                                1:00:24   19    15:53    5:51    93    5:20:13   51    33.73   2:16    29              0
DNF      509          Joao Maral                                            POR - SS CGD                       0:58:45   13    15:27    6:10    111   5:38:18   119   31.92   4:00    116             0
DNF      889          Christoph Wenter                                      GER - SV Solidaritaet Ismaning     1:18:59   169   20:46    5:38    84    5:29:17   79    32.80   1:43    7               0
DNF      650          Ulrich Møllnitz                                       DEN                                1:15:08   132   19:46    7:24    151   5:33:46   97    32.36   2:41    48              0
DNF      1052         Flemming Steen                                        DEN - KTK86                        1:18:04   162   20:32    5:06    59    5:36:37   108   32.09   2:35    42              0
DNF      1340         Christian Wilk                                        GER                                1:23:37   207   22:00    7:12    143   5:47:11   147   31.11   4:24    137             0
DNF      1867         Thomas Nielsen                                        DEN - TIF                          1:21:15   189   21:22    7:21    149   7:17:50   241   24.67   11:37   239             0
DNF      1786         Michael Ahlm                                          DEN                                1:15:21   134   19:49    13:24   244   7:53:25   244   22.81   8:29    222             0
DNF      597          Preben Hagstrøm Jacobsen                              DEN - Århus 1900                   0:54:09   5     14:14    3:51    20              0                     0               0
DNF      469          Frank Jensen                                          DEN - Grenå Svømmeklub             1:02:05   28    16:20    3:32    11              0                     0               0
DNF      471          Frank Roeger                                          GER - Kaifu Tri Team               1:01:31   24    16:11    4:16    30              0                     0               0
DNF      593          Peter Ratkovsky                                       SVK - Triatlon Team Trnava         1:04:35   41    16:59    4:20    33              0                     0               0
DNF      555          Mathias Müller                                        GER - ATV Hückeswagen              1:06:08   57    17:24    4:23    35              0                     0               0
DNF      924          Peter-Andrew Bath                                     AUS - Tritalk.co.Uk                1:27:40   227   23:04    6:17    115             0                     0               0
DNF      1413         Joakim Bjork                                          SWE                                1:31:15   238   24:00    7:40    162             0                     0               0
DNF      1816         Peter Haxgart                                         DEN - Herlev Tri & Motion          1:40:49   245   26:31    10:37   215             0                     0               0
DNF      1832         René Thrane                                           DEN - Herlev Tri & Motion          1:50:48   250   29:09    9:31    197             0                     0               0
DNF      1313         Benny Jepsen                                          DEN                                1:59:17   254   31:23    12:15   232             0                     0               0
DNF      1232         Thomas Yde Hede                                       DEN                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1018         Bo Matthiesen                                         DEN - PrimeWalk                              0                      0               0                     0               0
DNF      1037         Claus Mause Jacobsen                                  DEN - Fredericia Triathlon Team              0                      0               0                     0               0
DNF      1157         Michael Stromsoe                                      GBR                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1407         Jeppe Kier                                            DEN                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1393         Ingolf Cohrs                                          GER - Lebensfitness e.V. Hamburg             0                      0               0                     0               0
DNF      1477         Martin Hoos                                           GER                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1519         Olivier Guibert                                       FRA                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1507         Nicolai Boston                                        DEN - Nougatstængerne                        0                      0               0                     0               0
DNF      1489         Michael Ladegaard Jensen                              DEN                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1602         Alexandros Kaloudis                                   GRE                                          0                      0               0                     0               0
DNF      864          James Geraghty                                        IRL - liquid motion                          0                      0               0                     0               0
DNF      875          Markus Mertens                                        GER - OSC Bremerhaven                        0                      0               0                     0               0
DNF      867          Jens Dam                                              DEN - Multiatleterne                         0                      0               0                     0               0
DNF      872          Hans Nielsen                                          DEN - Nyborg Tri                             0                      0               0                     0               0
DNF      653          Vincenzo Greco                                        ITA - A.S.D. TRIATHLON 3V                    0                      0               0                     0               0
DNF      735          Martin Kötter                                         GER                                          0                      0               0                     0               0
DNF      737          Michael Pabst                                         DEN                                          0                      0               0                     0               0
DNF      519          Jørgen Gam-Jørgensen                                  DEN - Brøndby Triathlon Club                 0                      0               0                     0               0
DNF      495          Jan Hugo Svendsen                                     NOR - Harstad Cykleklubb                     0                      0               0                     0               0
DNF      496          Jan Olav Isachsen                                     NOR                                          0                      0               0                     0               0
DNF      472          Frank Denis Kristiansen                               NOR - Rye sportsklubb                        0                      0               0                     0               0
DNF      253          Per Bjørnsholm                                        DEN                                          0                      0               0                     0               0
DNF      408          Anders Glæsel                                         DEN - TNP                                    0                      0               0                     0               0
DNF      1872         Tim Mccormac                                          IRL                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1875         Tony Hocking                                          GBR                                          0                      0               0                     0               0
DNF      1855         Sven Thomsen                                          DEN - Aalborg Triathlon Klub                 0                      0               0                     0               0
DNF      1861         Thomas Albertsen                                      DEN - Team Incent ApS                        0                      0               0                     0               0
DNF      1645         Christian Møhl                                        DEN - Brøndby Triathlon Club                 0                      0               0                     0               0
DNF      179          Jesus Tolmo Garcia                                    ESP - CN. COSTA CALIDA                       0                      0               0                     0               0



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                 19
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 45-49 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                          Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
1        647          Torsten Endres                                        GER - TSV Barsinghausen                              1:01:46   11    16:15    3:37    6     4:48:51   1     37.39   1:48    4     3:11:30   2     4:32     9:07:29
2        604          Robert Geier                                          GER - Tri Team Berlin                                1:05:26   26    17:12    3:58    11    5:12:56   10    34.51   1:31    2     3:10:55   1     4:31     9:34:45    0:27:16
3        500          Jens Schönbohm                                        GER - RC Endspurt Herford                            1:03:02   15    16:35    3:47    9     4:56:54   2     36.38   2:42    17    3:41:21   13    5:14     9:47:44    0:40:15
4        538          Lars Møller Andersen                                  DEN - OTK                                            1:05:57   28    17:21    3:46    8     5:14:55   13    34.30   1:07    1     3:24:12   3     4:50     9:49:54    0:42:25
5        417          Andrass Joensen                                       FOY - Føroya Triathlon Felag                         1:02:48   13    16:31    4:56    23    5:11:03   8     34.72   2:07    8     3:34:13   8     5:04     9:55:05    0:47:36
6        712          Guenter Hausschmid                                    GER                                                  1:12:07   59    18:58    6:02    45    5:00:39   3     35.92   3:09    33    3:40:57   12    5:14     10:02:53   0:55:24
7        710          Frank Schröder                                        GER                                                  1:09:25   41    18:15    5:01    30    5:20:57   17    33.65   2:56    26    3:26:02   4     4:52     10:04:19   0:56:50
8        401          Rolf Sørensen                                         DEN - Sigma Tri                                      1:02:30   12    16:26    4:04    14    5:05:37   4     35.34   4:40    69    3:48:14   25    5:24     10:05:02   0:57:33
9        656          Wolfgang Weinmann                                     GER - Post SV Weilheim                               1:08:04   36    17:54    3:13    2     5:05:58   5     35.30   2:25    12    3:55:27   33    5:34     10:15:04   1:07:35
10       908          Torsten Fischer-Rasmussen                             DEN - tri4                                           1:01:02   7     16:03    5:50    41    5:32:02   41    32.53   4:27    65    3:33:47   7     5:03     10:17:06   1:09:37
11       877          Jard Bringedal                                        NOR - Oslofjord triatlon                             1:18:53   94    20:45    4:24    17    5:07:32   6     35.12   2:08    9     3:45:58   19    5:21     10:18:52   1:11:23
12       1088         Jens Bjerge                                           GRL - Kalak Tri                                      1:12:02   58    18:57    6:04    46    5:24:04   21    33.33   3:20    36    3:34:21   9     5:04     10:19:48   1:12:19
13       855          Lars Juul                                             DEN - Kiropraktik tak                                1:04:35   22    16:59    4:39    21    5:14:36   12    34.33   2:25    11    3:57:23   36    5:37     10:23:36   1:16:07
14       873          Dennis Jørgensen                                      DEN - Odense Triathlon Klub                          1:05:42   27    17:17    5:00    27    5:21:16   19    33.62   5:51    94    3:49:27   27    5:26     10:27:15   1:19:46
15       1126         Lars Christensen                                      DEN - Pronova BioPharma / KIF                        1:11:14   55    18:44    5:12    31    5:24:40   25    33.27   3:00    27    3:46:33   20    5:22     10:30:37   1:23:08
16       467          Frank Boller                                          GER - RTV Haselgrund e.V.                            0:54:33   1     14:21    4:16    15    5:34:18   46    32.31   2:26    13    3:55:43   34    5:35     10:31:15   1:23:46
17       497          Jari Salojärvi                                        FIN - Helsinki Triathlon                             1:05:25   25    17:12    4:55    22    5:30:48   38    32.65   3:43    49    3:47:11   21    5:23     10:31:59   1:24:30
18       1745         Kim Würtz                                             DEN - Randers Freja Atletik og Triatlon              1:01:32   9     16:11    7:09    70    5:28:31   33    32.88   3:07    32    3:52:34   32    5:30     10:32:51   1:25:22
19       1650         Claus Nymand                                          DEN - Guldborgsund Triathlom                         1:13:48   68    19:25    9:15    100   5:35:18   50    32.21   4:44    71    3:34:59   10    5:05     10:38:02   1:30:33
20       543          Lennart Christoffersen                                DEN - Roskilde Trialthlon                            1:05:01   23    17:06    5:13    32    5:33:16   44    32.41   2:46    19    3:52:09   31    5:30     10:38:23   1:30:54
21       583          Oliver Mernberger                                     GER - SKG Sprendlingen Triathlon                     1:11:38   56    18:51    5:37    36    5:36:28   55    32.10   3:32    42    3:41:36   14    5:15     10:38:50   1:31:21
22       620          Stephan Friemel                                       GER - RTC Frechen 80 e.V.                            1:14:13   69    19:31    4:23    16    5:15:24   14    34.24   2:49    22    4:02:16   47    5:44     10:39:03   1:31:34
23       1048         Esben Mikkelsen Lorenzen                              DEN - Rødekro-IF Tri                                 1:27:05   124   22:54    6:58    67    5:21:06   18    33.64   3:01    28    3:47:46   22    5:23     10:45:54   1:38:25
24       1184         Paul Dale                                             GBR - Leicester Tri                                  1:14:35   73    19:37    5:01    29    5:13:14   11    34.48   2:51    23    4:10:49   54    5:56     10:46:27   1:38:58
25       1363         Erik Steffensen                                       DEN - ktk86                                          1:15:07   76    19:45    6:18    50    5:35:52   52    32.16   3:05    30    3:49:22   26    5:26     10:49:41   1:42:12
26       1498         Morten Hastrup                                        DEN                                                  1:12:47   62    19:09    8:18    88    5:43:25   66    31.45   5:05    78    3:42:32   16    5:16     10:52:06   1:44:37
27       466          Francois-Xavier Li                                    FRA - BRAT                                           1:09:55   43    18:23    4:24    18    5:24:04   22    33.33   1:55    6     4:12:27   58    5:58     10:52:43   1:45:14
28       1177         Nils Nørskov-Erichsen                                 DEN                                                  1:06:57   32    17:36    7:45    84    5:12:00   9     34.62   5:16    82    4:21:10   78    6:11     10:53:06   1:45:37
29       535          Lars Åkerman                                          SWE - Ironmaniac Triathlon Club                      1:12:52   63    19:10    7:49    85    5:41:09   61    31.66   4:12    59    3:48:08   24    5:24     10:54:09   1:46:40
30       1144         Mark Naftel                                           GBR - Guernsey Triathlon Club                        1:10:04   47    18:26    6:36    58    5:29:13   35    32.81   4:57    75    4:04:55   51    5:48     10:55:43   1:48:14
31       400          Steen Tinning                                         DEN - Sigma Tri                                      1:18:50   93    20:44    5:34    35    5:30:42   37    32.66   3:07    31    3:58:14   38    5:38     10:56:25   1:48:56
32       811          Claus Aagaard                                         DEN - FitnessDK                                      1:26:08   122   22:39    10:39   116   5:32:51   43    32.45   6:50    110   3:40:28   11    5:13     10:56:55   1:49:26
33       1317         Bjarne Skousen                                        DEN - KTK86 / Eik Bank                               1:15:59   83    19:59    7:44    83    5:56:54   83    30.26   6:06    97    3:30:27   5     4:59     10:57:07   1:49:38
34       1398         Jan Rasmussen                                         DEN - KVIK Tri Team                                  1:09:09   40    18:11    5:52    43    5:27:10   28    33.01   3:46    50    4:12:40   59    5:59     10:58:35   1:51:06
35       1366         Flemming Bargholz                                     DEN - Herlev Tri &Motion                             1:04:20   20    16:55    10:39   115   5:42:25   64    31.54   4:23    63    3:59:25   40    5:40     11:01:11   1:53:42
36       1156         Michael Porsbo                                        DEN - Køge Tri Team 2000                             1:24:52   120   22:19    7:10    71    5:27:38   29    32.96   4:32    68    3:58:13   37    5:38     11:02:24   1:54:55
37       720          Juergen Penert                                        GER                                                  1:10:27   50    18:32    6:28    55    5:41:12   62    31.65   5:31    88    3:59:29   41    5:40     11:03:05   1:55:36
38       1545         Roger Solich                                          GER - ASV Köln Triathlon                             1:23:54   115   22:04    3:25    3     5:46:54   72    31.13   1:50    5     3:47:53   23    5:23     11:03:54   1:56:25
39       1135         Marc Vanden Eynden                                    BEL                                                  1:15:45   81    19:56    6:54    65    5:39:29   58    31.81   4:06    58    3:59:52   43    5:41     11:06:04   1:58:35
40       618          Stefan Moosleitner                                    GER - Triabolos Hamburg                              1:07:46   34    17:49    5:00    26    5:24:29   24    33.28   2:10    10    4:27:11   86    6:19     11:06:34   1:59:05
41       1061         Giovanni Alliri                                       ITA - ASD MAREMOLA TRIATHLON                         1:07:37   33    17:47    5:47    39    5:27:48   32    32.95   7:39    122   4:17:58   70    6:06     11:06:48   1:59:19
42       581          Nils Behn                                             GER - werk3 triathlon Hamburg                        1:14:32   72    19:36    3:33    5     5:27:44   31    32.95   2:53    24    4:18:21   71    6:07     11:07:02   1:59:33
43       1770         Leif Andersen                                         DEN - Ninjas                                         1:03:24   16    16:41    9:14    99    5:34:40   47    32.27   6:09    99    4:14:06   61    6:01     11:07:32   2:00:03
44       922          Ralf Fleer                                            GER - Tri-Speed Marienfeld 1987                      1:22:34   107   21:43    6:41    60    5:44:23   68    31.36   3:59    57    3:51:52   29    5:29     11:09:27   2:01:58
45       1336         Christian Horsted                                     DEN                                                  1:29:26   131   23:31    9:56    110   5:41:45   63    31.60   7:45    124   3:42:46   17    5:16     11:11:36   2:04:07
46       1090         Jens Gramkow                                          DEN - Ninjas.dk                                      0:59:00   3     15:31    5:32    34    5:44:39   69    31.34   2:38    16    4:20:19   75    6:10     11:12:06   2:04:37
47       272          Sami Mäki-Petäys                                      FIN - Helsinki Triathlon                             1:22:17   106   21:39    7:19    75    5:24:58   26    33.24   3:13    35    4:14:53   62    6:02     11:12:39   2:05:10
48       1792         Mads Freund                                           DEN - KTK86                                          1:20:27   100   21:10    8:54    96    5:35:58   53    32.15   4:32    67    4:05:11   52    5:48     11:15:01   2:07:32
49       1194         Piotr Dlugolecki                                      POL                                                  1:19:24   96    20:53    6:40    59    5:45:46   71    31.24   3:54    53    3:59:33   42    5:40     11:15:14   2:07:45
50       212          Rene Andersen                                         DEN                                                  1:28:14   128   23:12    11:32   132   5:31:06   39    32.62   7:30    119   3:58:24   39    5:38     11:16:43   2:09:14
51       1344         Dan Ejrup                                             DEN - HARETRI                                        1:10:42   52    18:36    5:37    37    5:30:17   36    32.70   3:53    52    4:27:11   85    6:19     11:17:37   2:10:08
52       1452         Kurt Reincke                                          DEN - SATS Triathlon                                 1:23:58   116   22:05    14:19   143   5:20:46   16    33.67   3:42    47    4:14:55   63    6:02     11:17:38   2:10:09
53       929          Bernd Pohl                                            GER - werk 3 triathlon hamburg                       1:03:28   17    16:42    4:25    19    5:35:33   51    32.19   3:25    37    4:31:50   88    6:26     11:18:39   2:11:10
54       1680         H.c. Ivarsen                                          DEN                                                  1:24:04   117   22:07    8:34    92    5:40:00   60    31.77   3:33    43    4:03:43   49    5:46     11:19:52   2:12:23
55       182          Johnny Jensen                                         DEN                                                  1:09:58   45    18:24    5:43    38    5:24:18   23    33.30   5:21    84    4:36:34   90    6:33     11:21:51   2:14:22
56       1535         Peter H. Johannessen                                  DEN - Odense Triatlon Klub                           1:06:18   29    17:26    11:27   131   5:35:14   49    32.22   8:31    135   4:20:48   77    6:10     11:22:15   2:14:46
57       1471         Mads Peter Trans                                      DEN - Tri4                                           1:15:48   82    19:56    6:32    56    5:34:57   48    32.24   6:37    105   4:18:36   73    6:07     11:22:28   2:14:59
58       759          Sukil Thomas Fernando                                 DEN                                                  1:27:24   125   22:59    7:43    81    5:28:33   34    32.87   4:41    70    4:16:12   65    6:04     11:24:30   2:17:01
59       803          Henning Bach Christensen                              DEN - Fitness.dk/Ninjas.dk                           1:22:11   105   21:37    6:49    64    6:02:09   95    29.82   3:50    51    3:50:28   28    5:27     11:25:25   2:17:56
60       787          Kenneth Bøgeblad Østerskovgaard                       DEN - Fitness dk                                     1:10:02   46    18:25    11:23   129   5:36:14   54    32.12   10:23   138   4:18:59   74    6:08     11:26:58   2:19:29
61       1501         Morten Sandlykke                                      DEN - TARGIT A/S                                     1:14:17   71    19:32    6:21    51    5:27:41   30    32.96   2:47    20    4:35:59   89    6:32     11:27:03   2:19:34
62       1022         Bulteel Michel                                        BEL - NSTT                                           1:00:00   5     15:47    4:59    25    5:25:40   27    33.16   5:17    83    4:51:30   107   6:54     11:27:24   2:19:55
63       1850         Steve Meek                                            GBR - Trismart                                       1:12:25   61    19:03    8:12    87    5:38:38   57    31.89   3:40    46    4:25:47   82    6:17     11:28:40   2:21:11
64       453          Dion Thomsen                                          DEN                                                  1:11:50   57    18:54    10:50   119   5:22:16   20    33.51   6:46    109   4:37:03   91    6:33     11:28:43   2:21:14
65       1475         Marko Filipovic                                       DEN - Endurance Sport                                1:13:04   66    19:13    7:42    80    5:43:26   67    31.45   3:55    56    4:20:42   76    6:10     11:28:46   2:21:17
66       1416         John Kennedy                                          GBR                                                  1:19:44   97    20:58    11:41   134   5:39:58   59    31.77   7:54    127   4:12:18   57    5:58     11:31:33   2:24:04
67       1025         Carlo Mario Chierotti                                 ITA - Associazione Sportiva Dilettantistica Virtus   1:04:28   21    16:57    6:05    47    6:05:08   101   29.58   5:43    93    4:11:30   55    5:57     11:32:52   2:25:23
68       821          Jens Ejbye Schmidt                                    DEN - Fitnessdk                                      1:20:23   99    21:09    10:51   120   5:57:21   84    30.22   5:07    79    4:00:33   45    5:42     11:34:14   2:26:45



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                                   20
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 45-49 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                       Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2      #     Run       #     min/km   Time       Diff
69       1212         Simon Perkins                                         GBR - Tri-Force, Herts, UK                        1:10:40   51    18:35    4:27    20    6:01:52   94    29.85   1:43    3     4:17:56   69    6:06     11:36:36   2:29:07
70       1431         Karsten Damgaard Laugesen                             DEN                                               1:12:10   60    18:59    9:39    103   5:19:09   15    33.84   3:30    40    4:52:14   109   6:55     11:36:41   2:29:12
71       755          Stefan Einarsson                                      ISL                                               1:21:08   103   21:20    9:39    102   6:04:30   99    29.63   3:13    34    4:00:42   46    5:42     11:39:10   2:31:41
72       1321         Bo Frederiksen                                        DEN - Pankas                                      1:30:22   132   23:46    12:30   136   5:57:52   86    30.18   6:39    107   3:52:04   30    5:29     11:39:25   2:31:56
73       1368         Frants Christensen                                    DEN                                               1:18:18   89    20:36    12:43   138   6:00:56   92    29.92   5:21    85    4:04:26   50    5:47     11:41:43   2:34:14
74       1480         Martin Spychiger                                      SUI                                               1:18:49   92    20:44    7:17    74    5:31:06   40    32.62   4:47    73    4:39:57   95    6:38     11:41:55   2:34:26
75       1512         Niels Erik Hansen                                     DEN - SMT - Silkeborg                             1:09:56   44    18:24    11:26   130   5:32:36   42    32.47   6:51    111   4:41:23   97    6:40     11:42:10   2:34:41
76       1766         Lars Kure Juul Nielsen                                DEN - KTK86                                       1:04:07   19    16:52    8:54    95    6:09:22   106   29.24   6:33    103   4:13:56   60    6:01     11:42:50   2:35:21
77       766          Wolfram Spycher                                       SUI                                               1:31:58   133   24:12    10:28   113   6:11:54   110   29.04   5:05    77    3:43:39   18    5:17     11:43:02   2:35:33
78       934          Peter Svensson                                        DEN - Aarhus1900 TRI                              1:02:49   14    16:31    4:58    24    6:15:36   115   28.75   4:16    61    4:16:30   66    6:04     11:44:08   2:36:39
79       1518         Ole Smith-Hansen                                      DEN - KTK86                                       1:19:21   95    20:52    10:19   111   6:24:10   122   28.11   8:30    133   3:41:55   15    5:15     11:44:14   2:36:45
80       1322         Bo Munch                                              DEN                                               1:43:20   140   27:11    5:00    28    5:55:23   82    30.39   4:50    74    3:57:03   35    5:37     11:45:34   2:38:05
81       522          Kai Uwe Schlichting                                   GER - Lebensfitness e.V.                          1:08:29   38    18:01    3:27    4     5:49:01   74    30.94   2:55    25    4:42:00   98    6:40     11:45:51   2:38:22
82       499          Jean-François Boigelot                                BEL - Gembloux Triathlon Club                     1:05:10   24    17:08    8:39    93    5:50:52   77    30.78   5:24    86    4:37:04   92    6:33     11:47:06   2:39:37
83       1305         Alistair Henderson                                    GBR - Thames Turbo Triathlon Club                 1:10:44   53    18:36    8:29    91    5:59:49   91    30.02   6:13    100   4:22:19   80    6:12     11:47:31   2:40:02
84       1769         Lasse Steen Ravn                                      DEN - Tri4                                        1:03:34   18    16:43    7:43    82    5:50:35   76    30.81   3:30    39    4:43:07   99    6:42     11:48:27   2:40:58
85       856          Torbjörn Andersson                                    SWE - Klubb Sisu multisport & triathlon           1:39:04   139   26:04    8:46    94    5:33:57   45    32.34   3:04    29    4:24:52   81    6:16     11:49:40   2:42:11
86       900          Jan Pedersen                                          DEN - TRI4                                        1:23:03   111   21:51    5:24    33    6:01:25   93    29.88   2:43    18    4:18:34   72    6:07     11:51:07   2:43:38
87       1794         Mistri Maurizio                                       ITA - ASD STEEL TRIATHLON                         1:14:53   75    19:42    8:29    89    6:15:17   114   28.78   5:42    92    4:06:54   53    5:51     11:51:13   2:43:44
88       1318         Bjarte Eikås                                          NOR - Stavanger Triathlonklubb                    1:10:23   49    18:31    7:37    78    5:42:55   65    31.50   5:37    90    4:46:50   103   6:47     11:53:20   2:45:51
89       1385         Henrik Madsen                                         DEN - TRI4                                        1:54:26   144   30:06    10:57   121   6:13:05   111   28.95   4:29    66    3:32:44   6     5:02     11:55:39   2:48:10
90       1150         Massimo Ciricillo                                     ITA - Maremola triathlonpietra                    1:17:50   86    20:28    7:25    76    5:59:31   89    30.04   6:54    112   4:26:37   83    6:19     11:58:15   2:50:46
91       1629         Brian E. Petersen                                     DEN - Haretri                                     1:00:21   6     15:52    10:58   122   5:36:36   56    32.09   9:58    137   5:03:10   111   7:11     12:01:01   2:53:32
92       888          Peter Thinghuus                                       DEN - SMT-Silkeborg                               1:08:08   37    17:55    7:00    68    6:05:07   100   29.58   3:55    55    4:38:42   93    6:36     12:02:50   2:55:21
93       511          John Milne                                            IRL                                               1:14:17   70    19:32    6:15    49    6:21:06   118   28.34   2:00    7     4:22:02   79    6:12     12:05:37   2:58:08
94       784          Henrik Jensen                                         DEN - fitness dk                                  1:27:37   126   23:03    6:46    63    5:58:56   87    30.09   3:43    48    4:28:56   87    6:22     12:05:56   2:58:27
95       1058         Fredrik Goa                                           SWE - Heleneholm Triteam                          1:15:17   77    19:48    9:34    101   6:10:31   109   29.15   3:54    54    4:26:57   84    6:19     12:06:11   2:58:42
96       1705         Jan Brinck                                            DEN - VUC NORDSJÆLLAND                                      0              27:16   146   6:09:36   108   29.22   7:46    125   4:16:53   67    6:05     12:06:48   2:59:19
97       1586         Åge Møller                                            DEN - ALOT                                        1:06:48   31    17:34    7:09    69    5:59:34   90    30.04   4:27    64    4:51:54   108   6:55     12:09:49   3:02:20
98       1622         Bjarne Soltau                                         DEN                                               1:15:41   80    19:54    6:26    52    5:54:22   81    30.48   8:25    132   4:47:04   104   6:48     12:11:55   3:04:26
99       1648         Christopher Morgan                                    GBR - Thames Turbo Triathlon Club                 1:23:00   110   21:50    12:40   137   5:50:01   75    30.86   6:42    108   4:40:46   96    6:39     12:13:06   3:05:37
100      1606         Anders Teigen                                         DEN - www.teigen.dk                               1:17:53   87    20:29    11:20   127   5:57:28   85    30.21   4:15    60    4:43:19   100   6:42     12:14:13   3:06:44
101      1522         Paul Hancock                                          GBR - votwo                                       1:01:36   10    16:12    6:27    53    5:51:49   79    30.70   5:35    89    5:09:55   114   7:20     12:15:21   3:07:52
102      1635         Carsten Skov Nielsen                                  DEN                                               1:21:24   104   21:25    13:01   139   6:24:56   123   28.06   6:03    96    4:11:53   56    5:58     12:17:15   3:09:46
103      707          Claus Bormann Pedersen                                DEN                                               1:13:01   65    19:12    6:44    62    5:51:07   78    30.76   5:28    87    5:03:48   112   7:11     12:20:06   3:12:37
104      1729         Jørgen Thyme                                          DEN - Haretri                                     1:43:24   141   27:12    11:09   125   6:15:12   113   28.78   8:31    134   4:03:18   48    5:45     12:21:33   3:14:04
105      768          Luca Piombi                                           ITA - A.S.PASTA GRANAROLO                         1:07:56   35    17:52    7:14    73    5:51:55   80    30.69   4:22    62    5:12:47   117   7:24     12:24:11   3:16:42
106      1516         Ole Bødtcher                                          DEN                                               1:13:21   67    19:18    11:22   128   6:14:43   112   28.82   7:24    118   4:43:21   101   6:42     12:30:09   3:22:40
107      1682         Hans Rudbeck Dahl                                     DEN - Haderslev TRI2000                           1:17:40   85    20:26    16:47   145   6:03:18   97    29.73   6:34    104   4:47:41   106   6:49     12:31:59   3:24:30
108      786          Jan Møllbach                                          DEN - Fitness dk                                  1:15:18   78    19:48    9:43    105   5:44:54   70    31.31   7:41    123   5:14:36   121   7:27     12:32:10   3:24:41
109      244          Morten Steiner                                        DEN                                               1:24:04   118   22:07    13:28   141   6:07:49   103   29.36   10:32   139   4:39:45   94    6:37     12:35:38   3:28:09
110      1106         Joerg Bockstatt                                       GER - TNB Malterdingen                            1:17:20   84    20:20    9:07    98    6:08:17   104   29.33   6:19    101   4:54:59   110   6:59     12:36:01   3:28:32
111      1844         Steen Skaarup                                         DEN                                               1:26:28   123   22:45    9:52    108   6:36:49   129   27.22   6:09    98    4:17:33   68    6:06     12:36:48   3:29:19
112      1658         Derek Stewart                                         GBR - Glasgow Triathlon Club                      1:18:49   91    20:44    7:11    72    7:14:14   138   24.87   5:12    80    4:00:08   44    5:41     12:45:32   3:38:03
113      1486         Michael Axters                                        DEN                                               1:22:48   109   21:47    9:44    106   6:27:37   125   27.86   6:28    102   4:43:54   102   6:43     12:50:29   3:43:00
114      891          Søren Jensen                                          DEN - svendborg triathlon klub                    1:23:07   113   21:52    8:29    90    6:03:36   98    29.70   5:38    91    5:13:22   119   7:25     12:54:10   3:46:41
115      1472         Mario Hill                                            GER - VFL Börnsen                                 1:20:45   101   21:14    6:08    48    6:21:34   119   28.30   2:47    21    5:06:50   113   7:16     12:58:02   3:50:33
116      1859         Søren Højmose Christensen                             DEN                                               1:28:26   129   23:16    12:04   135   6:58:05   134   25.83   7:33    120   4:15:00   64    6:02     13:01:06   3:53:37
117      1878         Tue Kallestrup                                        DEN - Viborg Atletik Klub/Viborg Triathlon Klub   1:08:55   39    18:07    9:06    97    5:59:29   88    30.04   4:47    72    5:43:24   131   8:08     13:05:39   3:58:10
118      1531         Peter Levinsen                                        DEN - Heleneholms IF Tri Team                     1:27:44   127   23:05    8:02    86    6:21:45   120   28.29   7:18    116   5:11:58   116   7:23     13:16:45   4:09:16
119      1704         James Spelman                                         GBR - Guernsey Triathlon Club                     1:14:45   74    19:40    5:50    42    6:39:54   130   27.01   7:19    117   5:09:56   115   7:20     13:17:42   4:10:13
120      1467         Lutz Matthes                                          GER                                               1:50:45   143   29:08    7:31    77    6:29:23   126   27.74   2:38    15    4:47:38   105   6:48     13:17:53   4:10:24
121      734          Martin Krøll                                          DEN                                               1:09:25   42    18:15    6:35    57    6:19:07   116   28.49   3:36    44    5:42:14   130   8:06     13:20:56   4:13:27
122      1609         Andreas Borchert                                      GER - Polizei SV Braunschweig                     1:23:06   112   21:51    6:27    54    6:33:51   128   27.42   7:38    121   5:13:24   120   7:25     13:24:24   4:16:55
123      1649         Claus Maltesen                                        DEN - Aalborg Triathlon klub                      1:22:40   108   21:45    13:03   140   6:03:04   96    29.75   7:11    113   5:39:18   128   8:02     13:25:14   4:17:45
124      1789         Michael Hviid                                         DEN                                               1:18:34   90    20:40    10:39   117   6:42:43   131   26.82   2:37    14    5:18:57   122   7:33     13:33:29   4:26:00
125      1525         Per Berg Hansen                                       DEN - Frederikssund Triathlon Klub                1:35:19   137   25:04    11:33   133   6:21:51   121   28.28   7:16    115   5:29:09   125   7:47     13:45:05   4:37:36
126      1349         Dario Cecconi                                         ITA - G.S. PASTA GRANAROLO                        1:23:16   114   21:54    10:26   112   6:09:20   105   29.24   6:39    106   6:01:22   133   8:33     13:51:01   4:43:32
127      1301         Adrian Palmer-Geaves                                  GBR                                               1:18:00   88    20:31    9:40    104   7:01:59   135   25.59   8:16    130   5:13:12   118   7:25     13:51:05   4:43:36
128      1756         Kurt Rasmussen                                        DEN - SATS Triathlon                              2:11:22   146   34:34    6:43    61    6:06:39   102   29.46   5:52    95    5:21:34   123   7:37     13:52:09   4:44:40
129      1355         Dirk Radde                                            GER - EOSC Offenbach                              1:32:21   136   24:18    5:47    40    6:54:38   133   26.05   3:29    38    5:21:54   124   7:37     13:58:08   4:50:39
130      1446         Knud Lund Petersen                                    DEN                                               1:32:21   135   24:17    10:49   118   6:26:43   124   27.93   8:05    129   5:40:36   129   8:04     13:58:31   4:51:02
131      1509         Nicolas Albin                                         FRA - Evreux triathlon                            1:11:07   54    18:42    7:38    79    7:08:19   136   25.22   5:15    81    5:34:29   127   7:55     14:06:47   4:59:18
132      701          Anders C. H. Berggreen                                DEN                                               1:32:00   134   24:12    11:00   123   5:47:00   73    31.12   3:30    41    6:38:05   135   9:25     14:11:35   5:04:06
133      1744         Kim Jørgensen                                         DEN - Skovshoved Triathlon Klub                   1:28:45   130   23:21    13:39   142   6:29:40   127   27.72   7:11    114   5:56:28   132   8:26     14:15:41   5:08:12
134      1684         Hans Hechmann Wittrup                                 DEN                                               1:54:32   145   30:08    10:29   114   6:45:36   132   26.63   8:16    131   5:32:22   126   7:52     14:31:12   5:23:43
135      833          Per Thomsen                                           DEN - FitnessDK                                   1:25:36   121   22:31    11:09   124   6:19:16   117   28.48   8:00    128   6:38:07   136   9:26     14:42:06   5:34:37
136      1423         Jonathan Simpson                                      NZL                                               1:35:40   138   25:10    9:52    109   7:23:27   139   24.35   9:25    136   6:36:55   134   9:24     15:55:18   6:47:49



Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                                21
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 45-49 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                    Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #    min/km   Time       Diff
DNF      1075         Henrik Mogensen                                       DEN - TRI4                                     1:15:39   79    19:54    6:57    66    5:07:40   7     35.10   4:59   76              0
DNF      1657         Derek Boyce                                           IRL - Pulse Tri                                1:24:22   119   22:11    9:49    107   6:09:31   107   29.23   7:49   126             0
DNF      921          Asgeir Eliasson                                       ISL - TriR                                     0:59:52   4     15:45    3:44    7     7:09:51   137   25.13   3:38   45              0
DNF      515          Jörg Erlebach                                         GER - TV Dresden                               0:58:56   2     15:30    3:59    12              0                    0               0
DNF      484          Henrik Møller                                         DEN - Frederikssund Triathlon Klub             1:01:22   8     16:08    3:56    10              0                    0               0
DNF      876          Lars Arvid Nilsen                                     NOR - Oslofjord Triathlon                      1:06:32   30    17:30    4:03    13              0                    0               0
DNF      1217         Svend Pedersen                                        DEN - ALOT                                     1:10:04   48    18:26    2:41    1               0                    0               0
DNF      1466         Lionel Hunot                                          FRA - Chartres Métropole Triathlon             1:20:02   98    21:03    5:53    44              0                    0               0
DNF      1435         Kenneth Barrett                                       DEN                                            1:21:05   102   21:20    11:17   126             0                    0               0
DNF      914          Rouviere Gil                                          FRA - TRIATHLETE CLUB NARBONNAIS               1:44:42   142   27:33    16:27   144             0                    0               0
DNF      1672         Frank Oppermann                                       GER                                            1:12:59   64    19:12            0               0                    0               0
DNF      1643         Christian Dietz                                       GER - triabolos Hamburg                                  0                      0               0                    0               0
DNF      1677         Gavin Davis                                           GBR - PSOF                                               0                      0               0                    0               0
DNF      1833         Richard Hawksworth                                    GBR - Derby Triathlon Club                               0                      0               0                    0               0
DNF      1814         Per Alan Jensen                                       DEN - Team Nova-C                                        0                      0               0                    0               0
DNF      1870         Thomas Seufferle                                      GER                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      885          Jim Miller                                            GBR - Serpentine                                         0                      0               0                    0               0
DNF      897          Volker Stautz                                         GER - Tri Power Rhein-Sieg                               0                      0               0                    0               0
DNF      851          Ken Nordenskjold                                      DEN - HareTri                                            0                      0               0                    0               0
DNF      646          Tony Larsen                                           DEN - KTK86                                              0                      0               0                    0               0
DNF      733          Mark Johnsen                                          DEN                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      727          Lars Georg Hansen                                     DEN                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      704          Bo Nilsson                                            DEN                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      750          René Lindberg Vedøe                                   DEN                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      530          Kristian Asger Sølyst Jeberg                          DEN - Køge Tri Team 2000                                 0                      0               0                    0               0
DNF      533          Lars Faber                                            DEN - aalborg triklub                                    0                      0               0                    0               0
DNF      562          Michael Eide                                          DEN - Team Endurance Sport                               0                      0               0                    0               0
DNF      1371         Frode Johan Fjelde                                    NOR - Oslofjord triatlon                                 0                      0               0                    0               0
DNF      1511         Niels Gotthardsen                                     DEN - Haderslev tri 2000                                 0                      0               0                    0               0
DNF      1517         Ole Jessen                                            DEN                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      1315         Bernard Flynn                                         IRL                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      1327         Burkhardt Gasber                                      GER - VfL Hüls                                           0                      0               0                    0               0
DNF      1024         Carlo Coscelli                                        ITA                                                      0                      0               0                    0               0
DNF      1129         Lars-G?ran Petersson                                  DEN                                                      0                      0               0                    0               0

Individual: Men 50-54 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                    Swim      #     min/km   T1      #     Bike      #     km/h    T2     #     Run       #    min/km   Time       Diff
1        566          Michael Roe                                           DEN                                            1:04:16   7     16:54    3:21    2     5:03:14   2     35.62   1:26   2     3:25:59   2    4:52     9:38:14
2        930          Arne Kiis                                             DEN - Aalborg Triahtlon Klub                   0:59:55   3     15:46    4:43    9     5:00:07   1     35.99   1:23   1     3:38:58   5    5:11     9:45:05    0:06:51
3        505          Jesper Grønbek                                        DEN - Frederikssund Triklub                    1:04:58   9     17:05    7:18    26    5:18:59   9     33.86   3:33   26    3:10:22   1    4:30     9:45:08    0:06:54
4        780          Arne Hviid                                            DEN - Esbjerg Tri & Multisport                 1:06:47   13    17:34    3:58    4     5:03:45   3     35.56   2:49   14    3:36:19   4    5:07     9:53:38    0:15:24
5        595          Peter Varenkamp                                       NED - AV Triathlon                             0:57:27   2     15:06    2:55    1     5:12:05   6     34.61   2:00   4     3:54:09   9    5:32     10:08:33   0:30:19
6        520          Jørgen Peter Nielsen                                  DEN - Team Craft                               1:13:46   34    19:24    4:37    6     5:08:50   4     34.97   2:29   10    3:40:19   6    5:13     10:09:59   0:31:45
7        1108         Johnny Petræus                                        DEN - SIGMATRI                                 0:53:13   1     14:00    4:40    7     5:11:47   5     34.64   2:51   15    3:57:40   14   5:37     10:10:10   0:31:56
8        917          Trausti Valdimarsson                                  ISL - Triathlon Iceland                        1:08:42   19    18:04    3:39    3     5:31:23   15    32.59   2:09   5     3:44:29   8    5:19     10:30:19   0:52:05
9        1392         Ib Jensen                                             DEN - OGF                                      1:11:48   26    18:53    11:42   66    5:31:04   13    32.62   5:22   47    3:33:15   3    5:03     10:33:09   0:54:55
10       752          Ruud Prins                                            NED                                            1:12:51   31    19:10    6:55    21    5:13:25   7     34.46   4:50   39    3:59:53   16   5:41     10:37:52   0:59:38
11       655          Willy Buhl Jakobsen                                   DEN - Aalborg Triathlon Klub                   1:03:26   6     16:41    5:33    12    5:26:49   11    33.05   3:31   25    4:12:01   24   5:58     10:51:18   1:13:04
12       1445         Klavs Eggert Hansen                                   DEN - MMA                                      1:20:25   46    21:09    7:55    36    5:32:22   17    32.50   2:57   16    3:54:53   11   5:33     10:58:30   1:20:16
13       1764         Lars J. Petersen                                      DEN - Skive AM Triathlon                       1:24:56   52    22:20    11:52   68    5:35:03   18    32.23   6:06   57    3:41:55   7    5:15     10:59:50   1:21:36
14       532          Lars Bollerup                                         DEN - 1900 Motion                              1:22:27   50    21:41    6:24    16    5:40:28   27    31.72   2:16   7     3:56:08   12   5:35     11:07:41   1:29:27
15       1681         Jørgen Langgaard                                      DEN - Islev Triathlon                          1:16:43   40    20:11    6:52    20    5:44:28   33    31.35   2:18   8     3:59:34   15   5:40     11:09:53   1:31:39
16       1198         Ray Powell                                            GBR - Amphibians 2 Tri                         1:02:29   5     16:26    7:20    28    5:45:47   35    31.23   5:10   43    4:10:15   23   5:55     11:10:59   1:32:45
17       1172         Morten Pedersen                                       DEN - Tri4                                     1:12:16   29    19:00    9:05    49    5:39:33   26    31.81   5:25   48    4:04:46   19   5:47     11:11:03   1:32:49
18       1124         Kaare Sørensen                                        DEN - Holstebro Triathlon Klub                 1:12:10   28    18:59    7:03    22    5:52:28   42    30.64   2:34   11    3:56:53   13   5:36     11:11:06   1:32:52
19       1359         Duncan Vavangas                                       GBR - City of Lancaster Triathlon Club COLTS   1:16:03   37    20:00    5:17    10    5:26:55   12    33.04   3:19   20    4:20:35   30   6:10     11:12:07   1:33:53
20       1358         Dominique Wauthy                                      BEL - Gembloux triathlon club                  1:07:25   15    17:44    5:29    11    5:31:12   14    32.61   3:12   19    4:26:24   36   6:18     11:13:40   1:35:26
21       1444         Klavs Snitkjær                                        DEN - TRI4 Triathlon Copenhagen                1:09:41   20    18:20    9:12    51    5:42:30   31    31.53   8:52   72    4:07:52   22   5:52     11:18:04   1:39:50
22       1190         Peter Henriksen                                       DEN - KVIK Tri Team                            1:07:40   17    17:48    7:52    34    5:53:41   43    30.54   5:58   55    4:04:33   18   5:47     11:19:42   1:41:28
23       1521         Palle Sunddal                                         DEN - brøndby tri                              1:28:07   58    23:11    11:31   64    5:37:20   24    32.02   5:20   46    4:00:34   17   5:42     11:22:50   1:44:36
24       1623         Bjørn Jensen                                          DEN - Brøndby Triathlon Club                   1:04:24   8     16:56    8:10    37    5:49:28   38    30.90   5:45   52    4:16:49   27   6:05     11:24:35   1:46:21
25       1065         Greger Wahlstedt                                      SWE - Stockholm City Triathlon                 1:10:18   23    18:29    6:51    19    5:41:33   29    31.62   4:27   34    4:21:46   31   6:12     11:24:54   1:46:40
26       1070         Heini Vogn                                            DEN - Odense Triathlon Klub                    1:18:21   41    20:37    4:09    5     5:32:01   16    32.53   4:06   31    4:27:30   37   6:20     11:26:06   1:47:52
27       1230         Thomas Ritter                                         GER - TRI Team TUS Engter                      1:18:26   42    20:38    8:14    40    5:24:38   10    33.27   2:19   9     4:34:00   42   6:29     11:27:35   1:49:21
28       1101         Jesper Rasmussen                                      DEN                                            1:07:32   16    17:46    9:15    52    6:01:00   47    29.92   4:54   40    4:07:12   21   5:51     11:29:51   1:51:37
29       745          Ole Wessung                                           DEN                                            1:34:59   67    24:59    7:23    29    5:36:45   21    32.07   4:26   33    4:06:53   20   5:51     11:30:23   1:52:09
30       1169         Montulet Stephan                                      BEL - 57394m60                                 1:10:26   24    18:32    5:54    15    5:38:19   25    31.92   3:43   27    4:34:47   43   6:30     11:33:08   1:54:54




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                           22
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 50-54 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                          Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
31       1442         Klaus Grand                                           DEN - ALOT                                           1:16:26   39   20:06    7:18    27   5:54:43   44   30.45   3:00    17   4:12:47   26   5:59     11:34:13   1:55:59
32       781          Michael Doyle                                         AUS - ETPA                                           1:08:01   18   17:53    5:52    14   5:36:45   22   32.07   3:30    24   4:41:41   49   6:40     11:35:46   1:57:32
33       1631         Børge Toft                                            DEN - Tri4                                           1:01:41   4    16:13    29:40   78   5:46:52   36   31.14   2:46    13   4:21:51   32   6:12     11:42:48   2:04:34
34       1425         Jørgen Knudsen                                        DEN - TRI4                                           1:12:59   32   19:12    10:06   57   5:58:29   46   30.13   4:44    37   4:19:46   29   6:09     11:46:03   2:07:49
35       1541         Poul Erik Tofte                                       DEN - TRI4                                           1:25:15   53   22:25    8:26    45   6:12:03   55   29.03   6:41    61   3:54:18   10   5:33     11:46:40   2:08:26
36       1807         Oddgeir Gylfason                                      ISL - Iceland triathlon club                         1:07:00   14   17:37    9:31    53   6:15:53   57   28.73   1:57    3    4:16:54   28   6:05     11:51:15   2:13:01
37       754          Steen Nielsen                                         DEN                                                  1:26:15   57   22:41    8:34    46   5:41:51   30   31.59   4:27    35   4:32:00   41   6:26     11:53:06   2:14:52
38       1390         Henrik Michael Dalgaard                               DEN                                                  1:09:51   22   18:22    12:33   71   6:06:04   50   29.50   5:51    54   4:30:37   39   6:24     12:04:55   2:26:41
39       1050         Flandin Hugues                                        FRA - TRIATHLETE CLUB NARBONNAIS                     1:11:57   27   18:56    7:12    25   5:45:17   34   31.28   6:22    60   4:57:34   58   7:03     12:08:20   2:30:06
40       776          Tom Knøfler                                           DEN - Brøndby Triathlon Club                         1:06:38   11   17:31    7:29    30   5:36:44   20   32.07   8:09    70   5:10:10   65   7:20     12:09:08   2:30:54
41       1364         Evald Rasmussen                                       FOY - Føroya Triathlon Felag                         1:16:14   38   20:03    7:46    32   6:08:03   52   29.34   5:46    53   4:31:35   40   6:26     12:09:22   2:31:08
42       820          Jens Schaumann                                        DEN - Fitnessdk                                      1:24:55   51   22:20    8:16    42   5:50:39   39   30.80   6:00    56   4:40:01   47   6:38     12:09:50   2:31:36
43       1827         Ralph Jensen                                          DEN - Brøndby Triathlon Club                         1:59:27   78   31:25    7:52    33   5:36:06   19   32.13   5:32    50   4:23:55   34   6:15     12:12:49   2:34:35
44       1121         Kim Bonde Andersen                                    DEN - Blovstrød Tri-athleten                         1:36:37   69   25:25    7:30    31   5:40:53   28   31.68   5:02    42   4:46:17   54   6:47     12:16:18   2:38:04
45       770          Pétur Helgason                                        ISL - Arbæjarskokk                                   1:39:47   72   26:15    11:14   62   6:07:00   51   29.43   6:14    59   4:12:33   25   5:59     12:16:46   2:38:32
46       1439         Kim Steen                                             DEN                                                  1:29:20   62   23:30    8:23    44   5:50:46   40   30.79   6:54    63   4:41:44   50   6:40     12:17:06   2:38:52
47       771          Ove Hansen                                            NOR - Bergen Triathlon klubb                         1:22:21   49   21:40    8:14    41   5:42:59   32   31.49   4:39    36   4:59:13   59   7:05     12:17:24   2:39:10
48       527          Krisbjörn R. Sigurjónsson                             ISL - The Icelandic Triathlon Club                   1:28:27   59   23:16    7:10    24   5:36:50   23   32.06   3:05    18   5:03:19   63   7:11     12:18:50   2:40:36
49       1771         Leif Wartacz                                          DEN                                                            0             13:18   79   6:10:58   54   29.11   3:28    22   4:46:08   53   6:46     12:19:07   2:40:53
50       738          Mick Harris                                           GBR                                                  1:18:47   44   20:43    6:24    17   6:23:35   62   28.16   3:50    29   4:36:19   45   6:32     12:28:52   2:50:38
51       1153         Michael Carden                                        NZL - Auckland City Triathlon                        1:13:08   33   19:14    7:54    35   5:58:28   45   30.13   9:30    73   5:01:43   61   7:08     12:30:41   2:52:27
52       702          Ben Gayer                                             FRA                                                  1:10:58   25   18:40    12:46   73   6:19:31   60   28.46   6:47    62   4:41:28   48   6:40     12:31:28   2:53:14
53       1762         Lars Ostergaard                                       DEN - KTK86                                          1:25:16   54   22:26    11:39   65   5:50:52   41   30.78   8:01    69   5:00:59   60   7:07     12:36:46   2:58:32
54       1877         Trevor Gregory                                        GBR - team southampton                               1:14:35   36   19:37    8:58    48   5:47:09   37   31.11   7:53    68   5:22:26   69   7:38     12:40:59   3:02:45
55       848          Ivan Hansen                                           DEN - Frederikssund Tri                              1:26:03   56   22:38    10:49   59   6:33:30   71   27.45   10:48   75   4:24:55   35   6:16     12:46:04   3:07:50
56       1526         Per Kofoed                                            DEN                                                  1:47:00   76   28:09    9:45    55   6:08:49   53   29.28   5:30    49   4:37:44   46   6:34     12:48:46   3:10:32
57       1735         Karsten Lybke                                         DEN - Ordrup cykelklub                               1:37:31   70   25:39    11:47   67   6:27:00   64   27.91   4:57    41   4:27:57   38   6:20     12:49:11   3:10:57
58       1679         Gustaf Risling                                        SWE - Stockholm City Triathlon                       1:34:18   66   24:48    8:13    39   6:27:16   65   27.89   5:18    44   4:35:56   44   6:32     12:50:59   3:12:45
59       460          Erlendur Birgisson                                    ISL - Iceland Triathlon club                         1:12:26   30   19:03    5:46    13   6:14:52   56   28.81   3:27    21   5:15:40   67   7:28     12:52:08   3:13:54
60       1730         Jörgen Persson                                        SWE - Formtoppen                                     1:40:52   73   26:32    12:34   72   6:04:28   48   29.63   7:16    65   4:50:15   56   6:52     12:55:24   3:17:10
61       1820         Peter Uwe                                             FRA - Gravelines Triathlon                           1:20:13   45   21:06    12:55   74   6:31:32   70   27.58   8:32    71   4:43:14   51   6:42     12:56:24   3:18:10
62       797          Steen Gøran Hartvig                                   DEN - Fitness DK                                     1:28:49   61   23:22    16:58   77   6:16:16   58   28.70   15:54   77   4:45:05   52   6:45     13:03:00   3:24:46
63       1856         Søren Andersen                                        DEN                                                  1:46:21   74   27:59    8:22    43   6:16:57   59   28.65   3:29    23   4:49:50   55   6:52     13:04:57   3:26:43
64       1314         Bent Olsen                                            DEN - Århus 1900 Triathlon                           1:20:42   47   21:13    12:08   69   6:04:52   49   29.60   7:25    66   5:23:24   71   7:39     13:08:28   3:30:14
65       1734         Kári Simonsen                                         FOY - Tórshavn Triathlon Club                        1:21:09   48   21:21    11:09   61   6:31:05   69   27.62   4:47    38   5:03:12   62   7:11     13:11:20   3:33:06
66       1838         Scott Harwood                                         DEN                                                  1:05:49   10   17:19    15:20   76   6:29:27   67   27.73   12:10   76   5:10:15   66   7:21     13:12:58   3:34:44
67       1821         Peter Vicktor                                         GER                                                  1:25:19   55   22:27    9:50    56   6:26:41   63   27.93   2:40    12   5:10:00   64   7:20     13:14:29   3:36:15
68       1417         John Kennedy                                          USA                                                  1:39:46   71   26:15    9:34    54   6:27:25   66   27.88   7:02    64   4:52:15   57   6:55     13:15:59   3:37:45
69       233          Max Bagard                                            FRA - triathlete club narbonnais                     1:09:46   21   18:21    8:13    38   6:21:06   61   28.34   7:46    67   5:41:33   75   8:05     13:28:21   3:50:07
70       801          Karsten Arendt Pedersen                               DEN - Fitness.dk                                     1:33:34   65   24:37    12:26   70   6:30:27   68   27.66   10:25   74   5:19:55   68   7:34     13:46:44   4:08:30
71       1709         Jean-Luc Boiteux                                      FRA - Trival de Gray                                 1:33:17   64   24:32    10:58   60   7:42:01   77   23.38   3:48    28   4:22:31   33   6:13     13:52:33   4:14:19
72       1851         Steve Tatem                                           GBR - Derby Triathlon Club                           1:35:05   68   25:01    8:35    47   6:43:07   73   26.79   5:32    51   5:26:36   72   7:44     13:58:53   4:20:39
73       1798         Morten Grønbæk                                        DEN - Haretri                                        1:32:50   63   24:25    11:23   63   6:46:01   74   26.60   6:14    58   5:22:54   70   7:39     13:59:21   4:21:07
74       1716         Jesper Carls                                          DEN - Odense Triathlon Klub                          1:47:41   77   28:20    10:34   58   6:46:52   75   26.55   4:13    32   5:28:05   73   7:46     14:17:22   4:39:08
75       1685         Harry , Charalambos Nikolaou                          GRE                                                  1:46:55   75   28:08    9:09    50   7:00:51   76   25.66   4:00    30   5:39:02   74   8:02     14:39:55   5:01:41
DNF      616          Stefan Kanne                                          GER - MRRC Muenchen                                  1:06:45   12   17:33    4:42    8    5:16:00   8    34.18   2:16    6              0
DNF      1750         Klaus Lüder                                           GER                                                  1:18:39   43   20:41    7:05    23   6:37:30   72   27.17   5:20    45             0
DNF      1303         Alex Moeller Hansen                                   DEN - Roedekro-IF Triathlon                          1:14:15   35   19:32    6:27    18             0                    0              0
DNF      1802         Moshe Danieli                                         ISR                                                  1:28:36   60   23:18    14:08   75             0                    0              0
DNF      1777         Magnus Dahlberg                                       SWE - Peab Fritid                                              0                     0              0                    0              0
DNF      1731         Jørgen Leschly Thorsted                               DEN - run2support.dk                                           0                     0              0                    0              0
DNF      1669         Ezio Rossero                                          ITA - Associazione Sportiva Dilettantistica Virtus             0                     0              0                    0              0
DNF      1312         Andreas Aschenbrandt                                  GER                                                            0                     0              0                    0              0
DNF      1350         David Couldridge                                      GBR - RGactive                                                 0                     0              0                    0              0
DNF      1179         Ole Graubæk                                           DEN                                                            0                     0              0                    0              0
DNF      1059         Gaspare Fumagalli                                     ITA - Vimercate Triathon                                       0                     0              0                    0              0
DNF      1069         Hans-joachim Strehlau                                 GER - SV Altencelle                                            0                     0              0                    0              0
DNF      1485         Mass Krüger                                           DEN - Aarhus 1900 Triathlon                                    0                     0              0                    0              0
DNF      1457         Lars Parsberg                                         DEN                                                            0                     0              0                    0              0
DNF      1380         Hávar Sigurjónsson                                    ISL                                                            0                     0              0                    0              0
DNF      481          Helmer Jacobsen                                       DEN - tri-4                                                    0                     0              0                    0              0

Individual: Men 55-59 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                          Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        582          Ole Hansen                                            DEN - Sigma Nordsjælland Triathlon                   1:10:00   6    18:25    5:22    3    5:14:35   2    34.33   4:07    9    3:50:47   4    5:28     10:24:49
2        739          Miroslav Vrastil                                      CZE                                                  1:13:14   12   19:16    3:24    1    5:27:13   4    33.01   3:26    5    3:49:03   3    5:25     10:36:18   0:11:29
3        753          Sigmundur Stefansson                                  ISL                                                  1:00:22   1    15:53    5:49    4    5:51:25   9    30.73   2:42    1    3:37:20   1    5:09     10:37:37   0:12:48




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                              23
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Men 55-59 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                      Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
4        1119         Kent Wieslander                                       DEN - Kvik Tri Team                              1:13:06   11   19:14    7:10    8    5:13:34   1    34.44   2:54    2    4:08:38   8    5:53     10:45:20   0:20:31
5        1564         Sören Söndergaard                                     SWE - MULTISPORTBASE.SE                          1:10:36   8    18:34    5:19    2    5:45:36   8    31.25   4:01    8    3:43:33   2    5:17     10:49:03   0:24:14
6        1042         Dieter Kiewitt                                        GER - werk3 Triathlon Hamburg                    1:08:02   4    17:53    6:23    7    5:27:20   5    33.00   3:24    4    4:17:51   9    6:06     11:02:58   0:38:09
7        1316         Birger Sørensen                                       DEN                                              1:11:27   9    18:47    8:20    11   5:21:41   3    33.57   3:12    3    4:23:33   10   6:14     11:08:10   0:43:21
8        1195         Poul Jensen                                           DEN - Viborg Triathlon Klub                      1:23:05   15   21:51    8:45    13   5:42:38   7    31.52   4:28    10   3:58:41   5    5:39     11:17:35   0:52:46
9        1168         Mogens Theisen Pedersen                               DEN - Roskilde Triathlon Klub                    1:09:39   5    18:19    5:52    5    5:58:28   12   30.13   4:49    11   4:06:55   7    5:51     11:25:41   1:00:52
10       899          Carsten Christiansen                                  DEN - TRI4                                       1:07:26   3    17:44    7:21    9    5:33:47   6    32.36   3:57    7    4:41:11   14   6:39     11:33:41   1:08:52
11       1707         Jan A Bezuidenhout                                    RSA - None                                       1:25:20   18   22:27    10:33   15   6:05:55   16   29.52   7:34    16   4:26:44   11   6:19     12:16:04   1:51:15
12       1400         Jan Starup Jensen                                     DEN                                              1:28:47   20   23:21    8:28    12   5:54:50   10   30.44   5:45    12   4:50:39   15   6:53     12:28:27   2:03:38
13       878          Jørn Jensen                                           DEN - OTK                                        1:24:55   17   22:20    11:06   16   6:41:19   22   26.91   11:38   22   4:06:22   6    5:50     12:35:18   2:10:29
14       1418         John-Allan Holm                                       DEN - Skovshoved Triathlon Klub                  1:10:22   7    18:30    5:57    6    6:27:25   20   27.88   3:45    6    4:58:35   17   7:04     12:46:03   2:21:14
15       1043         Eberhard Wagemann                                     GER - Berlin                                     1:21:09   14   21:21    15:05   23   6:06:38   17   29.46   5:46    13   4:58:42   18   7:04     12:47:17   2:22:28
16       1815         Per T. Jacobsen                                       DEN - NINJAS                                     1:05:34   2    17:15    8:00    10   5:56:16   11   30.31   7:47    18   5:32:14   21   7:52     12:49:50   2:25:01
17       1728         Jørgen Krause                                         DEN - Fredericia Triathlon Team                  1:42:45   22   27:02    13:44   22   6:02:48   14   29.77   6:47    15   4:54:54   16   6:59     13:00:56   2:36:07
18       1692         Hervé Chabot                                          FRA - T.O.S Triathlon                            1:11:29   10   18:48    11:50   18   6:01:45   13   29.86   12:37   23   5:27:32   20   7:45     13:05:11   2:40:22
19       844          Tonny Andersen                                        DEN - FitnessDK                                  1:46:21   23   27:59    12:44   20   6:30:23   21   27.67   9:55    20   4:27:24   12   6:20     13:06:45   2:41:56
20       1465         Leif Hartman                                          DEN - Haderslev Tri 2000                         1:24:27   16   22:13    11:18   17   6:49:17   23   26.39   6:46    14   4:39:02   13   6:36     13:10:48   2:45:59
21       1618         Asbjørn Bakken                                        NOR - KCK                                        1:41:52   21   26:48    13:07   21   6:05:06   15   29.58   7:41    17   5:10:43   19   7:21     13:18:29   2:53:40
22       1426         Jørgen Knutson                                        DEN - TRI4                                       1:26:15   19   22:41    11:57   19   6:12:05   18   29.03   8:53    19   5:50:53   22   8:18     13:49:59   3:25:10
DNF      1630         Brunel Alain                                          FRA - AMIENS TRIATHLON                           1:15:32   13   19:52    9:55    14   6:17:20   19   28.62   11:24   21             0
DNF      1632         Carsten Bønnelykke                                    DEN                                                        0                     0              0                    0              0
DNF      1047         Eric Blakie                                           GBR - Ryton Tri                                            0                     0              0                    0              0
DNF      928          Jan Fischer                                           DEN - Viborg Atletik og Motion                             0                     0              0                    0              0
DNF      1732         Jørn Hansen                                           DEN - holstebro triatlonklub                               0                     0              0                    0              0

Individual: Men 60-64 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                      Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        1619         Bernard Sergé                                         FRA - Lannion Triathlon                          1:19:19   1    20:52    13:34   3    6:21:20   1    28.32   11:08   3    5:24:42   1    7:41     13:30:00
DNF      1880         Øyvind Rieck                                          NOR - OKBIL                                      1:50:13   3    29:00    12:21   2    6:29:51   2    27.70   7:12    2              0
DNF      1724         John Dideriksen                                       DEN - kvik.tri                                   1:39:22   2    26:08    11:35   1    6:53:59   3    26.09   4:39    1              0
DNF      796          Preben Hansen                                         DEN - fitness dk                                           0                     0              0                    0              0

Individual: Men 65-69 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                      Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
DNF      1831         Reinhard Bachmann                                     GER - Norges Triathlonforbund                    1:39:33   1    26:11    8:41    1    6:36:58   1    27.21   3:52    1              0
DNF      1584         Verner Rasmussen                                      DEN                                              1:39:37   2    26:12    16:42   2    6:48:50   2    26.42   4:52    2              0
DNF      1621         Bjarne Outzen                                         DEN - OTK                                                  0                     0              0                    0              0

Individual: Men 75-79 years
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                      Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        155          Garth Barfoot                                         NZL - North Harbour Tri Club                     1:40:39   1    26:29    12:48   1    6:55:58   1    25.96   4:31    1    6:52:21   1    9:46     15:46:15
DNF      147          Dieter Hoffmann                                       GER - Sportjongleure Dreilingen                            0                     0              0                    0              0

Individual: Elite Men
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                      Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        7            Tim Berkel                                            AUS - Aeromax team                               0:49:28   6    13:00    2:10    17   4:28:01   1    40.30   1:08    6    2:46:54   5    3:57     8:07:39
2        15           Keegan Williams                                       NZL - Smugglers Triathlon and Multisports Club   0:50:35   16   13:18    2:03    11   4:32:19   4    39.66   1:26    16   2:46:32   4    3:56     8:12:52    0:05:13
3        24           Jens Grønbek                                          DEN                                              0:50:24   10   13:15    1:47    1    4:30:25   2    39.94   1:13    10   2:53:47   8    4:07     8:17:34    0:09:55
4        14           Petr Vabrousek                                        CZE - Author Tufo Zlin                           0:52:31   22   13:49    2:09    16   4:38:10   7    38.83   1:10    9    2:46:13   3    3:56     8:20:12    0:12:33
5        38           Tommy Nielsen                                         DEN - SMT                                        0:49:27   5    13:00    2:02    10   4:30:57   3    39.86   1:18    13   2:56:37   9    4:11     8:20:19    0:12:40
6        4            Jimmy Johnsen                                         DEN - KTK86                                      0:50:36   17   13:18    1:57    7    4:49:35   14   37.30   1:02    3    2:43:49   1    3:52     8:26:58    0:19:19
7        23           Bo Ballegaard                                         DEN - Århus 1900                                 0:49:32   7    13:02    1:55    6    4:32:25   5    39.65   0:55    1    3:03:16   11   4:20     8:28:01    0:20:22
8        39           Michael Krüger                                        DEN - Ganløse Tri-center                         0:55:58   27   14:43    2:26    27   4:37:42   6    38.89   1:17    12   2:51:11   7    4:03     8:28:32    0:20:53
9        1            Aleksander S. Markovic                                DEN - KTK86 - Team Endurancesport                0:52:29   21   13:48    2:24    26   4:49:53   15   37.26   1:48    17   2:44:34   2    3:53     8:31:06    0:23:27
10       9            Luke Dragstra                                         CAN - magic-sportfood team tsv crailsheim        0:50:58   20   13:24    1:48    2    4:40:10   10   38.55   1:03    4    3:00:47   10   4:17     8:34:44    0:27:05
11       36           Nicholas Peter Ward Muñoz                             GBR - C.T Titanes                                0:54:03   23   14:13    2:11    18   4:50:43   16   37.15   1:23    14   2:50:00   6    4:01     8:38:19    0:30:40
12       28           Egoitz Zalakain                                       ESP - Krafft Atletico SS EUSKADI                 0:54:45   26   14:24    2:15    22   4:47:43   13   37.54   1:10    7    3:07:02   12   4:25     8:52:53    0:45:14
13       35           Adam Molnar                                           HUN - Special3 SE                                0:45:54   1    12:04    2:12    19   5:02:02   21   35.76   2:24    22   3:33:16   13   5:03     9:25:46    1:18:07
14       27           Altti Eskola                                          FIN - Helsinki Triathlon                         0:56:01   28   14:44    3:05    29   4:58:42   18   36.16   1:24    15   3:41:57   14   5:15     9:41:08    1:33:29
15       6            Ain-Alar Juhanson                                     EST - TriSmile Cub                               1:00:35   29   15:56    2:17    24   4:59:39   19   36.04   1:49    18   4:09:59   15   5:55     10:14:17   2:06:38
16       20           Andrej Orlicky                                        SVK - Triatlon Team Trnava                       0:49:26   4    13:00    2:13    21   5:00:33   20   35.93   2:19    21   4:20:56   17   6:10     10:15:25   2:07:46
17       10           Peter Christian Noer                                  DEN                                              1:08:04   30   17:54    5:11    30   6:00:26   23   29.97   2:18    20   4:15:59   16   6:03     11:31:56   3:24:17
DNF      13           Dejan Patrcevic                                       CRO - triathlon team croatia                     0:50:32   15   13:17    2:29    28   4:39:03   8    38.70   1:14    11             0
DNF      37           Rasmus Ahlfors                                        DEN - TRI 4 - Endurance Sport                    0:50:27   11   13:16    1:58    8    4:39:16   9    38.67   2:06    19             0
DNF      5            Chris Mcdonald                                        AUS                                              0:50:31   14   13:17    1:52    3    4:40:26   11   38.51   1:05    5              0
DNF      33           Elmar Heger                                           GER                                              0:50:46   19   13:21    2:16    23   4:47:28   12   37.57   1:02    2              0




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:49)                                                                                                                                                                          24
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Individual: Elite Men
Rank     RaceNo       Name                                                  Nation+Club                                    Swim      #    min/km   T1     #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
DNF      17           Paul Westwood                                         NZL                                            0:54:45   25   14:24    2:04   13   4:54:37   17   36.66   1:10    8              0
DNF      3            Martin Jensen                                         DEN - Aalborg Tri                              0:46:23   2    12:12    1:55   5    5:53:54   22   30.52           0              0
DNF      25           Andreas Borch                                         DEN                                            0:47:48   3    12:34    2:02   9              0                    0              0
DNF      12           Tim Reed                                              AUS - BRAT club                                0:49:33   8    13:02    2:03   12             0                    0              0
DNF      34           Adam Holborow                                         AUS                                            0:49:35   9    13:02    2:08   14             0                    0              0
DNF      11           Mika Luoto                                            FIN - Turun urheiluliitto                      0:50:31   13   13:17    1:53   4              0                    0              0
DNF      18           Justin Granger                                        AUS                                            0:50:30   12   13:17    2:09   15             0                    0              0
DNF      8            Christophe Bastie                                     FRA                                            0:50:38   18   13:19    2:12   20             0                    0              0
DNF      16           Darren Treadaway                                      GBR - Triathlon England                        0:54:40   24   14:22    2:24   25             0                    0              0
DNF      19           Graeme Stewart                                        GBR - Total-Racing                                       0                    0              0                    0              0
DNF      26           Jens Petersen-Bach                                    DEN                                                      0                    0              0                    0              0
DNF      21           Dion Harrison                                         GBR                                                      0                    0              0                    0              0
DNF      22           Øyvind Johannessen                                    NOR - Østmarka IL                                        0                    0              0                    0              0
DNF      29           Chris Fischer                                         DEN                                                      0                    0              0                    0              0
DNF      30           Christian Hald Nielsen                                DEN - SigmaTri                                           0                    0              0                    0              0
DNF      32           Mitch Robins                                          AUS - Port Macquarie Triathlon Club                      0                    0              0                    0              0

Relay: Relay
Rank     RaceNo       Name                                                   Nation+Club                                   Swim      #    min/km   T1     #    Bike      #    km/h    T2      #    Run       #    min/km   Time       Diff
1        2022         Trine gudnitz & Kenneth Carlsen & Kenneth RasmussenDEN - BioMekanikeren Tri Racing                   0:47:24   2    12:28    1:42   4    4:36:54   2    39.00   0:34    1    2:35:10   1    3:40     8:01:43
2        2002         Rasmus henning & Ulrik Schaarup & Andreas SchaarupDEN - Team SigmaTri Relay Stars - Maxim & Kaiser Sport
                                                                                                                           0:44:46   1    11:46    1:33   1    4:31:25   1    39.79   0:47    17   3:08:23   13   4:27     8:26:52    0:25:09
3        2032         Peter hytten & Lars Vølund & Anders Scheel             DEN - Rebernik & Scheel                       0:49:04   3    12:54    1:48   7    5:08:50   10   34.97   0:36    3    2:56:23   5    4:10     8:56:40    0:54:57
4        2009         Mads jørgensen & Mike Lander & Kian Ejlertsen          DEN - Rip, Rap, Rup                           0:53:19   6    14:01    2:10   23   5:23:22   19   33.40   0:38    6    2:44:41   2    3:54     9:04:08    1:02:25
5        2059         Per christoffersen & Lars Elley Hornbeck & Christian Poul Petersen
                                                                             DEN - Per-Lars-Christian                      0:55:00   9    14:28    1:40   3    5:10:59   13   34.73   0:40    8    2:56:16   4    4:10     9:04:33    1:02:50
6        2017         Janni holmgaard koch & Anders Spøhr & Christian Have Dall - Team Lundbeck
                                                                             DEN                                           0:54:58   8    14:27    1:57   11   5:12:50   16   34.52   0:35    2    3:00:55   6    4:17     9:11:13    1:09:30
7        2021         Simon rokkedal andersen & Bo Jakobsen & Mikkel Vix Steen - Zorba Tri
                                                                             DEN                                           0:58:29   12   15:23    2:13   28   5:05:15   7    35.38   0:44    14   3:07:49   11   4:27     9:14:28    1:12:45
8        2050         Rune lund & Claus N¿rregaard Rasmussen & Troels Astrup Larsen
                                                                             DEN - H¾rens Officersskole                    1:03:25   17   16:41    1:44   5    5:11:13   14   34.70   0:42    10   3:02:37   7    4:19     9:19:40    1:17:57
9        2048         Laura mason & Alexandra Tyrer & Anna Troup             GBR - Athlete Service                         1:05:32   20   17:14    2:48   43   5:09:17   11   34.92   1:00    35   3:05:25   8    4:23     9:24:00    1:22:17
10       2013         Jens peter jensen & Lau Uno Larsson & Anne Dorthe Mahato - Team OTK-Kirkeby L¿beklub
                                                                             DEN                                           0:55:54   11   14:42    1:46   6    5:03:27   6    35.59   0:36    4    3:23:58   19   4:49     9:25:39    1:23:56
11       2008         Jesper hansen & Allan Torne & Mogens Jessen            DEN - TEAM TRI226.ORG                         0:53:04   5    13:57    2:01   15   5:09:17   12   34.92   0:44    16   3:22:29   17   4:47     9:27:33    1:25:50
12       2011         Claus schrøder & Robin Michael Griffiths & Torsten Østergaard
                                                                             DEN - Team for life                           0:54:50   7    14:25    2:39   38   4:40:14   3    38.54   0:53    24   4:00:28   39   5:41     9:39:02    1:37:19
13       2034         Henrik jönsson & Anna Araskog & Anders Naucler         SWE - Pistolerna IK                           0:52:17   4    13:45    1:54   9    5:52:15   36   30.66   1:38    53   2:55:28   3    4:09     9:43:31    1:41:48
14       2000         Peter ramspeck & Gregor St?tzinger & Johannes Siebentritt - TEAMChallenge SFV Aurau
                                                                             GER                                           1:25:38   47   22:31    1:56   10   5:07:49   9    35.09   0:48    18   3:07:36   10   4:26     9:43:45    1:42:02
15       2041         Magnus andersen & Thomas Schluter & Henrik Andersen EN - FamilieFabrikken
                                                                             D                                             0:55:54   10   14:42    2:08   21   4:54:09   4    36.72   0:42    12   3:53:26   31   5:31     9:46:19    1:44:36
16       2001         Dietmar schoof & André Beltz & Hannes Boyke            GER - Boof                                    1:24:00   44   22:06    2:09   22   5:11:27   15   34.68   0:41    9    3:14:09   15   4:36     9:52:23    1:50:40
17       2055         Simon espelund hansen & Jan Krag & Martin Rørdam DEN - Schantz - vi slår Henrik                      1:17:35   38   20:24    2:41   39   5:27:54   22   32.94   0:58    32   3:08:00   12   4:27     9:57:07    1:55:24
18       2042         Dorte tandrup eilsø & Heino Tandrup Eilsø & Christian Handberg Clift
                                                                             DEN - The Fantastic Tri''s from Fyn           1:22:37   43   21:44    2:20   31   5:28:10   23   32.91   0:55    26   3:06:12   9    4:24     10:00:12   1:58:29
19       2038         Julie gallagher & Anthony Barlow & Mariann Powell      GBR - horsham jam                             1:06:59   23   17:37    2:07   20   4:56:45   5    36.40   0:52    23   4:06:09   43   5:49     10:12:50   2:11:07
20       2052         Tina burkhartsmaier & Gerhard Maurer & Christina Blode ER - Team Challenge Roth
                                                                             G                                             1:07:51   25   17:51    2:00   14   5:30:48   25   32.65   0:57    29   3:34:13   23   5:04     10:15:47   2:14:04
21       2045         Ronald weber & Stephan Hohenschild & Britta Hohenschild - Merciless Untouchables
                                                                             GER                                           1:02:25   16   16:25    2:32   34   5:15:28   18   34.24   1:01    37   3:54:56   36   5:34     10:16:20   2:14:37
22       2037         Jacob kvist sørensen & Nicolas Fredriksen & Thomas-Martin Hansen Kaiser Sport
                                                                             NOR - Team                                    1:14:36   33   19:37    1:49   8    5:05:44   8    35.33   1:16    47   3:53:59   33   5:32     10:17:20   2:15:37
23       2044         Wiebke wenzel & Martin Schulze & Arne I. Johannsen GER - Flens Trio                                  1:20:04   40   21:04    2:33   35   5:39:09   31   31.85   1:02    38   3:19:09   16   4:43     10:21:54   2:20:11
24       2046         Caroline halpap & Heike Sneider & Timo Diffenbacher GER - Challenge Kraichgau                        1:09:53   30   18:23           0              0            21:28   56   4:06:39   44   5:50     10:23:23   2:21:40
25       2051         Nina brandt & Nina Brandt & Jesper Grube Mikkelsen DEN - 10max                                       1:08:52   26   18:07    4:46   53   5:26:51   21   33.04   6:46    55   3:37:45   25   5:09     10:24:58   2:23:15
26       2014         Stina bavnhøj hansen & Henrik Holm & Peter Kim Sandberg Andersen
                                                                             DEN - Team Stina                              1:16:10   36   20:02    2:34   37   5:34:25   27   32.30   1:24    50   3:31:40   22   5:00     10:26:11   2:24:28
27       2026         Kristina karstad & Lise Ellerød Andersen & Signe Winther Nielsen
                                                                             DEN - Marathon Sport Power Girls              1:01:54   15   16:17    2:00   13   6:03:41   43   29.70   0:36    5    3:22:47   18   4:48     10:30:57   2:29:14
28       2018         Rüdiger heinrich & Frank Hagedorn & Lars Schmidt       GER - Die Fantastischen Drei                  1:05:11   19   17:09    3:00   47   5:36:49   28   32.07   0:55    25   3:45:16   29   5:20     10:31:08   2:29:25
29       2047         Rasmus bramm & Lars Bramm & Anders Bramm               ZIM - Team Bramm                              1:09:43   29   18:20    2:14   29   5:15:05   17   34.28   0:59    33   4:03:13   41   5:45     10:31:12   2:29:29
30       2010         Steffen lochmann & Nichlas Hovmand & Jesper Jørgensen - The TRI4 Train
                                                                             DEN                                           1:01:06   13   16:04    2:45   42   5:29:56   24   32.73   0:44    13   3:58:45   38   5:39     10:33:14   2:31:31
31       2025         Marie blanner & Johnny Lund-Petersen & Daniel Christian Tholander Disciple
                                                                             DEN - Maries                                  1:10:56   31   18:39    2:21   32   5:32:12   26   32.51   0:49    19   3:55:01   37   5:34     10:41:17   2:39:34
32       2012         Jacob abelsen & Michael Werge & Michael Skovgård Nielsen- Team Manze
                                                                             DEN                                           1:31:00   54   23:56    1:58   12   5:24:35   20   33.27   0:39    7    3:43:12   28   5:17     10:41:23   2:39:40
33       2043         Stephan meyer & Thorsten Bertram & Kerstin Könemann ER - Hamburger Jungs und Deern
                                                                             G                                             1:05:32   21   17:14    2:07   18   5:54:57   40   30.43   1:11    43   3:39:16   26   5:11     10:43:01   2:41:18
34       2049         Cornelia rauchholz & Thorsten Schmidt & Kai Siegel     GER - Factory Triathlon                       1:12:15   32   19:00    2:56   45             0            23:41   57   4:25:21   51   6:17     10:44:18   2:42:35
35       2056         Lise andresen & Lise Andresen & Rasmus Emborg          DEN - Team Lise & Rasmus                      1:16:06   35   20:01    9:35   55   6:05:42   44   29.53   1:18    49   3:12:23   14   4:33     10:45:02   2:43:19
36       2024         Thomas teglgaard & Sandra Gairy & Rikke Kavsman DEN - Incent über girls                              1:28:19   50   23:14    2:58   46   5:52:29   37   30.64   1:02    39   3:26:59   20   4:54     10:51:46   2:50:03
37       2036         Marie-louise sørensen & Kjeld Dahl Jensen & Glenn Rodenberg Hansen
                                                                             DEN - Team Danske Bank                                  0                    0              0            45:53   58   4:16:31   46   6:04     10:57:40   2:55:57
38       2031         Kay heinrich & Andreas Siemen & Detlef Gakenholz       GER - one4all - all4TRI                       1:22:27   42   21:41    2:10   24   5:38:23   30   31.92   0:49    20   3:54:07   34   5:32     10:57:55   2:56:12
39       2005         Tina hartley & Bjørn Clausen & Adler Ferry             DEN - TIMISU                                  1:29:55   53   23:39    2:01   16   5:56:20   41   30.31   1:12    45   3:30:25   21   4:59     10:59:50   2:58:07
40       2030         Danielle bruun-albrecht & Lars Kirkegaard & Christian Haarup- Gentofte Hospital
                                                                             DEN                                           1:07:00   24   17:37    5:11   54   6:06:05   46   29.50   1:01    36   3:40:54   27   5:14     11:00:09   2:58:26
41       2028         Christina sehested & Michael Bryrup & Dorte Carlsson DEN - Team SEBRYCA                              1:40:43   56   26:30    2:07   19   5:54:00   38   30.51   0:44    15   3:34:16   24   5:04     11:11:49   3:10:06
42       2040         Anette østerkjerhuus & Allan Nielsen & Preben Pedersen EN - HGATM
                                                                             D                                             1:28:05   49   23:10    2:51   44   5:44:54   32   31.31   0:57    28   4:01:12   40   5:42     11:17:57   3:16:14
43       2054         Michael brock & Martin Merstrand & Lars Schrøder       DEN - AXAPOWER                                1:24:06   45   22:07    2:11   25   5:37:55   29   31.96   0:50    21   4:15:26   45   6:03     11:20:26   3:18:43
44       2015         Jens ø. petersen & Søren Kold Hansen & Niels Hallenberg - The Xpress Team
                                                                             DEN                                           1:31:40   55   24:07    3:31   51   6:00:57   42   29.92   1:42    54   3:46:11   30   5:21     11:23:59   3:22:16
45       2007         Torben nissen & Brian Lyvill & Ulrik Larsen            DEN - TorbenBrianUlrik                        1:15:14   34   19:47    3:50   52   6:16:07   50   28.71   1:09    42   3:53:40   32   5:32     11:29:58   3:28:15
46       2039         Jeanette staberg krambeck & Lotte Krambeck & Sofie Krambeck
                                                                             DEN - Krambeck-tøserne                        1:22:23   41   21:40    3:12   50   5:46:12   34   31.20   0:52    22   4:24:14   50   6:15     11:36:51   3:35:08
47       2027         Rasmus fogt & Thomas Fogt & Jan Fogt                   DEN - Team Fogt                               1:28:39   51   23:19    2:43   41   5:45:49   33   31.23   1:11    44   4:21:44   47   6:12     11:40:03   3:38:20
48       2020         Simon borch hansen & Jacob Madsen & Casper Tjørnevig - Team Olympic 2012
                                                                             DEN                                           1:08:58   28   18:08    2:11   26   6:07:10   47   29.41   1:05    41   4:23:48   49   6:15     11:43:11   3:41:28




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:50)                                                                                                                                                                       25
Challenge Copehagen 2010
Results: Categories
Relay: Relay
Rank     RaceNo       Name                                                 Nation+Club                           Swim      #    min/km   T1      #    Bike      #    km/h    T2     #    Run       #    min/km   Time       Diff
49       2033         Frank rusche & Rolf Eichhorst & Andreas Quistorf     GER - TEAM FAR                        1:01:37   14   16:12    1:39    2    6:12:25   48   29.00   1:17   48   4:34:17   53   6:29     11:51:13   3:49:30
50       2023         Thomas østertoft & Frank Jørgensen & Henrik Wælt     DEN - svendborg tri drenge            1:04:03   18   16:51    2:01    17   6:05:58   45   29.51   0:42   11   4:45:24   54   6:45     11:58:07   3:56:24
51       2029         Lisa-marie folman & Stuart Howard & Kenneth Miller GBR - 3                                 1:06:29   22   17:29    2:43    40   6:58:29   53   25.81   0:58   30   3:54:41   35   5:33     12:03:18   4:01:35
52       2006         Betiina hertel & Tom Møller & Lars Damgaard          DEN - 1-2-TRI4                        1:08:52   27   18:07    2:30    33   5:50:20   35   30.83   0:59   34   5:03:00   57   7:10     12:05:40   4:03:57
53       2016         Kaspar nygaard & Kuno Nygaard & Kelvin Nygaard       DEN - KN team voll gas                1:27:45   48   23:05    3:00    48   6:25:45   51   28.00   0:58   31   4:27:57   52   6:20     12:25:24   4:23:41
54       2053         Chovy frohlich & Jane Marquardtsen & Niklas Theil Marquardtsen
                                                                           DEN - Family Power                    1:16:23   37   20:05    2:19    30   6:12:52   49   28.97   0:56   27   5:02:43   56   7:10     12:35:11   4:33:28
55       2004         Olaf poschmann & Norbert Adam & Ralph Westermann GER - TRI4FUN                             1:19:06   39   20:48    3:01    49   7:07:19   54   25.27   1:28   52   4:22:53   48   6:13     12:53:45   4:52:02
56       2058         Kreesten meldgaard madsen & Bent Jakobsen & JimmyDEN - De Fantastiske 3
                                                                            Wamberg                                        0             22:23   56   6:58:12   52   25.83   1:12   46   4:04:50   42   5:48     13:21:59   5:20:16
57       2003         Iain graham & Heidi Ford & Natalie Grimer            GBR - RAF Police Help For Heroes      1:25:21   46   22:27    2:12    27   7:23:09   55   24.37   1:03   40   4:47:17   55   6:48     13:39:00   5:37:17
DNF      2019         Anne bennike & Michael Rehn & Kim Gaard              DEN - Schantz - vi slår også Henrik   1:29:04   52   23:26    2:34    36   5:54:38   39   30.45   1:26   51             0
DNF      2057         Kreesten meldgaard madsen & Bent Jakobsen & JimmyDEN - De Fantastiske 3
                                                                            Wamberg                                        0                     0              0                   0              0
DNF      2035         Louise petersen & Henrik Kaltoft & Maurice Meehan    DEN - Celtic Vikings                            0                     0              0                   0              0




Timing & Results: Ultimate Sport Service (printed at 13-09-2010 22:52:50)                                                                                                                                                             26
« januar 2018 »
søn man tir ons tor fre lør
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Log ind


Glemt adgangskode?
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System